המתיחות בין סוריה לאיראן באזור אל-סיידה זינב המעוז האיראני באזור דמשק

למרות ההסכם שנחתם בין המיליציות האיראניות לבין כוחות המשטר הסורי להסיר את מחסומי העפר באזור "אל-סיידה זינב" דרומית לדמשק, שהוקמו לפני חודשיים עקב עימותים בין האוגדה הרביעית של המשטר הסורי לבין המיליציות האיראניות הפרושות באזור, עדיין שוררת אווירה מתוחה בין הצדדים כאשר המיליציות האיראניות שואפות לקבע את נוכחותן באזור הנחשב למעוז העיקרי של הנוכחות האיראנית בסוריה.

אלסיידה זינב[1]

היומון אל-ערבי אל-ג'דיד פרסם כתבה על אודות המתרחש באזור שבו ממוקם קבר אל-סיידה זינב המקודש לשיעים.

להלן עיקרי הכתבה:

מוחמד אל-ח'אלדי, פעיל שמוצאו מאזור אל-סיידה זינב אמר ליומון "אל-ערבי אל-ג'דיד": "שלטונות סוריה הסירו את המחסומים בדרך המובילה בין אל-סיידה זינב והאזורים אל-בחדליה וחג'ירה אך אפשרו מעבר הולכי רגל בלבד והמשך מניעת מעבר כלי רכב למעט אמבולנסים. הוא הבהיר כי הסרת המחסומים נעשתה במסגרת הסכם בין הכוחות האיראניים לבין הכוחות של המשטר הסורי לפתוח שוב בשלב מאוחר יותר את הדרכים למעבר כלי רכב.

בחודשים האחרונים דיברו מקורות שונים על תופעות של מתיחות בין הכוחות הסוריים לכוחות האיראניים על רקע התחרות ביניהם על השליטה וההשפעה וחלוקת ההכנסות. במסגרת זאת השתלטו פעילי המיליציה העיראקית "חרכת אל-נוג'באא'" בחודש מארס על כמה חוות ומבנים באזורים שבין בבילה ואל-סיידה זינב, ואילו יחידות מהאוגדה הרביעית של המשטר הסורי התמקמו בכמה מקומות מסביב לאזור. בסוף חודש אפריל התחדשו העימותים כולל שימוש בנשק כבד על רקע סירוב המיליציות האיראניות לפתוח את הכביש המקשר בין חג'ירה לבבילה. האוגדה הרביעית ניסתה לפתוח את הכביש לאחר שהתקבלו תלונות מהעיריות וממשרד התחבורה לגבי הקשיים בתחבורה עקב סגירת הכביש…    

מאז פרוץ המלחמה בסוריה הפכה איראן את אזור אל-סיידה זינב מעוז עיקרי עבורה משום שממוקם שם קבר אל-סיידה זינב שמבקרים בו אלפים מאיראן, עיראק, לבנון, אפגניסטן ופקיסטן. לפני פרוץ ההפיכה הסורית בשנת 2011 היה האזור הזה המרוחק 10 ק"מ מדמשק אזור מעורב ושולי שגרו בו כ-400 אלף תושבים מכל המחוזות בסוריה אך רובם הם עקורי הגולן ופליטים פלסטיניים ומיעוט שיעי שרובו אנו סורי אלא מלבנון, עיראק והמפרץ.

אולם אחרי 2011 החל המקום לזכות בתשומת לב בשל קברה של אל-סיידה זינב המקודש למוסלמים השיעים. הצורך להגן על המקום היה אחד המטרות המוצהרות של ההתערבות האיראנית והמיליציות של איראן בסוריה. איראן השתמשה בנושא ההגנה על הקבר כאמתלה למשוך חמושים מכל העולם לסוריה ושם החלו להתפרס בסוריה ובייחוד באזור אל-סיידה זינב מיליציות אירניות, מקומיות וזרות השייכות לאיראן.

באפריל 2018 החלה איראן לבצע את פרויקט הרחבת קברה של אל-סיידה זינב באזור דמשק בעלות של מיליוני דולרים. ממשלת סוריה הסכימה בנובמבר 2020 לשנות את שם האזור שבו שוכן הקבר ל"העיר אל-סיידה זינב" במקום שמו הקודם "קבר אל-סת" (קבר הגברת). גורמים אירניים ביצעו גם פרויקט שיקום הכבישים והכיכרות באזור כולל מתן שמות חדשים בהשראת קדשי השיעה…  

לפני כשבועים ציטט האתר "צות אל-עאצמה" מקורות שאמרו כי מועצת מחוז דמשק סיימה בחינת פרויקט שהוגש לה לקבוע את השם "דאחית זינב" באזור אל-בחדליה השוכן בקרבת אזור אל-סיידה זינב. כמו כן ההצעה כוללת שינוי תוכנית הבנייה של האזור, והדבר הזה אושר ע"י המחוז. לפי המקורות, מטרת שינוי תוכנית הבנייה היא הרחבת אזור דאחית זינב החדש ובניית מבני מגורים שם. אזור אל-בחדליה נחשב לאחד הבולטים שבו התמקמו המיליציות האיראניות בדרום דמשק בשל קרבתו לאל-סיידה זינב.  

יש מידע שבשנות המלחמה בסוריה נקנה נדל"ן רב לטובת איראנים ומנהיגי המיליציות באזור כולל בתי מלון, בתי עסק ובתי מגורים.

העיתונאי הפלסטיני מוחמד צבח המתגורר במחנה הפליטים אל-סיידה זינב אמר כי הפיצוצים שהיו בשנת 2016 באזור תרמו לחיסול שלטון המשטר הסורי באזור אל-סיידה זינב וכך נסגרו תחנות משטרה והתפרסו במקום אנשי המיליציות האיראניות כדי להשליט שם ביטחון, להציב מחסומים ביטחוניים בכניסות לאזור, דבר שהקשה על כל מי שניסה להיכנס לשם שאינו משתייך אליהן או שאין לו קשרים אתן.

המוגבלות של המשטר הסורי בלטה באי יכולתו להתערב ולאכוף את צעדי המנע שננקטו בעקבות מגפת קורונה לאחר שאזור אל-סיידה זינב הפך למוקד תחלואה בשעה שאנשי המיליציות האיראניות התנגדו לציית להוראות המשטר הסורי שלא לצאת ולהיכנס לדמשק וסביבותיה. בנוסף לכך הם אינם משלמים מסים וחשבונות שחייבים בהם תושבי האזור ואף מתגוררים בבתים חדשים שעדיין לא קיבלו היתר.

אחד האישים האיראניים הבולטים שקיבעו את השפעת איראן באל-סיידה זינב הוא המפקד של כוח אל-קודס לשעבר – קאסם סולימאני – שנצפה בוכה מעל הקבר. באחרונה ביקר שם גם שר החוץ של איראן –  מוחמד זריף."[2]


[1] https://aawsat.com/, 5.4.2020

[2] https://www.alaraby.co.uk/, 4.7.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: