נסראללה: בעקבות אירועי אפגניסטן אי אפשר לסמוך על ארה"ב שתגן על לבנון

מזכ"ל חזבאללה – חסן נסראללה – נשא נאום לאחר אסון פיצוץ מכל הדלק בעכאר. הוא מתח ביקורת על כך שנשמעו בלבנון האשמות הדדיות, גידופים והתנצחויות במקום להביע הזדהות ולסייע לכל מי שנפגע באירוע. הוא קרא למהר להקים ממשלה תוך ימים ולהתגבר על כל מחלוקת אישית או פוליטית ולא לחשוב על רווחים מפלגתיים או עדתיים. "אנו בתהליך הקריסה והכאוס אך עדיין אפשר לשנות כדי לא להידרדר לכאוס מוחלט." לדבריו, לבנון תחת מצור וסנקציות אך בעייתה הגדולה היא שאין לה ממשלה שתנהל את המשברים שפקדו אותה.

נסראללה[1]

נסראללה מתח ביקורת על אנשים וחברות שמחביאים דלק ואף כינה אותם בוגדים משום שהם יוצרים מחסור. "המחירים מאמירים משום שנוצר שוק שחור ומלבד זאת קיימת סכנות בטיחותיות משום שהדלק מאוחסן במקומות ובתנאים לא בטיחותיים."

נסראללה יצא נגד מתנגדי יבוא הדלק מאיראן וטען כי הצעתו הייתה לרכוש דלק ולא לקבלו במתנה או כמענק. נסראללה הבהיר כי תוך כמה ימים ידאג להביא ללבנון דלק מאיראן באופן גלוי לאור היום משום שחזבאללה גאה בכך שהוא מסייע למדינה ומקל על סבלם של התושבים.

נסראללה טען כי ארה"ב לוחצת על לבנון בכל נושא ולכן היא נושאת באחריות למתרחש. האמריקנים הם שמנהלים את המדינה כולל את הכאוס מחדר אחד בשגרירות האמריקנית. הם פוגעים בתשתיות חשמל כפי שעשו זאת בעיראק כדי להאיץ את קריסת המדינה והם עושים זאת בסיוע גורמים בתוך לבנון.

נסראללה האשים את האמריקנים שלאחר עשרים שנה שבהן שהו באפגניסטן ועשו בה כרצונם החליטו לעזוב ללא הסדר, בלי לעשות פיוס תוך חוסר אכפתיות כלפי כל האנשים שסייעו לה ופעלו למענה.  

ארה"ב השאירה את האפגנים לגורלם ולחסדי טאלבן. לדבריו, יש תאוריה שאומרת שארה"ב הגיעה להבנה ולהסכמה עם טלאבאן למסור להם את אפגניסטן, כלומר אם תיאוריה זו נכונה הרי שהממשל האמריקני בגד בידידיו ודקר אותם בגבם. יש תאוריה אחרת שארה"ב לא הגיעה להסכם עם טאלבן אך השאירה את האפגנים לטפל בבעיותיהם לבד, ואם תיאוריה זו נכונה הרי שהאמריקנים ויתרו על ידידיהם ונטשו אותם…

נסראלללה טוען כי אירועי אפגניסטן מלמדים שאי אפשר לסמוך על ארה"ב וכי אין לבנות על כך שהיא מסוגלת להגן על לבנון. "מי הגן על לבנון במלחמת יולי 2006 (מלחמת לבנון השנייה)? לא ארה"ב, לא המערב, לא הקהילה הבין-לאומית ולא הליגה הערבית אלא גיבורי לבנון – חזבאללה."[2]   


[1] https://www.alahednews.com.lb/, 16.8.2021

[2] https://www.alahednews.com.lb/, 16.8.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: