טאלבאן מול אתגר הקבוצות הטרוריסטיות

היומון "אל-שרק אל-אוסט" פרסם היום (19.8.2021) כתבה ובה הוא מעלה את השאלה אם תנועת טאלבאן תעמוד בהתחייבויותיה ותמנע כל פעילות טרור באפגניסטן וסוקר את הקבוצות שיעמידו את טאלבאן במבחן.

אנשי טאלבאן בקאבול[1]

להלן תרגום קטעים מהכתבה:

אל-קאעדה

"יחסי טלבאן – אל-קאעדה הם הדאגה הגדולה ביותר של מדינות בעולם החוששת מגל חדש של התקפות דמים מצד אל-קאעדה ושלוחותיה. אל-קאעדה קבעה את אפגניסטן כבסיס העיקרי שלה בתקופת שלטון טאלבאן בשנות ה-90 במאה הקודמת. הארגון הקים אז מחנות אימונים שעברו בו אלפי לוחמים. באפגניסטן התאמנו מבצעי פיגועי ה-11 בספטמבר 2001 נגד ארה"ב, ולא ברור עד היום אם הנהגת אל-קאעדה ביקשה אישור מטאלבאן לבצע את הפיגועים הללו, ואכן התעורר ויכוח בתוך אל-קאעדה, בייחוד שחלק ממנהיגי הארגון סבורים כי היה צורך באישור כזה. בסופו של דבר, טאלבאן שילמה מחיר עבור ההתנהגות של אל-קאעדה, בין שהפיגועם בוצעו בהסכמתה ובין שלא, כשאמריקנים ביצעו את התקפת הנקם שלהם בתגובה לסירוב טאלבאן להסגיר את מנהיג אל-קאעדה – אוסאה בן לאדן, הפילו את משטרו של אל-מלא עמר וסילקו מן השלטון את טאלבאן למשך 20 שנה.  

אופי היחסים בין טאלבאן לאל-קאעדה אפוף ערפל, ואנשי טאלבאן מסתפקים באמירה שהם מתחייבים לא לאפשר לארגון להשתמש באפגניסטן כבסיס יציאה לפעילות טרור, אולם דוחות מודיעין מצביעים שהקשר בין טאלבאן לאל-קאעדה לא נותק.

ארגון אל-קאעדה בחר לו את מדינת כונאר במזרח אפגניסטן כבסיס מרכזי שלו שבו פרוסים 500 לוחמים בשטח קשה למעבר, והקשר בין אל-קאעדה לטאלבאן נשמר גם בדרגים הגבוהים, ואכן בסתיו שעבר (2020) נחשף כי אחד מבכירי אל-קאעדה – אבו מוחסן אל-מצרי – נהרג במהלך היתקלות עם כוחות הביטחון במדינת ר'זני בקרבת קאבול, ולא ברור מה הנסיבות של הימצאותו באזור שהיה תקופה ארוכה ציר ההתקפות שביצעה טאלבאן. האם היה חלק מלוחמי טאלבאן בתקיפותיהם או שהסתתר שם לאחר שהאמריקנים הציעו פרס גדול למי שיוביל אותם אליו.

עם זאת, איומי אל-קאעדה לצאת [לפיגועים] מאפגניסטן התפוגגו בשנים האחרונות והארגון ספג מכות קשות ובראשן חיסולו של מנהיגם – אוסאמה בן לאדן – בשנת 2011 ע"י ארה"ב. הארגון לא זקוק עוד לשטחי אפגניסטן כפי שהיה זקוק בעבר לאחר שהקים שלוחות שלו באזורים רבים בעולם הסובלים מחוסר יציבות וחולשת השלטון, למשל בסומליה ובסוריה.

דאעש

סניף ארגון דאעש (מדינת ח'רסאן) הוא מקור דאגה נוסף של טאלבאן החדשה. אנשי הארגון פרוסים בכמה מדינות במזרח אפגניסטן הידועות כשמרניות יותר משאר המדינות השמרניות באפגניסטן, אולם פעילות דאעש, ששיא פריחתו היה בסוריה ובעיראק בשנת 2014, הצטמצמה בשנים שחלפו עם תבוסת הארגון ובעקבות חיסול מנהיגו – אבו בכר אל-בע'דאדי. דבר זה החליש את סניף דאעש האפגני שהיה בין הפטיש לסדן. מצד אחד הותקף ע"י ארה"ב מן האוויר וע"י כוחות הביטחון האפגניים ומצד שני הותקפו בסיסיו ע"י טאלבאן. הסברה היא שהעימות בין טאלבאן לדאעש לא יירגע בטווח הנראה לעין משום שמדינת ח'רסאן עדיין מנהלת מתקפה עזה נגד טאלבאן בטענה שזו תנועה לאומית ולא אסלאמית שאינה מונותיאיסטית ומקבלת את הדמוקרטיה ואת החוקים הבין-לאומיים. לכן ככל הנראה הנושאים האלה יהיו במוקד הוויכוח בין הצדדים, ואולי גם יימשכו העימותים החמושים בשנים הקרובות.

'רשת חקאני'

'רשת חקאני' נחשבת לחלק בלתי נפרד מטאלבאן ואחד מחבריה אניס חקאני, אחיו של מנהיגה – סראג' אל-דין – השתתף בפגישות בקאבול אתמול  (18 באוגוסט) עם הנשיא האפגני לשעבר – חאמד כרזאי – ויו"ר המועצה העליונה לפיוס – עבדאללה עבדאללה – בניסיון לדון על עתיד המדינה תחת שלטון טאלבאן. בפגישה אותת סראג' כי 'רשת חקאני' תנקוט את המדיניות הכללית של טאלבאן כלומר – פיוס עם שאר שכבות החברה. אנס חקאני עצמו היה כלוא באפגניסטן. אחת הבעיות של הארגון הזה הוא שהאמריקנים הציבו אותו במסגרת של ארגוני הטרור וומייחסים לו סדרה של חיסולים ופיגועים שגרמו למותם של מאות אזרחים בקאבול ובמקומות נוספים. כמו כן הממשל האפגני הקודם האשים אותו שהוא אחד הזרועות המודיעיניות של פקיסטן באפגניסטן.

טאלבאן הסניף הפקיסטני

סניף טאלבאן הפקיסטני בהנהגת נור ולי מחסוד מיהר לברך את טאלבן אפגניסטן בעקבות ניצחונו על שלטון הנשיא לשעבר – אשרף ר'ני – וחידש את הבעת נאמנותו למנהיג טאלבאן – אלמולא היבת אללה אח'ונדרזאדה – אולם הקשר בין שתי תנועות טאלבאן  [הפקיסטנית והאפגנית] עלול להיות בעתיד מקור לדאגה עבור ממשלת טאלבן בקאבול. טאלבן הפקיסטנית ניהלה מתקפות גדולות נגד ממשלת פקיסטן מאז שהוקמה בשנת 2007 בייחוד באזורי השבטים השוכנים בגבול עם אפגניסטן, אך צבא פקיסטן הצליח לצמצם את פעילותה ולהחזיר לשליטתו את רוב האזורים, דבר שהניע את טאלבאן הפקיסטנית לחפש מחסה באזורי גבול במזרח אפגניסטן. מאז ארגנה התנועה את שורותיה ומשנת 2020 חידשה את ההתקפות נגד כוחות הביטחון הפקיסטניים. רווחת הסברה שסניף טאלבאן פקיסטן מקיים קשרים אמיצים עם 'רשת חקאני' במזרח אפגניסטן וכך גם עם ארגון אל-קאעדה שמנהיגיו תפסו מחסה תחת מטרייתו של מחסוד בתוך פקיסטן.

לפיכך האירוח שמעניקים אנשי טאלבן האפגנית לאנשי הסניף הפקיסטני שלה עלול להפריע לקשר שרוצה ממשלת קאבול החדשה ליצור עם ממשלת עמראן ח'אן באסלאמבאד, בייחוד אם הקבוצה של מחסוד [טאלבאן הפקיסטנית] תמשיך בהתקפותיה נגד כוחות הביטחון של פקיסטן כפי שקורה היום.     

ארגונים אחרים

גם הקשר של טאלבאן עם קבוצות חמושות אחרות בעולם יהיה מוקד למעקב קפדני בייחוד אם קיצונים ינסו לשוב לשטחי טאלבאן באפגניסטן כדי להקים שם מקומות מקלט כפי שקרה בשנות ה-90 של המאה שעברה. המעקב יהיה מופנה בעיקר לקבוצות של המוסלמים הסינים של אל-אויגור (תרכסטן המזרחית) שאולי יחפשו בסיס קרוב לסין לצאת ממנו וליצור קשר עם תושבי אזור סנג'אן הסיני ואולי כדי לבצע התקפות בתוך סין. ידוע כי מספר גדול של מפקדי ארגון ג'יהאדיסטי סיני הקימו בסיס בשטחי טאלבאן בשנות ה-90,  אך הם עברו בשנים האחרונות לסוריה שם יש להם דריסת רגל חשובה באדלב בצפון מערב המדינה. מה שסייע להם בכך הוא העובדה שהאזור הזה גובל בטורקיה שבה מצאו חלק מהמוסלמים של אל-אויגור מעבר עבורם וידוע שיש להם קשרים היסטוריים עם טורקיה. סביר שיהיה מעקב אחר סוג הקשר שייווצר בין טאלבאן וארגונים ג'יהאדיסטיים במדינות אסיה התיכונה בייחוד מצד רוסיה על רקע שאיפתה לכונן יחסים טובים עם טאלבאן. כמו כן, לא ברור אם אלה הידועים בשם 'האפגנים הערבים' ינסו לשוב לאפגניסטן לחדש את קשריהם עם טאלבאן החדשה. ביניהם מצרים, לובים, אלג'יראים ועוד בעלי אזרחות ערבית."[2]


[1] https://alarab.co.uk/, 16.8.2021

[2] https://aawsat.com/, 19.8.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: