בכיר חמאס ח'אלד משעל קורא לסעודיה לשפר את יחסיה עם חמאס

ראש הלשכה המדינית של חמאס בחו"ל ח'אלד משעל, התראיין לערוץ הסעודי "אל-ערביה" ולהלן עיקרי דבריו:

משעל קרא לסעודיה לפתוח את השערים לקשרים עם חמאס ולחזור לתפקידה הידוע בתמיכה בבעיה הפלסטינית. "תנועתנו פתוחה בפני כל המדינות והיא אינה מצמצמת את השתייכותה לציר מסוים. תנועת חמאס בעלת החלטה עצמאית ואינה כפופה לאף ארגון או מדינה. אמנם חמאס הייתה ועודנה שייכת ל"אחים המוסלמים" מבחינה אידיאולוגית אך היא תנועה פלסטינית עצמאית שהנושא שלה הוא התנגדות לישראל. את ההחלטות של התנועה מקבלים מנהיגיה לפי האינטרס של עמנו הפלסטיני."

ח'אלד משעל[1]

בהתייחסו לאיראן, ציין משעל כי "איראן סייעה לחמאס בנשק ובטכנולוגיה הדרושה לפעילות ההתנגדות, ואנו מודים לה כפי שמודים לכל מי שמסייע לנו, אולם הבעת התודה זאת למי שמסייע לנו – אין פירושה  שאנו מסכימים אתו במדיניותו האזורית והבין-לאומית. התמיכה של מדינות בנו אינה משפיעה על עצמאות החלטתנו או השתייכותנו לאומה הערבית והאסלאמית." משעל הבהיר כי תנועת חמאס לא תקבל כל תוקפנות נגד מדינה ערבית או אסלאמית אך היא לא תתערב בענייני אחרים. "כל מה שחמאס רוצה הוא ביטחון לאומה שלנו ולאחדותה בעימות מול המפעל הציוני."

בדבריו לגבי ישראל אמר: "הישות הציונית היא סכנה לאומה… המלחמה האחרונה בעזה הוכיחה כי היא האויב האמתי של האומה שלנו." הוא הזהיר מפני מעורבות ישראל בנושא הסכר במצרים ובניית תעלה חליפית לתעלת סואץ כדי להזיק למצרים ולביטחון הלאומי הערבי. "האומה צריכה לדעת כי הסכנה האמתית היא ישראל."

אשר למלחמה האחרונה בעזה, אמר משעל: "ישראל היא שהתחילה במלחמה כאשר תקפה את תושבינו במזרח ירושלים, פרצה למסגד אל-אקצא ברמדאן והתעלמה מאזהרותיה של ההתנגדות. עזה הוכיחה כי המצפן שלה הוא ירושלים והיא מוכנה להקריב בהגנה עליה. היא הוכיחה את אחדות הפלסטינים והפריכה את הטענה השקרית שחמאס מתכוונת להקים מדינונת בנפרד מהגדמ"ע." 

משעל קרא "להתגאות בניצחון שחמאס השיגה ובכך שכפתה על ישראל לסגת מהאסטרטגיה האימפריאליסטית שלה. הביטו על ישראל כיצד התכנסה פנימה וספגה מכות בתל-אביב בניגוד לעבר שבו הרחיבה את תוקפנותה באזור וכבשה שטחים ערביים."

אשר לעסקת חילופי שבויים, אמר משעל כי ישראל מתחמקת מלשלם את מחיר העסקה. "ההתנגדות נחושה לשחרר אסירים והיא יודעת את הדרך לעשות זאת כפי שעשתה זאת בעסקת שליט."[2]


[1] https://felesteen.ps/, 4.7.2021

[2] https://www.palinfo.com/, 3.7.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: