פסגה משולשת לחידוש תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים

אתמול (2 בספטמבר) התקיימה בקהיר פגישה משולשת כדי לנסות לחדש את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים ערב פגישה מתוכננת בין נשיא מצרים עבד אל-פתאח אל-סיסי לבין ראש ממשלת ישראל נפתלי בנט בשרם אל-שיח'.

הפסגה המשולשת[1]

נשיא מצרים, מלך ירדן – עבדאללה ויו"ר הרשות הפלסטינית – מחמוד עבאס הסכימו לפעול יחד לעשות מאמצים לחידוש השיחות על בסיס פתרון שתי המדינות. עוד הסכימו לקיים פסגה נוספת בירדן למעקב אחר המאמצים הללו.

שלושת המנהיגים אמרו כי שלום צודק כולל ובר-קיימא הוא אופציה אסטרטגית והכרחית להשגת שלום וביטחון לאזור ולעולם ולכן יש לאחד מאמץ כדי להגשימו.

בהודעת הסיום של הפסגה נאמר כי הבעיה הפלסטינית חשובה בהיותה הבעיה הערבית הראשונה. מצרים וירדן הביעו תמיכה בעם הפלסטיני ובזכויותיו ובראשן "הקמת מדינה עצמאית ריבונית בגבולות 4 ביוני 1967 שירושלים בירתה לפי החוק הבין-לאומי, החלטות האו"ם ויוזמת השלום הערבית [הסעודית]"

המנהיגים הביעו התנגדות לצעדי ישראל כגון "בנייה בהתנחלויות, הפקעת קרקעות והריסת בתים" שלטענתם "מכשילים את פתרון שתי המדינות ומסכנים את ההזדמנויות להשיג שלום באזור." הם קראו לשמור על המצב ההיסטורי והמשפטי הקיים בירושלים ובמקומות הקדושים וציינו את חשיבות האפוטרופסות הירדנית על המקומות הקדושים בירושלים.

הם קידמו בברכה את מאמצי מצרים לייצב את הרגיעה בגבול ישראל עזה ולשקם את הרצועה וקראו לקהילה הבין-לאומית לפעול להקלת המשבר ההומניטרי בעזה באמצעות השתתפות בשיקום ולחץ על ישראל להיענות לצרכים הבסיסיים וההומאניים של תושבי עזה מתוך אחריותה לפי החוק הבין-לאומי.

שלושת המנהיגים קראו לקהילה הבין-לאומית לסייע לסוכנות אונר"א כדי שתוכל לספק שירות חיוני לפליטים הפלסטיניים.[2]

יו"ר הרשות הפלסטינית – מחמוד עבאס – אמר כי ידי הפלסטינים מושטות לשלום צודק וכולל לפי החלטות האו"ם ובחסות הקוורטט והוסיף כי הפלסטינים מוכנים לנקוט צעדים בוני אמון שיכשירו את האווירה לרגיעה כוללת בכל השטחים. "יש לכבד את ההסכמים החתומים ולא לבצע צעדים חד-צדדיים."[3]


[1] https://www.al-ayyam.ps/, 3.10.2021

[2] https://aawsat.com/, 3.9.2021

[3] https://www.al-ayyam.ps/, 3.10.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: