ארה"ב מנסה לחזק את מעמד הרש"פ ואת מעמדו של ראש מנגנוני הביטחון מאג'ד פרג'

כמה שבועות לאחר תום הביקור של הממונה על התיק הפלסטיני במשרד החוץ האמריקני – האדי עמר -נחת מטוסו של ראש סוכנות הביון האמריקנית – וליאם ברנס – ברמאללה כדי להיפגש עם מחמוד עבאס,  יו"ר הרשות הפלסטינית, ועם מאג'ד פרג', ראש שירותי הביטחון הפלסטיניים בגדמ"ע, וזאת בעקבות מכתב ששיגר פרג' לבכירים האמריקניים ובו ציין את המצב הכלכלי הקשה של הרשות הפלסטינית.

מאג'ד פרג'[1]

מקורות מסרו ליומון הלבנוני – אל-אח'באר, המזוהה עם חזבאללה, שעבאס ופרג' דנו עם ברנס בחידוש תהליך השלום וכן במצב הכלכלי של הרשות הפלסטינית ובדרכים לסייע לה כדי שתוכל לשרוד "בייחוד לנוכח הירידה בפופולריות שלה." כמו כן הם עסקו בסידורים שצריכים לעשות בעתיד בתוך הרשות ואיך למנוע מחמאס להשתלט על קבלת ההחלטות הפלסטיניות, לתמוך במנגנוני הביטחון הפלסטיניים למניעת התפרצות אנתיפאדה חדשה ולהעלות את רמת התיאום הביטחוני בין הפלסטינים לאמריקנים.    

ביקורו של ברנס התקיים לאחר שהועבר מסר מהרשות הפלסטינית לארה"ב ובו תלונה ברורה על הצעדים האחרונים של ישראל שלטענת הרש"פ הגבירו את המשבר הכלכלי של הרש"פ, בייחוד לאחר שישראל החליטה לנכות [מהכספים המועברים לרש"פ] בכל חודש 50 מיליון ₪. הפלסטינים ביקשו שישראל תדחה את ניכוי הכסף כדי שהרש"פ תוכל לצאת מהמשבר הגדול שגרם לה לעכב משכורות. בהקשר זה, ברנס דן עם עבאס ופרג' בחידוש הסיוע האמריקני ובהגדלת הסיוע למנגנוני הביטחון בגדמ"ע לאחר שאלה צמצמו את ההקצבות לאסירים ולשהידים לאור העובדה שארה"ב וישראל סבורות כי העברת כסף למשפחות השהידים ולאסירים עלולה לעודד את הפלסטינים להמשיך בהתנגדות נגד ישראל ולבצע פיגועים נגדה.

כמו כן הצדדים עסקו בעתיד הרשות הפלסטינית בשנים הבאות והצורך לארגן את מצבה הפנימי כך שלא תהיה בת ערובה בידי חמאס החותרת להפילה, להבעיר את הגדמ"ע ולהניע את הפלסטינים לעשות פיגועים. בהקשר זה דובר על הצורך להעביר את השלטון ברש"פ בצורה חלקה לאחר עידן עבאס. במסגרת זאת הודיע הנציג האמריקני לאבו מאזן שממשל ג'ו ביידן רוצה לחזק את מעמדו של מאג'ד פרג' בתקופה הבאה הן בפת"ח הן ברש"פ בייחוד שעמדותיו זהות לאלה של עבאס בתחום המדיני.   

בתחום הכלכלי, הציגו מאג'ד פרג' וחוסין אל-שיח' – ראש הרשות לעניינים אזרחיים ברש"פ – תוכנית שדובר עליה בחודש שעבר עם הממשל האמריקני וישראל לחיזוק מעמדה הכלכלי של הרש"פ ואת פעילותן של הוועדות המשותפות הישראליות והפלסטיניות בתחום הזה. הבכיר האמריקני שיבח את התוכנית והבטיח לנסות להאיץ את ביצועה כדי להציל את הרשות הפלסטינית. במקביל, הציע ברנס להדק את היחסים בין הרש"פ לישראל כולל עריכת מפגש בין ראש ממשלת ישראל – נפתלי בנט – למחמוד עבאס. אבו מאזן ברך על כך והביע נכונות להשתתף בפגישה בחסות אמריקנית. ברנס אמר כי ישראל הסכימה לבצע כמה צעדים שעשוים לחזק את מעמד הרשות הפלסטינית כולל לתת לה  אפשרות לבנות אלפי דירות לפלסטינים באזור C .[2]

העיתונאית הפלסטינת נאדיה חרחש כתבה על מסעות הדילוגים של בכירים אמריקניים לישראל ולרש"פ ועל חשיפת פרטים חשאיים של הסכם משולש בין ארה"ב, ישראל והרשות הפלסטינית שנחתם ב-14 ביולי 2021 ולפיו הממשל האמריקני יטיל פיקוח הדוק על אמצעי התקשורת הפלסטיניים, על תוכניות הלימוד, ותופעל מחדש ועדת ההסתה המשולשת האמריקנית ישראלית פלסטינית [כמתחייב מהסכם אוסלו]. כמו כן הוסכם שוועדה ישראלית אמריקנית תכין נוסחה בנושא חוק האסירים הפלסטיניים כדי שהרש"פ תיישמו.

נדיה חרחש[3]

לפי ההסכם, הוועדה הישראלית אמריקנית כפתה על הרשות הפלסטינית שחברות זרות לניהול חשבונות וראיית חשבון יבדקו את המסמכים ואת החשבונות של משרד האוצר הפלסטיני.

חרחש מתחה ביקורת על האמריקנים: "שמתי לב לביטוי: 'הוועדה הנ"ל כפתה על הרש"פ לחשוף את כל תיק השחיתות כדי לשקם ולשפר את דימויה בחברה'…, כלומר המטרה היא לשפר דימוי ולא לעקור את השחיתות ולהעניש את המושחתים… איך הממשל האמריקני שמתגאה בשמירה על החירויות מנציח את העריצות. הפיקוח ההדוק הוא אישור אמריקני לדיכוי שנוקטת הרש"פ כלפי העם הפלסטיני… לפני שנה וליתר דיוק בשנות כהונת הנשיא לשעבר – דונלד טראמפ – חשבנו שהגרוע מכל הגיע בתקופתו בהביאו את עסקת המאה. מדוע התנגדנו לה? הרי היום היא נראית כמו עסקת החלומות בהשוואה לסיוט שלנו כרגע" חרחש טוענת כי דווקא ממשל ביידן מאפשר בנייה בהתנחלויות, לא מבטל את העברת השגרירות לירושלים ונותן חסות לקידום הנרמול של ישראל עם מדינות ערב."[4]

גם בחמאס התנגדו להתערבות האמריקנית במתרחש ברש"פ. איאד אל-קרא, בעל טור ביומון חמאס, "פלסטין", כתב במאמרו: "ארה"ב מודעת לסכנה שבמצב הנוכחי בגדמ"ע ולכל הגורמים שמביאים לקריסת הרש"פ לאחר קרב 'סיף אל-קודס' ('שומר החומות'). לפי המסמך המשולש של ארהב, ישראל והרש"פ, הרשות מגישה ויתורים חדשים ובעצם מסכימה להתערבות ארה"ב וישראל בניהול הרשות בתחום המשפט וניהול השלטון בדומה ל-2007 – אז התמנה הגנרל דייטון לפקח על שינוי הדוקטרינה של מנגנוני הביטחון והפיכתם לכלי המבצע את רצון ארה"ב וישראל באמצעות התיאום הביטחוני, ולמעשה ראש מערכת המודיעין של ישראל הפך לשליט של הגדמ"ע."  

איאד קרא[5]

עוד טוען אל-קרא כי "הדבר החמור במסמך החדש שהוא עוסק בפרטי האירועים ובניהול התיקים, כולל תיק האסירים והפסקת משכורותיהם וכן טיפול בפשע ההתנקשות בנזאר בנאת וסיוע לרש"פ לחקור את הנושא. כל זה באמצעות ועדות והתערבות אמריקנית ישירה בניהול משרדי האוצר והאסירים לצד מינהלות מרכזיות השייכות לרש"פ. חבל ההצלה שארה"ב מגישה לרשות ולמנהיגיה נועד לנטרל את הזעם העממי המתגבר בגדמ"ע לאחר המבצע 'סיף אל-קודס' בעזה והתגברות התמיכה הציבורית בהתנגדות."[6]


[1] https://alresalah.ws/, 8.10.2019

[2] https://al-akhbar.com/, 13.8.2021

[3] https://www.raialyoum.com/, 13.8.2021

[4] https://www.raialyoum.com/, 13.8.2021

[5] https://felesteen.ps/, 14.8.2021

[6] https://felesteen.ps/, 14.8.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: