מוסלמית בבלגיה התפטרה על רקע התקפות נגדה ברשת החברתית. התנגדה לאיסור על עובדי ציבור לעטות סמלים דתיים

ויכוח פוליטי חריף המתנהל בבלגיה סביב סוגיית עטיית רעלה אילץ את ראש הממשלה דה-קרו לתת הבהרות מול הפרלמנט באשר להתפטרותה של מוסלמית  בלגית עוטה רעלה ממוצא מרוקני – אחסאן חואש -מתפקיד נציבת הממשלה במכון לשוויון בין גברים לנשים.

אחסאן חואש[1]

חואש התפטרה ביום שישי, 9 ביולי, באומרה כי רצתה להגן על עצמה מפני ביריונות ברשת לאחר ששנחשפה להתקפות מאז התמנתה לתפקידה לפני כחודשיים וחצי.

אחסאן, הפעילה בתחום המאבק נגד הפליה מגדרית במקומות עבודה, התפטרה בזמן שבו יש מחלוקת בממשלה בראשות דה-קור אם אשה שעוטה רעלה יכולה למלא תפקיד ציבורי ממשלתי שבו היא צריכה להיות נייטרלית בענייני דת.

ראש הממשלה הגן על מינויה של אחסאן ואמר כי מסלולה המקצועי חזק אך הבהיר כי הממשלה אוסרת על כל הפקידים הבאים במגע עם הציבור לעטות כל סמל דתי חיצוני וזה לא חל על אחסאן.

אחסאן מונתה ביוזמת מזכירת מפלגת הירוקים שרה שליטס, אך המינוי התקבל בהתנגדות האופוזיציה ומפלגת התנועה הרפורמיסטית בקואליצה.

ב-3 ביולי התלהט הוויכוח בעקבות פרסום הצהרות של אחסאן –בתו של דיפלומט מרוקני – בעיתון לה סואר הבלגי, שהאיסור לעטות סמלים דתיים בבלגיה הוא הפלייה.

רבים ראו בהצהרות אלה שלה הטלת ספק בעיקרון הנייטרליות של המדינה כלפי הדתות וראש הממשלה רואה בו עיקרון בסיסי ומתח ביקורת על אחסאן בישיבת הפרלמנט.

בהקשר זה, ראש הממשלה ומזכ"לית מפלגת הירוקים הגישו הבהרות בפני ועדה פרלמנטארית בעניין מזכר של מנגנון ביטחון המדינה (המודיען האזרחי)  על חשדות לקשרים בין אחסאן חואש לאחים המוסלמים. ראש הממשלה ושליטס סירבו לחשוף את תוכן המזכר בחסות הסודיות אך שללו קשר בין המזכר להתפטרותה.

חואש הגנה על עצמה בתוקף והכחישה כל קשר בינה לבין האחים המוסלמים.[2]


[1] https://24.ae/, 13.7.2021

[2] https://www.aljazeera.net/, https://aawsat.com/, 13.7.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: