הגברת פעילות ישראל בגבול עם סיני עקב אזלת יד של המצרים בנושא מניעת הברחות

היומון "אל-ערבי אל-ג'דיד" מסר כי מקורות שבטיים מצריים ועדי ראייה הבחינו בתקופה האחרונה בפריסת כוחות ישראליים לאורך הגבול בין ישראל לאזור צפון סיני שכללה משוריינים, מטוסי סיור ומטוסי קרב הפועלים באזור סביב השעון. כמו כן תוגברו עמדות התצפית וסופקו להן מכשירים וציוד מתקדמים המסוגלים לעקוב אחר המתרחש בעומק השטח המצרי.

לפי דיווח הצליחה ישראל לחשוף עשרות פעולות של הברחת סמים מסיני לישראל מתחילת שנת 2021 אף שהמבריחים הצליחו לעקוף את נקודות התצפית המצריות ואכן חיילים בצבא המצרי מואשמים כי שיתפו פעולה עם המבריחים תמורת כסף ועקב היחסים הנרקמים בין הצבא להתאחדות השבטים בסיני במאבקם המשותף נגד ארגון "ולאית סיני" השייך לדאעש.

אל-ערבי אל-ג'דיד דיווח באפריל 2021 על עלייה בפעולות הברחת הסמים מסיני לישראל באמצעות קבוצות בדווים המסייעים בהברחת סמים, כסף ומסתנננים המעוניינים לעבוד בישראל.[1]

הצבא המצרי בסיני[2]

בהקשר זה של המלחמה של מצרים בדאעש סיני פרסם היומון "אל-ערבי אל-ג'דיד" כתבה ובה דיווח של  "החזית המצרית לזכויות האדם" על הפרות זכויות האדם מצד מצרים ומצד ארגון דאעש בצפון סיני בשבע השנים האחרונות על רקע המאבק של המצרים בארגון דאעש. לפי הדוח, נרצחו ע"י ארגון "ולאית סינאא" לפחות 22 אזרחים ונחטפו 26 אזרחים מתחילת השנה – תושבי ביר אל-עבד ואלשיח' זויד.

כמו כן נהרגו 51 אנשי הכוחות החמושים ובהם אנשי ארגון "מקאתלי אל-צחואת" השייך להתאחדות שבטי צפון סיני הנלחמים לצד הצבא המצרי נגד דאעש.

לעומת זאת נהרגו במחצית הראשונה של השנה הנוכחית 31 אנשי "ולאית אל-סינאא" (דאעש) ע"י כוחות הצבא המצרי.

"בעבר הביעה נציבות האו"ם לזכויות האדם דאגה מתופעות של גירוש, העלמת אנשים ועינויים בסיני והיא קראה למצרים להכיר בכך ששלילת זכויות מתושבים, כפי שהדבר קורה בכל אזור שיש בו אתגרים ביטחוניים ומעשי אלימות של קיצונים, אינה משפרת את מצב הביטחון אלא תורמת להגברת חוסר היציבות.

מאז תחילת הלחימה של המצרים בארגון השייך לדאעש ביצעו שני הצדדים הפרות של זכויות תושבי צפון סיני, והסכסוך שם גרם להרעה במצב הזכויות הכלכליות והחברתיות ובייחוד בתחום החינוך והתעסוקה והזכות להתפרנס ולחיות רמת חיים סבירה."[3]


[1] https://www.alaraby.co.uk/, 31.7.2021

[2] https://www.alarabiya.net/, 14.6.2021

[3] https://www.alaraby.co.uk/, 30.7.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: