מיהו ארגון דאעש-ח'ורסאן שלקח אחריות על הפיגוע בקאבול?

ערוץ אל-ג'זירה פרסם כתבה על אודות הארגון "דאעש ח'ורסאן" שביצע את הפיגוע בנמל התעופה בקאבול ב-26 באוגוסט שבו נהרגו 13 חיילים אמריקנים ו-60 אפגנים.

להלן תרגום קטעים מן הכתבה:

"הארגון הופיע בראשונה באזור וזירסטן בפקיסטן בעקבות פילוג בשורות תנועת טאלבאן לאחר הריגתו של חכים אללה מחסוד, מפקד תנועת טאלבאן – סניף פקיסטן, בהתקפה אמריקנית בנובמבר 2013.

היו שלושה מועמדים לרשת את מחסוד: אל-מולאוי פדלאללה – המנהיג הנוכחי של טאלבאן – סניף פקיסטן; סיד ח'אן סג'נא וחאפז סעיד ח'אן אורכזאי. לבסוף הוכרע שאל-מולאוי יהיה היורש וינהיג את תנועת טאלבאן-פקיסטן.

סעיד ח'אן הממונה על ארגון המדינה האסלאמית בח'ורסאן[1]

חאפז סעיד ח'אן פרש מהתנועה והחל לפקד על מיליציות חמושות שלו באזור אורכזאי הרחק מהמסגרת הכללית של תנועת טאלבאן-פקיסטן לצדן של קבוצות אחרות שפרשו מטאלבאן או לא מצאו את מקומם בה.

במחצית חודש ינואר 2015 נאספו מפקדי כמה מיליציות מאזורים שבטיים פקיסטניים ומאפגניסטן באזור הגבול בין פקיסטן לאפגניסטן ונשבעו אמונים לחאפז סעיד ח'אן אורכזאי כמפקדם. אורכזאי ושאר מפקדי המיליציות נשבעו אמונים לאבראהים עואד אבראהים עלי אל-בדרי אל-סמראא'י הידוע בשם 'אבו בכר אל-בע'דאדי' – מנהיג המדינה האסלאמית לשעבר.

לאחר זמן קצר הודיע ארגון המדינה האסלאמית על הרחבת תחומיו לח'ורסאן וזאת באמצעות דובר הארגון – אבו מוחמד אל-עדנאני.

האזורים הנכללים במדינת ח'ורסאן הם אפגניסטן, חלק מפקיסטן, איראן, אוזבקיסטן, קזחסטן, קירגיקיסטן, טאג'יקיסטן ותורכמאנסטן. ארגון המדינה האסלאמית מינה את חאפז סעיד ח'אן כממונה על אזור ח'ורסאן ואת אבו טלחה עבד אל-ראוף ח'אדם כסגנו.

ביולי 2015 הותקף סעיד ח'אן ע"י מל"ט ופורסם כי נהרג אך לאחר מכן התברר כי ניצל מנסיון ההתנקשות בחייו. 

רוב המצטרפים החדשים לארגון המדינה האסלאמית באפגניסטן ופקיסטן הגיעו מקרב אנשי תנועת טאלבאן-אפגניסטן וטאלבאן-פקיסטן ובייחוד אלה השייכים לאסכולות של 'אל-ג'יהאדיה אל-סלפיה' ולקבוצת 'אשאעת אל-תוחיד'  שעדיין פעילות באזור ח'יבר בח'תונח'א בפקיסטן.

ההודעה על הסתלקותו של אל-מולא עמר ב-29 ביולי 2015 הייתה הזדמנות גדולה לארגון המדינה האסלאמית לגייס עוד אנשים מטאלבאן משום שלאחר מותו יכלו להשתחרר ממנו כל מי שנשבע לו אמונים…

בין השמות הבולטים שהודיעו על הצטרפותם למדינה  האסלאמית באפגניסטן ופקיסטן: שיח' אמיןאללה אל-בישאורי וכן שיח' עבד אל-רחים מוסלם דוסט, אחד השיח'ים הסלפים הידועים במחוז ננגרהאר שהיה בין הראשונים שנשבעו אמונים למנהיג המדינה האסלאמית, וכל הסלפים קידמוהו בברכה במזרח אפגניסטן ובייחוד במחוז ננגהאר.

נראה שהצטרפות שתי האסכולות האלה ('אל-ג'יהאדיה אל-סלפיה' ולקבוצת 'אשאעת אל-תוחיד') לארגון המדינה האסלאמית נבעה מנטייתן של אלה להקצנה בסוגיות רבות… כמו כן נראה שמדיניות דאעש להרוס כיפות וצריחים של מסגדים עתיקים בעיראק ובסוריה, בשם המלחמה בסטייה מהמסורת ובשיתוף אלילים אחרים עם אללה, כבשה את ליבם של אנשי שתי האסכולות האלה וקרבה אותם לארגון המדינה האסלאמית.

עבד אל-רחים מסלם דוסט, פוסק הלכה של דאעש, אמר כי נלחם מלחמת ג'יהאד נגד הכפירה העולמית לצד תנועת טאלבאן ולא היה לו כל תפקיד רשמי בה: 'כאשר נודע לנו שהיא [טאלבאן] משתפת פעולה עם המודיעין הפקיסטני ומצאנו תמיכה אחרת בג'יהאד, ארגון המדינה האסלאמית, הצטרפנו אליו ועזבנו את טאלבאן.'

אחד ממפקדי ארגון המדינה האסלאמית – אל-מלא עבד אל-ראוף ח'אדם – אבו טלחה יליד הכפר אזאן במחוז הלמנד משתייך לשבט הפשטוני עליזאי. ח'אדם השתתף בג'יהאד בשנות ה-80 של המאה הקודמת והצטרף לטאלבאן לאחר הופעתה בתחילת שנות ה-90. פיקד על כוח 'הראת' עם טאלבאן ונחשב לאחד המקורבים למנהיג התנועה אל-מלא מוחמד עמר וקיים קשרים טובים עם הלוחמים הערביים שהיו ב'הראת' ובהם אבו מצעב אל-זרקאוי. האמריקנים עצרו אותו בשנת 2001 לאחר נפילת אמירות טאלבאן והוא שהה שש שנים בבתי כלא. עם שחרורו ב-2007 הצטרף לשורות טאלבאן וקיבל תפקידים חשובים ופיקודיים עד שפרץ הסכסוך בינו לבין הנהגת התנועה שדחקה אותו לשוליים. לפי המודיעין האפגני, הצליח ח'אדם בסוף 2014 לנסוע לעיראק – שם מונה ע"י דאעש כסגן הממונה על ח'ורסאן – וכאשר שב לאפגניסטן להלמנד ניסה לקבץ סביבו את הסלפים בבכוא שבמחוז פראה לצד מפקדי שטח של טאלבאן ממחוז הלמנד והמחוזות הסמוכים, אך פעילותו נקטעה כאשר נהרג בתקפת מל"ט בפברואר 2015.

ארגון המדינה האסלאמית ראוה בממשלות באזור ממשלות כופרות ומשתפות פעולה עם הצלבנים כפי שהצהיר הממונה על ח'רסאן חאפז סעיד ח'אן…

התיאורטיקנים של המדינה האסלאמית פרסמו מאמר תחת השם "אבו מיסרה אל-שאמי" ובו טענו כי לרוב מפקדי טאלבאן יש קשרים עם קבוצות ריגול כופרות. בסוף המאמר הופנה איום כלפי תנועת טאלבאן: "ארגון המדינה האסלאמית יילחם בצלבנים וגם בטאלבאן כפי שנלחם בעיראק ובסוריה."

אנשי המדינה האסלאמית מתמקדים באזורים שבהם הם שולטים בעניינים הבאים: לחימה באנשי טאלבאן שאותם הם מאשימים בשיתוף פעולה עם המודיעין הפקיסטני ובכפירה; הריסת כיפות וצריחי מסגדים באמתלה של לחימה בכפירה ובאמונה באלילים; שחיטת אנשים באשמת ריגול, כפירה, נאמנות לכופרים והפצת תמונות ההוצאה להורג. שיח' עבד אל-רחים מסלם דוסט הגן על השחיטות ועריפות הראשים בטענה שהפצצה אווירית אכזרית יותר מעריפת ראש ושהם עורפים רק את ראשי הפושעים.

לעומת זאת, תנועת טאלבאן מאשימה את ארגון המדינה האסלאמית בשיתוף פעולה עם היהודים. במסר ארוך בחתימתו של אל-מלא אח'תר מוחמד מנצור הוא ביקש מאל-בגדאדי שארגונו יעזוב את האזור ולא יחולל מלחמת אזרחים בהקמת סניף של המדינה האסלאמית באזור שאם לא כן תיאלץ תנועת טאלבאן לצאת נגדו.

ארגון המדינה האסלאמית ניסה להשיג דריסת רגל בדרום פקיסטן ובדרום מערבה כמו למשל במחוזות הלמנד ופראה ואף מינה את אחד ממפקדיו – אל-מלא עבד אל-ראוף ח'אדם – למשימה הזאת, אך הוא נהרג שבועיים לאחר כניסתו לאפגניסטן וכך נכשל הארגון במשימתו להיאחז באזור ההוא. כמו כן, חלק מהמיליציות שלו הגיעו בלוויית לוחמים שהצטרפו אליו ממדינות אסיה התיכונה לצפון אפגניסטן אך לא הצליחו לשלוט באזור הזה באופן שיכול לאיים  על תנועת טאלבאן.

מפקדים בולטים בארגון המדינה האסלאמית:

אבו עמר אל-שיח' מקבול ('שאהד אללה שאהד') – אחד האישים החשובים בתנועת טאלבאן-פקיסטן מאזור אורכזאי משבט מאמון זאי. מונה לדובר רשמי של טאלבאן בשנת 2013 בהיותו דובר שפות כולל ערבית. הוא היה סלפי ומהראשונים שפרש מתנועת טאלבאן ונשבע אמונים לארגון המדינה אסלאמית בפקיסטן בנובמבר 2014. מקבול נהרג ביולי 2015 בהתקפת מל"ט במחוז ננגרהאר.

השיח' עבד אל-רחים מסלם דוסט ( עבד אל-רחים בן עבד אל-מנאן) יליד כות במחוז ננגרהאר אפגניסטן  מהסופרים הסלפים הידועים. מאז שנות ה-80 למד בבתי ספר דתיים באפגניסטן ובפקיסטן ונסע לסעודיה שם נפגש עם קבוצת ג'הימן ולכן נעצר ע"י השלטונות הסעודיים, אך הצליח להימלט ממעצרו. בשנת 2001 עצרו השלטונות בפקיסטן את דוסט והסגירו אותו לאמריקנים, הוא נכלא בית הסוהר בגואנטנמו עם אחיו בדר אל-זמאן. לאחר מכן הוא שוחרר ונעצר שוב ע"י שלטונות פקיסטן ונכלא לשלוש שנים עד ששוחרר בעסקת אסירים בין טלבאן לפקיסטן ומאז הוא נע ונד באזורים שבטיים בפקיסטן ובגבול בין אפגניסטן לפקיסטן. נחשב לתיאורטיקן של אל-קאעדה לפני שנשבע אמונים לארגון המדינה האסלאמית.

אישים נוספים, אמנם פחות מפורסמים אך היוו את גרעין ארגון המדינה האסלאמית: שיח' ג'ל זמאן אל-פאתח, מפקד מיליציה באזור ח'יבר בפקיסטן (נהרג); שיח' עמר מנצור, מפקד קבוצת המסגד האדום  באסלמבאד; סעד אל-אמראתי, מפקד קבוצת סעד בן אבי וכן עביד אללה בן אבי וקאץ במחוז לוג'ר באפגניסטן ועבידאללה אל-בישאורי, מפקד קבוצת אל-תוחיד ואל-ג'יהאד בבישאור בפקיסטן.

כמו כן שיח' עבד אל-קאהר אל-ח'רסאני, מפקד קבוצת 'אבטאל אל-סלאם'; שיח' מחסן, מפקד מיליציה במחוז כונר באפגניסטן; טלחה מפקד מיליציה באזור מרות הקרוב לאזור וזיריסטן בפקיסטן; חאפז דולת מפקד מיליציה באזור השבטי כרם בפקיסטן; ח'אלד מנצור, מפקד מיליציה באזור הנקו בפקיסטן ושיח' מופתי חסן, מפקד מיליציה בבישאור בפקיסטן."[2]


[1] https://www.aljazeera.net/, 29.8.2021

[2] https://www.aljazeera.net/, 29.8.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: