העורך לשעבר של היומון "אל-שרק אל-אוסט": נפל המעוז האחרון של האחים המוסלמים

עורך היומון "אל-שרק אל-אוסט" לשעבר – עבד אל-רחמן אל-ראשד – כתב מאמר שכותרתו: " נפילת המעוז האחרון של האחים המוסלמים" לאור ההתפתחויות האחרונות בתוניסיה שם נוטרלה תנועת "אל-נהדה" של "האחים המוסלמים" בהחלטת הנשיא להשעות את עבודת הפרלמנט ולהדיח את ראש הממשלה.

להלן עיקרי המאמר:

"נראה שנסגרו הדלתות בפני ארגון 'האחים המוסלמים' ואפילו בירתו החליפית אסטנבול כבר אינה מקדמת בברכה את אלה הנמלטים. לאחר מצרים וסודאן הנה תוניסיה מכריזה על פטירת שלטון 'האחים המוסלמים'. בעשור האחרון תוניסיה הייתה השער הראשון עבורם וההישג החשוב ביותר שלהם, והנה היום תוניסיה היא המבצר האחרון שלהם שקורס. 

נפילת 'האחים המוסלמים' בתוניסיה כעת אינה מפתיעה והיא הגיעה שנים לאחר המועד שבו היא הייתה אמורה להתרחש. נפילתם באה בעקבות המצאותם כשותפים בשלטון. שמם נקשר לכאוס, להתנקשויות ולפעולות שיבוש מכוונות שנועדו לטרפד את הפעילות הממשלתית לאחר שזו יצאה משליטתם.

נשיא תוניסיה קיס בן סעיד[1]

אף שנשיא תוניסיה – קיס בן סעיד – היה ברור באזהרותיו כי ייאלץ להתערב לנוכח מה שמתרחש בתוניסיה סברו 'האחים המוסלמים' שהוא לא יעז לעשות זאת ושהם יוכלו להשתלט על השלטון באמצעות הריסת מנהיגותו. הצעדים החריגים שנקט הנשיא בימים האחרונים ננקטו כדי להציל את המדינה מקריסה. הפרלמנט אינו מתפקד ולכן הושעתה פעילותו. הנשיא גם פיטר את ראש הממשלה משום שממשלתו נכשלה. הוא גם החליט להניע מהלך משפטי בפרשיות שחיתות שבעבר דרש לחקור אך התעלמו מדרישותיו. בנאומים שלו אמר להם [ל'אחים המוסלמים'] כי לא ישתוק מול מעשי השחיתות שפשתה והוא ידרוש לחקור אותם, אך השיבו לו שהדבר הזה איננו בתחום עיסוקיו של הנשיא. כך גם טענו בנושא קורונה שהמאבק במגפה איננו בתחומי עשייתו. הם ['האחים המוסלמים'] רצו בו כנשיא פורמלי בלבד אך הוא הפך לקולם של התושבים בתוניסיה. היום הוא הנשיא האמתי, ויש לו הזדמנות לתקן היכן שנכשלו הממשלה והפרלמנט.

קשה להבין את מניעי הכאוס המלאכותי. מדוע מנהיגי סיעת 'אל-נהדה' וחבריה לא חזרו בהם בחודשים האחרונים ולא תרמו להורדת המתיחות במדינה? סביר להניח שהם העריכו שהמשבר יוציא את התושבים לרחובות ושוב יחזור התרחיש של דצמבר 2010 ובחסות הכאוס הם יעלו לשלטון מחדש. הבעיה של מפלגת 'אל-נהדה' היא שחבריה רוצים את השלטון בלי לכבד את כלליו שבאמצעותם הם זכו בו. כעת היא מוחה נגד צעדי החירום של הנשיא וטוענת כי הם מנוגדים לחוקה ושהם מהווים הפיכה.

קיס בן סעיד הוא נשיא הרפובליקה הנבחר שזכה בבחירות 2019 בפער גדול של קולות. כיצד טוענים שנשיא  נבחר עושה הפיכה נגד עצמו? האמת היא שהוא מציל את המשטר בתוניסיה ואת המדינה מכאוס שכבר התחיל. המשברים הבריאותי, הכלכלי והחוקתי הם שהביאו את השינוי, וחלקם נבעו מסחבת ושיבוש מכוון. בכל פעם שהנשיא רצה להתערב כדי למנוע את נפילת המדינה לתהום השיבו לו [נציגי 'האחים המוסלמים'] שאין זה מסמכותו להתערב. עם התגברות המשברים היה הנשיא צריך לבחור בין התפטרות והאשמות כלפיו באזלת יד לבין התערבות והכרזה על שינוי הכרחי.

היבט אחר של המערכה בתוניסיה הוא המערכה על המזרח התיכון נגד הארגון הזה ['האחים המוסלמים'] שנעקר מסודאן בשנת 2019 ובמצרים בשנת 2013. 'האחים המוסלמים' בתוניסיה קיבלו הזדמנות ארוכת ימים בשלטון והם הדוגמה שמוכיחה שמדובר בארגון דתי בעל תוכנית פוליטית פאשיסטית שאין לה מקום בעידן שלנו."[2]


[1] https://www.alarabiya.net/, 24.7.2021

[2] https://aawsat.com/, 27.7.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: