הכאוס בג'נין – הרוגים מירי והחזקת חומרי נפץ במסיבות

בקרב תושבי ג'נין שורר זעם רב בשל אובדן שליטה על הסדר הציבורי ותופעת הנשק הבלתי חוקי ומקרי הרצח בעיר. ב-9 באוגוסט הרגו חמושים את התושב מוחמד אבו ג'אסר בחתונה בעיירה אל-סילה אל-חארת'יה. כל זה מצטרף למקרים נוספים של ירי לעבר בתי מגורים מצד "קבוצות חמושות ידועות שלא מנסים ללכוד אותן."

הכאוס בג'נין ואין מרתיע[1]

כמה שעות לפני האירוע הזה נהרג התושב קצי נעיראת מהעיירה מית'לון במחוז ג'נין כתוצאה מהתפוצצות חומר נפץ שנשא במהלך מסיבה לכבוד הצלחה בבחינות הבגרות בעיירה אל-פנדקומיה הסמוכה. דבר זה הוביל להתמרמרות רבה בקרב התושבים לנוכח התרופפות הביטחון ואזלת היד ברדיפת אלה היורים במסיבות.

התושב אוס אל-כילאני אמר לכתב אתר חמאס "אינפו": "חיינו הפכו לבלתי נסבלים אני חושש ללכת לחתונות ולחגיגות ההצלחה בבחינות הבגרות משום שאלה הפכו לג'ונגל של רובים וירי באוויר, והבעיה היא שתמיד יש קורבנות בנפש ואין מרתיע. האם מנגנוני הביטחון רחוקים מהנשק הזה? לו הייתה מתקבלת החלטה, היו אוספים את הנשק בלילה אחד. היורים מוכרים ובעליהם גם כן. עד מתי?"

לפי אתר אינפו המזוהה עם חמאס, אמנם  מושל ג'נין – אכרם אל-רג'וב – הצהיר כי ירדוף את היורים במסיבות ויבוא חשבון עם אלה העומדים מאחורי האירועים האלה, אולם התושבים אינם מתייחסים להצהרותיו ברצינות "משום שהנשק שמשתמשים בו באירועים זוכה לגיבוי של פת"ח וגורמי ביטחון ברש"פ."

גם מושל שכם – אבראהים רמדאן – התחייחס לנושא ואמר: " מי שברשותו רובה הוא צריך לנהוג בו כמו באשתו, כלומר לא להוציא אותו מחוץ לבית. כאשר מנגנוני הביטחון יבואו להחרים את הנשק הלא חוקי לא יתקבלו תירוצים שהנשק שייך לתנזים [פת"ח] או לאיזה גנרל."

לפי האתר, "הניסיון מוכיח שהנשק שמשתמשים בו קשור תמיד לתנזים ומקבל גיבוי מסוחרי נשק מקרב מנגנוני הביטחון המוכרים לתושבים." מקורות מגוונים מסרו כי מפקדים במנגנוני הביטחון מעורבים בסחר בנשק ודבר זה אינו דורש הוכחות משום שהוא ידוע לכל. אנשי המנגנונים ותנזים פת"ח משכירים כלי נשק למסיבות כשהתעריף הוא 300 – 600 שקלים לערב אחד.

"בכל עיירה ידוע מי משכיר ומוכר את הקליעים וכולם הם אנשי מנגנונים ואנשי תנזים או כאלה המקבלים גיבוי מהם ברשת של סחר ואינטרסים ברורים. איך אפשר לעצור את תופעת השימוש בנשק לא חוקי אם מקורו הוא מנגנוני הביטחון ופת"ח?"[2]


[1] https://www.palinfo.com/, 9.8.2021

[2] https://www.palinfo.com/, 9.8.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: