המשבר הפוליטי בלבנון מחריף בצל סירוב הנשיא לקבל את הצעתו של סעד אל-חרירי

ב-14 ביולי הגיש ראש ממשלת לבנון לשעבר – סעד אל-חרירי – שהוטלה עליו המשימה להרכיב ממשלה בלבנון, לנשיא מישל עון הצעה להקים ממשלה חדשה כדי שיאשר אותה או ידחה אותה ללא כל אפשרות לשנותה. אל-חרירי גם הקציב זמן קצר לנשיא עון להחליט בנושא. מקורבי הנשיא עון טענו כי הצעתו של אל-חרירי שונה לחלוטין מהצעות שכבר הוסכם עליהן בעבר. הם גם הביעו אי שביעות רצון מכך שאל-חרירי מנסה להכתיב לנשיא עובדות מוגמרות.[1] 

למחרת (15 ביולי) הודיע אל-חרירי כי לא עלה בידו להקים ממשלה בעקבות בקשתו של הנשיא לערוך שינוי מהותי בהצעת אל-חרירי. כל זה לאחר חודשים שבהם החליפו אל-חרירי ועון האשמות הדדיות לגבי שאלת האחריות לטרפוד מאמצי הקמת הממשלה על רקע המחלוקות על שמות השרים וההקצאות לכל מפלגה או עדה. אל-חרירי ואנשיו האשימו את עון ואנשיו כי פעלו במרץ להשיג רוב שיעניק להם זכות וטו על החלטות הממשלה, ואילו הצוות של עון טען כי רק רצה שהממשלה תשקף את כוחם האמתי של הגורמים הפוליטיים ושתהיה לעון הזכות לקבוע מי יהיו השרים הנוצרים בממשלה.  

עון ואל-חרירי[2]

אל-חרירי הוסיף כי הנשיא התעקש על שתי נקודות מסובכות שעיכבו את הקמת הממשלה כבר תשעה חודשים כלומר דרישה לקבל "שליש מבטל" – קבלת זכות וטו לגבי החלטות הממשלה – והתנגדות הזרם הלאומי החופשי של באסיל ג'ובראן לתת אמון בממשלה.

מקורות מקורבים לראשי ממשלה לשעבר טענו כי מה שעשה מישל עון הוא הפיכה נגד הסכם טאיף משום שהוא קובע אמות מידה חדשות בנוגע להקמת הממשלה בניגוד לחוקה הקובעת שהרכבת הממשלה צריכה להיעשות בהסכמה בין הנשיא למי שהוטלה עליו מלאכת הרכבת הממשלה.[3]

אל-חרירי הוא האישיות השנייה שלא עלה בידה להקים ממשלה לאחר התפטרות ממשלת חסן דיאב בעקבות אסון פיצוץ נמל ביירות. האיש הראשון שנכשל היה השגריר מוצטפא אדיב וכעת גם סעד אל-חרירי.

אפילו המאמצים הבין-לאומיים ובייחוד אלה של צרפת מאז הפיצוץ בנמל להאיץ הרכבת ממשלה לא צלחו. הקהילה הבין-לאומית התנתה את העברת הסיוע ללבנון בכך שתוקם ממשלת טכנוקרטים שתבצע רפורמות יסודיות.

בעקבות המבוי הסתום פועלת הקהילה הבין-לאומית להפעיל לחץ על  הפוליטיקאים בלבנון וכך הודיע שר החוץ של האיחוד האירופי שיש מגמה להטיל סנקציות על המנהיגים האחראים לשיבוש הקמת הממשלה.

בימים הקרובים צריך עון לקבוע מועד חדש להתייעצויות פרלמנטאריות מחייבות כדי לבחור באיש שעליו תוטל מלאכת הרכבת הממשלה. 

בהודעה של לשכת הנשיאות הלבנונית נאמר כי סירובו של סעד אל-חרירי לקבל את העקרון שצריכה להיות הסכמה והתייעצות עם הנשיא בנוגע לעריכת שינויים בשמות השרים ותיקיהם מעיד כי אל-חרירי קיבל החלטה מראש להכריז כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה. זאת למרות נכונות הנשיא להקל את משימת ההרכבה.

עם פרסום הודעת אל-חרירי כי לא עלה בידו להקים ממשלה יצאו צעירים לרחובות וזרעו הרס בבתי עסק בעיר צור. בצידון נחסמו כבישים במיכלי אשפה ובמכשולים אחרים במחאה על עליית שער החליפין באופן חד מעל לעשרים אלף לירות לבנוניות לדולר ובמחאה על המשבר הפוליטי והכלכלי כשאין פתרונות בטווח הנראה לעין. 

כמו כן יצאו תהלוכות מחאה נגד הקיפאון הפוליטי והמחלוקות הפוליטיות בין הפוליטיקאים "שלא אכפת להם מהמצב הכלכלי האסוני ואינם שועים לעצות הקהילה הבין-לאומית להעדיף את האינטרס הציבורי על האינטרס האישי. [4]

גם בזירה הבין-לאומית הגיבו: שר החוץ של צרפת – ז'אן איב לודריאן – אמר כי אי הצלחת אל-חרירי להקים ממשלה מהווה פרק טראגי נוסף בקוצר ידם של המנהיגים בלבנון למצוא פתרון למשבר.

האו"ם הביע צער ודוברת הארגון קראה לפוליטיקאים להגיע להבנה בנוגע להרכבת ממשלה חדשה שתוכל להתמודד מול האתגרים הרבים של לבנון.[5]

שר החוץ האמריקני – אנטוני בלינקן – אמר כי ויתור אל-חרירי על הקמת ממשלה הוא אכזבה קשה ללבנונים. "כעת חשוב שתוקם ממשלה שתהיה חייבת ומסוגלת לעשות רפורמות בהקדם."[6]


[1] https://al-akhbar.com/, 15.7.2021

[2] https://alarab.co.uk/, 14.7.2021

[3] https://aawsat.com/, 16.7.2021

[4] https://alarab.co.uk/, 15.7.2021

[5] https://www.raialyoum.com/, 15.7.2021

[6] https://www.alarabiya.net/, 16.7.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: