פצחנים חשפו התעללות בבית כלא באיראן. ביקורת על המערב שאינו עושה דבר בנושא זכויות האדם באיראן

קבוצת פצחנים הנקראת "עדאלת עלי" הצליחה לפרוץ את מצלמות המעקב הביטחוני בכלא איראני ופרסמה ברשתות החברתיות תמונות שבהן נראה סוהרים מתעללים באסירים, מכים וגוררים אותם על הרצפה.

בית הכלא באיראן[1]

בתגובה אמר ראש מערכת המשפט באיראן – ר'לאם חסין אג'ני – כי התובע הכללי הורה לחקור את האירוע בהקדם והוסיף: "בדת ובחוק האסלאמי האסיר הוא קו אדום."

סגן ראש מערכת המשפט באיראן – מוחמד מצדק כהנמוי – אמר כי השלטונות יבחנו את התמונות והוסיף כי המקרה אינו ברור.

לעומתו אמר ראש רשות בתי הסוהר האיראניים – מוחמד מהדי חאג' מחמדי – כי נעשו מעשים שאינם מקובלים בכלא איוין בטהרן. הוא הוסיף כי הוא  נושא באחריות למעשים הבלתי מקובלים ומתחייב שההמקרה לא יישנה וכי מבצעי המעשים יתנו את הדין. הוא הביע התנצלות בפני המנהיג העליון של איראן עלי ח'מנאי, בפני האומה וכן בפני  "הסוהרים הנכבדים ששמם הטוב לא ייפגע עקב המקרה."[2]

טארק אל-חומיד – בעל טור ביומון "אל-שרק אל-אוסט" ועורכו לשעבר – התייחס במאמרו לאירוע בבית הכלא והביע השתוממות לנוכח ההתנצלות של ראש רשות בתי הסוהר שכללה התנצלות בפני ה"סוהרים הנכבדים שהוא דואג לשמם הטוב. הצילומים שפורסמו מראים כי מי שתקף את האסירים והשפיל אותם הם הסוהרים עצמם."

אל-חומיד מתח ביקורת גם על מדינות המערב: "איזה ערך יש להתנצלות האיראנית כל עוד מדינות המערב ובראשן ארה"ב וארגוני זכויות האדם עוצמים עיניים לנוכח הפשעים האירניים בתוך איראן, ובחו"ל רק כדי להשיג הסכם גרעין עם איראן?

איראן ביצעה את כל המעשים האסורים באזור, בים, ובתוך איראן ולמרות זאת לא שילמה כל מחיר על כל טעות איומה שעשתה או חיסולים שביצעה, אלא תמיד היא מקבלת יד מושטת וקריאות לדיאלוג אחרי כל פשע איראני. כל זה הופך כל דיבור על זכויות אדם או על כיבוד החוק הבין-לאומי לחסר ערך. יש פה סלקטיביות שהרי כאשר איראן עושה מעשים כאלה [נגד זכויות אדם], המערב עוצם עיניים, אולם כאשר מדינות אחרות עושות זאת הן סופגות ביקורת… לכן מי שניזוק ממעשיה של איראן הוא מושג זכויות האדם וכיבוד החוק הבין-לאומי המאבד את ערכו כפי שלהתנצלות האיראנית אין ערך."[3]


[1] https://www.alarabiya.net/, 24.8.2021

[2] https://aawsat.com/, 25.8.2021

[3] https://aawsat.com/, 25.8.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: