סוכלה מזימה איראנית לחטוף אזרחית אמריקנית איראנית

ארה"ב חשפה מזימה של איראן לחטוף עיתונאית אמריקנית ממוצא איראני – פעילה בתחום זכויות האדם. אנשי התביעה בארה"ב מסרו כי העיתונאית מסיח עלי נג'אד, שעובדת עבור הרדיו הפרסי ב"קול אמריקה" במימון ארה"ב, הכעיסה את איראן בביקורות הארסיות שלה  על חוקי כפיית עטיית רעלה באיראן.

סמיח עזבה את איראן בשנת 2009, ובסוף שנת 2020 קיבלה עצה מהמשטרה הפדרלית לעזוב את ביתה בברוקלין ולא לנסוע לחו"ל. בעקבות המידע על הכוונה לחטוף אותה הוצבו שוטרים ליד ביתה בניו-יורק.

מסיח נג'אד[1]

ארבעת האיראנים החשודים נעזרו במודיעים פרטיים במנהטן כדי לעקוב אחר מסיח עלי נג'אד ומשפחתה. הם תכננו לחטוף אותה בברוקלין ולהעבירה דרך הים לוונצואלה ומשם לאיראן. ארבעת הסוכנים הם עלי רדא פראהאני, מחמוד ח'אדעין, וקיא צאדקי, ואמיד נורי. כמו כן איראנית שמתגוררת בקליפורניה השתתפה בהלבנת הון ובמימון המזימה הזאת.

נציגי התביעה האמריקנית אמרו כי נוסף לכוונה לחטוף את מסיח, אותה רשת קציני מודיעין איראנית שמה לה למטרה לפגוע בארבעה פעילים אחרים לפחות בקנדה, בבריטניה, ובאמירויות והם נעזרו בחוקרים מקומיים מן המגזר הפרטי לצלם את הכניסות לבתיהם, לעקוב אחר בני משפחותיהם ולעקוב אחר התקשרויותיהם.

השלטונות בארה"ב אמרו כי כבר נעשו ניסיונות מצד קציני המודיעין האיראניים לפתות את מסיח להגיע לטורקיה וזאת באמצעות הפעלת לחץ על בני משפחתה. מסיח אמרה כי אחיה הזהיר אותה ולכן נעצר באיראן. כמו כן בני משפחה אחרים שחיים באיראן נאלצו לגנות אותה בפומבי.

הממשל האמריקני אמר כי הכוונה לחטוף אותה היא חלק ממאמצים הולכים וגוברים מצד איראן להצר את צעדי הפעילים האיראניים בחו"ל, לעקוב אחריהם ולחטוף אותם.

דוברת הבית הלבן – ג'יין סאקי – גינתה את תוכנית החטיפה ואמרה כי ממשל ביידן ממשיך במאמצים להגביל את תוכנית הגרעין האיראנית ולהתמודד עם ניסיונות איראן להשתיק את אלה שפועלים בצורה לא אלימה נגד המצב הנורא בתוך איראן ומחוצה לה. שלטונות האכיפה ינקטו צעדים מתאימים נגד החשודים.

בכיר הרפובליקנים בוועדת החוץ של בית הנבחרים האמריקני – מייקל מקול – אמר כי "החשיפה הזאת היא מעין תזכורת נוספת שכניעת ממשל ביידן לשוב לתוכנית הגרעין תפגע ביכולת לאלץ את איראן לעצור את פעילויותיה הנתעבות האחרות. זה משטר שמחזיק בני ערובה אמריקנים ומנסה לחטוף אמריקנים ברחובות ניו יורק. אסור לביידן להיכנס לכל עסקה עם איראן בלי שייפסקו ההתקפות על תושבינו."[2]

לאחר שנודע לה על המזימה אמרה נג'אד בריאיון: "לא עשיתי דבר זולת להביע את דעות האנשים." היא הודתה למשרד החקירות הפדרלי שסיכל את מזימת המודיעין האיראני לחטוף אותה. קציניו העבירו אותה ואת בעלה לכמה בתים במהלך החקירה כדי להגן עליהם. 

סמיח הביעה תדהמה מכך שאיראן ניסתה לחטוף אותה וקראה למערב להגיב בנחישות. "זה לא הגיוני. עדין אינני יכולה להבין שאיראן מאיימת עליי ורודפת אותי כאן בניו-יורק – אזרחית אמריקנית איראנית – על אדמת ארה"ב. היא הביעה תקווה שממשל ביידן יהיה חזק מול האיראנים במקום לנסות לעשות אתם עסקאות.

"אינני חוששת ממוות או מהוצאה להורג, מה שמפחיד אותי הוא שתיקת העולם כולו מול המשטר הזה והעובדה שמאפשרים לו לנקוט צעדי דיכוי בארה"ב, וזה הדבר הגרוע ביותר."[3]

בהקשר זה מסר הממשל האמריקני כי קציני מודיעין אירניים פיתו את רוחאללה זאם, עיתונאי איראני שחי בצרפת, לצאת לחו"ל בשנת 2019. בהודעה שפרסמו משמרות המהפכה האיראניים תיארו את המקרה כאחד המקרים המסובכים של הונאה מודיעינית. בשנה שעברה הוציאו השלטונות באיראן את זאם להורג באשמת הסתה לאלימות במחאות 2017.[4]

איראן הכחישה כל מעורבות בפרשה. סעיד ח'טיב זאדה, דובר משרד החוץ האיראני, תיאר את ההאשמות כלפי איראן חסרות בסיס וטיפשיות.

עם זאת, היומון "אל-שרק אל-אוסט" מזכיר כי איראן אמרה בשנתיים האחרונות כי תגביר את פעילותיה המודיעיניות בחו"ל בתגובה לסנקציות ו"ההתנהגות הצבאית האמריקנית" כמו למשל חיסול קאסם סולימאני.[5]


[1] https://www.elbalad.news/, 15.7.2021

[2] https://aawsat.com/, 15.7.2021

[3] https://aawsat.com/, 14.7.2021

[4] https://aawsat.com/, 15.7.2021

[5] https://aawsat.com/, 15.7.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: