קמפיין פלסטיני להחרים את קבוצת הכדורגל ברצלונה

קבוצה פלסטינית בשם "מסע ההחרמה בפלסטין" פתחה בקמפיין אלקטרוני להחרמת מועדון הספורט של ברצלונה בשל כוונת קבוצת הכדורגל לקיים משחק כדורגל ידידותי עם קבוצת בית"ר ירושלים ב-14 באוגוסט בטענה שבית"ר נחשבת לאחת הקבוצות הגזעניות שאוהדיה קוראים קריאות מוות לערבים ולמוסלמים. נימוקים נוספים שהעלה הקמפיין להתנגדות למשחק: אצטדיון טדי שבו אמור להתקיים המשחק הוקם על אדמת הכפר הפלסטיני מלחה "שבוצע בו טיהור אתני בשנת 1948". נימוק נוסף – האצטדיון נמצא לא רחוק משיח' ג'ראח וסלואן שם מרחפת על תושבים "סכנת גירוש."

הממונה על ההסברה של הקמפיין – בראא'ה לאפי – טענה כי אין מדובר במשחק כדורגל בלבד אלא באירוע שנועד להשיג מטרות פוליטיות ובהן הפיכת הזכויות של הפלסטינים לעניין שולי ומדובר ב"משחק על דמם של הפלסטיים וסבלם."

עוד אמרה כי פעילים פלסטיניים וערבים השתתפו בציוצים ברשתות החברתיות בשפות שונות תוך שימוש בהשתאג: "החרימו את ברצלונה" כדי ללחוץ על מועדון הכדורגל של ברצלונה לחזור בו מהחלטתו.

להחרים את ברצלונה[1]

היא ציינה שהקבוצה "מסע ההחרמה בפלסטין" אספה חתימות של תומכי הסוגיה הפלסטינית, אוהדי קבוצת ברצלונה, עיתונאים, פרשנים ופעילי רשתות חברתיות, ואלה נשלחו לתא הדואר של המועדון ולאתר הרשמי שלו.

במסגרת הקמפיין פרסמה הקבוצה הפלסטינית הודעה שבה גינתה את החלטת ברצלונה לקיים משחק שיש בו כדי "לייפות את פניה של ישראל." ההודעה קראה לכל שוחרי החופש בעולם ובייחוד לערבים להחרים את המשחק ואת כל הפעילויות והתחרויות של קבוצת ברצלונה. עוד נאמר בהודעה כי "המשחק באצטדיון טדי על הכפר מלחה "שנשדד ב-1948 הוא קריאה ברורה ופומבית בפני העולם להעניק לישראל זכות לבצע פשעים נגד הפלסטינים ולשדוד את אדמותיהם."

 בהקשר זה שלח המכון "להגנה על זכויות האדם" בשטחי הרש"פ איגרת לנשיא מועדון ברצלונה – ג'ואן לפורטה – ובה הביע דאגה כלפי כוונת המועדון לקיים תחרות עם בית"ר ירושלים "התומכת בהתנחלות בשטחי הפלסטינים." המכון טען כי המשחק נותן לגיטימיות לבנייה בהתנחלויות, דבר שעלול להוביל להכללת קבוצת ברצלונה ברשימת המוסדות שהפרו את אמנות זכויות האדם. 

המכתב שקיבל ג'בריל אל-רג'וב[2]

ב-11 ביולי הודיעה התאחדות הכדורגל הפלסטינית כי יושב הראש שלה – ג'בריל אל-רג'וב – קיבל מכתב מנשיא מועדון ברצלונה ובו נכתב: "קיבלנו את המכתב של התאחדות הפלסטינית לכדורגל שבו הביעה דאגה מקיום תחרות כדורגל ידידותית בין קבוצת ברצלונה לביתר ירושלים." נשיא מועדון ברצלונה הבהיר כי המועדון עדיין לא פרסם את לוח זמני הפעילויות שלו וכי המועדון כגוף ספורטיבי דמוקרטי המכבד זכויות ועקרונות יסוד הביע תמיד את תמיכתו הברורה  בזכויות של כל העמים ובחירותם.  

כל זה לאחר שג'בריל רג'וב פנה לנשיא התאחדות הכדורגל העולמית ויו"ר ההתאחדות הכדורגל האירופית בדרישה לבטל את המשחק.[3]


[1] https://www.alquds.co.uk/, 14.7.2021

[2] https://www.facebook.com/PalestineFootballAssociation, 11.7.2021

[3] https://www.alquds.co.uk/, 14.7.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: