בית דין באירופה דחה בקשה לדיון נוסף בטענה שערפאת הורעל

בית דין לזכויות אדם באירופה פסק השבוע כי אין לקבל את בקשתן של סוהא ערפאת, אלמנת יו"ר הרשות הפלסטינית לשעבר – יאסר ערפאת – ובתה זהווה לדון שוב בנושא החקירה לגבי נסיבות מותו של ערפאת שהפלסטינים טוענים כי ישראל הרעילה אותו. בקשתן של סוהא וזהווה ערפאת הועלתה לבית הדין הזה לאחר שבית משפט צרפתי דחה את  ההנחה שערפאת הורעל.

סוהא וזהווה עם תמונת ערפאת[1]

לפי בית הדין האירופי, אין בסיס לטענה של סוהא ובתה על הפרה של סעיף מההסכם האירופי לזכויות האדם סביב הזכות למשפט צדק, משום שבכל שלבי ההליך המשפטי הן יכלו לממש את זכויותיהן באופן יעיל ולהביע את עמדותיהן לגבי כל הנקודות השנויות במחלוקת. לפיכך, קבע בית הדין, אין בסיס ברור לבקשתן.

מדובר בתביעה שהגישו סוהא ובתה בטענה שיאסר ערפאת נרצח ע"י גורם "לא ידוע" ב-11 בנובמבר 2004. ערפאת אושפז באוקטובר אותה שנה בבית חולים צרפתי בעקבות כאבים בבטנו. מאז מותו רוחשות שמועות כי הורעל. יש שטענו כי ישראל הרעילה אותו באופן ישיר ויש שטענו כי גורם פלסטיני הרעיל אותו כשליח של ישראל. כל זאת אף שמומחים צרפתיים מטעם מערכת המשפט בצרפת קבעו פעמיים כי אין בסיס לטענה שהורעל. כמו כן טענו כי שרידי חומר פולוניום שנמצאו על חפציו של ערפאת אינם מלמדים בהכרח על הרעלה אלא על כך שהוא נוצר בסביבה הטבעית כתוצאה מהימצאות גז ראדון באזור.

עם זאת מומחים משוויץ שהסתייעה בהם סוהא אמרו כי התוצאות מבדיקתם תומכות בהיגיון של ההנחה שערפאת מת מהרעלת פולוניום.

בית דין האירופי ציין כי דוח נוסף של מומחים מטעם מערכת המשפט אישר את ממצאי הדוח הצרפתי שטען כי אין הוכחה שערפאת הורעל. עוד ציין כי לא נראה שבית המשפט בצרפת קיבל החלטות שרירותיות.[2]


[1] https://elaph.com/, 1.7.2021

[2] https://elaph.com/, 1.7.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: