שר לשעבר ברש"פ: הפתרון להעברת הכסף הקטרי הוא מנגנון של האו"ם בשיתוף עם מועצה פלסטינית לאומית לשיקום עזה (ללא חמאס ופת"ח)

אחד מסלעי המחלוקת הגדולים בין ישראל לעזה לאחר מבצע "שומר החומות" הוא נושא העברת הכסף הקטרי לרצועת עזה. עד המבצע היה נוח לממשלת ישראל לחשוב כי אחד הגורמים החשובים בשמירה על רגיעה בין ישראל לעזה הוא המשך הזרמת כספי הסיוע לרצועת עזה במזומן ללא כל פיקוח על היעד שאליו הם מגיעים. אולם כאשר התברר שחמאס בוחרת להפר את כללי המשחק מול ישראל רק משום רצונה לחזק את מעמדה בקרב הפלסטינים כמגינת ירושלים ותושביה נוצרה הסכמה רחבה בציבור בישראל שהגיעו מים עד נפש ולא ייתכן לאשר העברה ישירה של הכספים במזומן לחמאס לאחר שהפרה את ההבנות עם ישראל ולאור ההנחה שכספי הסיוע הקטרי מנוצלים גם להמשך ההתעצמות של חמאס שלא היססה לשגר רקטות לעבר יישובים ישראליים כולל ירושלים וגוש דן.

כיום (3 ביולי 2021) נראה שישראל עומדת על כך שחייב לחול שינוי בהליך העברת הכסף הקטרי כדי שתוכל לוודא שהוא מיועד למטרות אזרחיות ולשיפור חיי תושבי עזה ולא לצרכי טרור.

תנועת חמאס שהתפארה "בניצחון" על ישראל חוששת ששינוי בנושא העברת הכספים יציג אותה כמי שיצאה מהמבצע האחרון בנזקים ובנוסף היא מעוניינת להמשיך לקבוע מה יהיה היעד של הכסף הקטרי. מכאן התנגדותה הנחרצת להעברת הכספים לרשות הפלסטינית כדי שהיא תנהל את חלוקתם ויעדם.

חסן עצפור, שר לשעבר ברשות הפלסטינית ומי שהשתתף בשיחות השלום בקמפ דיוויד בשנת 2000, התייחס במאמרו לנושא הכסף הקטרי. להלן תרגום קטעים מהמאמר: "תחילה, אמרו אנשי חמאס כי לא מעניין אותם אופן העברת הכסף הקטרי אלא העיקר שיגיע לשיקום עזה, אך לאחר מכן החלה חמאס להציב תנאים מול דרישת ישראל שהרשות הפלסטינית היא שתפקח על הכסף. המערכה על הכסף הקטרי הפכה להיות חלק מהמערכה שלאחר מלחמת 11 הימים (שומר החומות) והיא לא רק מערכה על מכניזם של העברת הכסף אלא מערכה של איזה צד מצליח להכתיב תנאים לצד האחר."

חסן עצפור[1]

לדברי עצפור, "חמאס יודעת היטב כי הדרך של אל-עימאדי (שליח קטר) והמוסד להעברת הכספים לא תחזור עוד בשום תנאי. האופציה היחידה שלה היא תיאום בין הרשות הפלסטינית לחמאס כדי למנוע מישראל לתמרן בנושא ולנקוט סחבת. התנועה הפלסטינית בעזה חייבת להציג את עמדתה באופן מפורט וללא סינון לגבי מנגנון השיקום של עזה בלי להתנגד למכניזם של האו"ם. ובנוסף, המועצה הלאומית לשיקום היא ערוץ שיקבל עליו את האחריות הישירה ללא קשר לממשלת הרש"פ או לממשל חמאס. לתושבי עזה אין את המותרות להמתין עוד… מכניזם [העברת הכסף הקטרי באמצעות] האו"ם הוא הדרך היחידה ואולי הפתרון הראוי ביותר שיסלול את הדרך לזירוז שיקום עזה, וזה כשלעצמו יהיה 'רווח פוליטי' לתושבי עזה במערכה על שבירת המצור… פיצוח 'הקוד' של הכסף הקטרי יסייע לפתור חידות אחרות של המצור הארוך המאיים על המצב ההומניטארי של תושבי עזה ויסייע להניע את גלגלי המשק שחשוף היום למונופולים, לניצול ולשחיתות חסרי תקדים. ויתור לטובת חיי תושבי עזה מהווה רווח שאין בו מפלגתיות והוא משקף בגרות פוליטית." 

אל-עצפור סבור גם כי "הדרך של חמאס לקשור בין הכסף הקטרי לאיום לשגר רקטות איבדה הרבה מהזוהר של הכוח החיובי שיש בתגובה צבאית במקרה הצורך ומציגה את האיום הזה כאילו הוא אינו משרת את הבעיה כולה אלא רק חלק ממנה, ולכן יש צורך בחשיבה מחודשת ורצינית לגבי אופן לכל פעולה ותגובה."[2]  


[1] https://amad.ps/, 3.7.2021

[2] https://amad.ps/, 3.7.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: