אסלאמיזציה מצד תנועת טאלבאן

לפני הפלת שלטון טאלבאן בשנת 2001 ע"י הקואליציה הבין-לאומית בראשות ארה"ב כפתה התנועה את תפיסתה הקיצונית והנהיגה את השריעה האסלאמית, כלומר איסור משחקים ומוזיקה, תמונות וטלוויזיה, גדיעת ידי גנבים והוצאה להורג של רוצחים בכיכרות העיר ורצח הומוסקסואלים.

כמו כן מנעו מנשים לעבוד או לצאת ללא מלווה, ועל נערות נאסר ללכת לבית הספר. נשים הואשמו בניאוף ועל כך נענשו במלקות או שנרגמו למוות.

הגבלות על נשים באזורי השליטה של טאלבאן[1]

כעת עם תחילת יציאת ארה"ב מאפגאניסטן ועליית השפעתם של אנשי הטאלבאן חוששנים האפגאנים שהתנועה לא השתנתה בהרבה מאז שלטונה האפל שבו נשים שנחשדו בניאוף נרצחו ומיעוטים הותקפו.

כמה ימים לאחר השתלטות הטאלבאן על אזור נאא' במדינת תח'אר בצפון אפגניסטן הודיעה התנועה לאימאם המקומי על כלליה כלומר, חובת גידול זקן וחובת האפוטרופסות על נשים

צפאללה, תושב אזור כלאפגן, אמר כי המסר שקיבלו הוא שלנשים אסור ללכת לשוק ללא לווי של גבר, אסור לגברים להתגלח וגם אסור לעשן. תנועת טאלבאן הבהירה כי תגיב בכוח נגד כל מי שיפר את כלליה.

במאי 2020 פורסם דוח אמריקני שלפיו ההישגים בתחום זכויות הנשים עלולים להיעלם אם המורדים יחזרו לשלטון משום שהשקפותיהם לא השתנו מאז שעלו לשלטון בשנת 1996 והופלו בעקבות הפלישה האמריקנית בשנת 2001. 

עוד נכתב בדוח כי תנועת טאלבאן עדיין דבקה בגישתה המסורתית כלפי זכויות הנשים והיא תסיג הרבה ממה שהתקדם והתפתח בשני העשורים האחרונים אם תעלה לשלטון. לפי הדוח, השינוי שהיה בהנהגת  התנועה מוגבל מאד והיא עדיין נוקשה ומטילה מגבלות קשות באזורים הנתונים לשליטתה.


[1] https://alarab.co.uk/, 16.7.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: