מקורבי חזבאללה ניהלו מסע נגד הפטריארך הלבנוני משום שקרא לצבא לבנון למנוע שיגור רקטות לישראל

הפטריארך המארוני של לבנון – בשארה אל-ראעי – קרא לצבא לבנון למנוע שיגור רקטות משטח לבנון. הוא הדגיש את תמיכתו בתושבי הדרום "שמאסו במלחמה, בהרג, בפליטות ובהרס."מצד אחד הפטריאך גינה את "הפרת ישראל את החלטה 1701 בהתקפותיה על דרום לבנון" אך במקביל גינה את אלה שגורמים למתיחות באזור הגבול מתוך כפרים מאוכלסים כשהוא מתכוון לירי הרקטות לעבר ישראל ע"י חזבאללה.

הפטריארך בשארה אל-ראעי[1]

לדברי אל-ראעי, "לא מקובל מתוקף השוויון בפני החוק שקבוצה מסוימת [חזבאללה] תקבל החלטות בנושא מלחמה ושלום תוך חריגה מהחוקה המחייבת החלטה בנושאים כאלה ע"י הממשלה הלגיטימית ברוב של שני שלישים. נכון שלבנון לא חתמה על הסכם שלום עם ישראל, אולם לבנון גם לא החליטה לפתוח במלחמה נגדה והיא מחוייבת להסכם רשמי של הפסקת האש משנת 1948, וכעת היא מנהלת עם ישראל מו"מ על שרטוט הגבולות ומחפשת ביטחון ויציאה מהמשברים שלה ומנסה להתרומם מהקריסה הכמעט מוחלטת שלה. לבנון אינה רוצה שיסבכו אותה בפעולות צבאיות הגוררות תגובות ישראליות הרסניות. הצבא [הלבנוני] יחד עם הכוח הבין-לאומי [יוניפיל], האחראים על ביטחון דרום לבנון, צריכים לשלוט על כל שטחי הדרום וליישם בקפדנות את החלטה 1701 ולמנוע שיגור רקטות משטחי לבנון לא כדי לשמור על ביטחונה של ישראל אלא כדי להבטיח את שלומה של לבנון. אנו רוצים לשים קץ לחשיבה הצבאית ולמלחמות ולאמץ את ההיגיון של השלום ושל האינטרס של לבנון ושל כל תושביה."[2]

דבריו של הפטריארך עוררו ויכוח נרחב בלבנון בין התומכים בעמדתו לבין המתנגדים לה. חזבאללה נמנע מתגובה רשמית אך מקורבי הארגון תקפו בחריפות רבה ברשתות החברתיות את עמדותיו וכינו אותו: "כוהן הדת הלא אובייקטיבי" "נותן החסות של הציונים" תוך שימוש במשחק מלים לגבי שמו 'אל-ראעי' שפירושו כוהן דת, מנהיג עדה ונותן החסות.

במקביל, הגיב המופתי אחמד קבלאן – בנאומו לרגל ראש השנה ההג'רית – לדבריו של הפטריארך אל-ראעי וכך אמר: "הצבא תמיד שותף של ההתנגדות [חזבאללה]. יש מיזם בין-לאומי אזורי שתפקידו להלבין את הטרור של תל-אביב וכיבושה את פלסטין ורוצים שלבנון תהיה חלק ממנו."

לביקורת על הפטריארך הצטרף הפרלמנט קאסם האשם, חבר סיעת "הפיתוח והשחרור" (של יו"ר הפרלמנט הלבנוני ומנהיג תנועת אמל – בעל הברית של חזבאללה) באמרו: "זכותו של הפטריארך, כמו כל אישיות, להביע את דעתו ואת עמדתו, אולם הוא היה צריך להביא בחשבון ששיגור הרקטות היה בתגובה על כך שהאויב הישראלי הפר את הריבונות הלבנונית והוא עדיין כובש חלק מאדמותינו ותוקף אותנו באופן תמידי."

המפלגה הסורית הפאן ערבית הסוציאליסטית פרסמה הודעה ובה האשימה את הפטריארך שהוא "התעלם ממאות מעשי טבח והתקפות חוזרות ונשנות מצד האויב וטען נגד אלה שנושאים נשק כדי להשתחרר מהעוולות וכדי לשחרר את אדמתו מטומאת כנופיות ההתנחלויות והעקירה וזיוף ההיסטוריה והדת. ההודנה עם האויב לא הביאה הגנה ללבנון, והנייטרליות איננה האופציה של בעלי הזכויות אלא של הנכנעים."

מנגד היו שהביעו תמיכה בדברי הפטריאך וכינוהו "התהילה של לבנון".  מתוכם יצוין וליד ג'ונבלאט, יו"ר המפלגה הפרוגרסיבית הסוציאליסטית שאמר: "אני תוהה איזה פשע ביצע הפטריאך אל-ראעי. הוא הזכיר את הסכם הפסקת האש ומיד ספג גידופים מכל עבר." ג'ונבלאט הזכיר את תפקידו בהעלאת רעיון "אסטרטגיית ההגנה" שנדון עם הנשיא לשעבר – מישל סלימאן – אך טורפד. "נראה שאסור לדון בכל דבר שאינו מתאים לאידיאולוגיה של קבוצת ההתנגדות [חזבאללה]." הוא הוסיף באירוניה "אכן אווירה דמוקרטית מובהקת."

יו"ר פורום "לקאא סיידת אל-ג'בל" ממחנה 14 במרס – חבר הפרלמנט לשעבר, פארס סעיד, סבור כי "דברי ההגנה של ג'ונבלאט על הפטריארך שומטים את הטענה שמדובר בסכסוך עדתי [של נוצרים נגד מוסלמים]. הפטריארך דיבר מתוך נקודת מוצא לאומית ולא כנוצרי. כל הנסיונות להציג את דבריו כמסר נוצרי והנעת אישים נוצרים להגיב לדבריו הם דבר ישן ועקר. ההפסד של חזבאללה גדול והוא לא משיג הצלחות למרות כל ניסיונותיו להפריד בין משבר הפרנסה של תושבי לבנון לנושא הנשק של חזבאללה והזיקה שלו לאיראן והארגון הופתע שהלבנונים וביניהם הפטריארך יוצרים זיקה בין המשברים המחמירים שלהם לבין הנשק של חזבאללה והכיבוש האירני [בלבנון]."

ראש העמותה המארונית – חבר הפרלמנט לשעבר – נעמתאללה אבי נצר – גינה את מסע ההתקפות נגד הפטריארך "שפגע בכנסייה המרונית כולה. התוקפים שייכים לקבוצה שהתרגלה ללכת במסלול של מלחמות אחים שהיא מתמחה בהן. הם לא יצליחו להשיג את מטרותיהם."

השר לשעבר – סג'עאן קזי – המקורב לפטריארך הגיב לתוקפים: "לו ידעו אלה התוקפים את הפטריאך אל-ראעי שעמדותיו משרתות את האינטרסים שלהם לפני כל אינטרס אחר, היו מפסיקים לתקוף אותו והיו מתנצלים בפניו. לו ידעו שדאגתו של הפטריראך לבטחון הדרום ולתושביו גדולה מדאגתו לכל אזור אחר, היו מתביישים, אולם מי שקשר את גורלו במדינה זרה והוא נאמן לה ודבק בביצוע הפיכה נגד המדינה, המשטר, האמנה והשותפות הלאומיות מוטרד מדברי הפטריארך הלבנוני הלאומי שמדבר בכנות."[3]  


[1] https://aawsat.com/, 9.8.2021

[2] https://aawsat.com/, 9.8.2021

[3] https://aawsat.com/, 10.8.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: