בכיר בפת"ח מותח ביקורת על שהפלסטינים מתייחסים לאירועים חמורים כאל טעויות בלבד

לאור המתיחות הרבה בין פת"ח לחמאס, על רקע כישלון הדיאלוג בקהיר וניסיונות ההתססה של חמאס לאחר מותו של האופוזיציונר נזאר בנאת, כתב אחד מבכירי פת"ח בבית לחם – עוני אל-משני – מאמר ציני ביקורתי מאוד שבו הוא מפרט את הליקויים והפגמים בחברה הפלסטינית בתקופה הנוכחית ששתי התנועות חמאס ופת"ח מתייחסות אליהם כאל טעות בלבד.

עוני אל-משני[1]

אל-משני כותב שהפלסטינים מתייחסים בקלות ראש למה שמתרחש ברש"פ ובעזה ורבים רואים באירועים שמתרחשים "טעויות" בלבד.

להלן עיקרי המאמר הכתוב בלשון סגי נהור:

"יחי יום הטעויות הפלסטיני. אברך בברכת חג שמח ואחלק דברי מתיקה. את עושי הטעויות אכבד בחגיגה מיוחדת ונעניק להם אותות ותעודות הערכה." נוח לראות במתרחש טעויות ולא עברות. הטעויות הן חריגה מהדרך הנכונה דברים שקורים לאנשים שעובדים באורח תקין ולעתים עושים טעויות."

אל-משני כותב בציניות רבה: "כמה יפה להתייחס לרצח נזאר בנאת כאל טעות וכמה יפה להתייחס לתגובות לרצח, כלומר להשלכת בקבוקי התבערה, כטעויות. מה מפואר יותר ממיליטריזציה של אנשי פת"ח כדי שיוכלו לדכא את המפגינים בטעות. מה נעלה יותר מכך שהטיפול רשמית ברצח נזאר בנאת והאיחור מעורר הדאגה בנקיטת צעדים נכונים הם גם טעויות. האין בטעויות האלה סיבה כדי לחגוג ולשמוח?!

התנהגותה הפוליטית של חמאס, המנצלת את תוצאות העימות האחרון לטובתה בסכסוך עם פת"ח יותר מאשר בסכסוך עם ישראל, היא טעות ראויה לשבח. גימוד הישגי עמנו והסטתו מן העימות נגד ישראל הם טעות שצריכים לכבדה. השארת אש"פ כגוף מרוקן מתוכן וחסר יעילות לחלוטין היא טעות ראויה לשבח. ביטול הבחירות לפרלמנט כדי להרגיז את סיעתו של מרואן אל-ברגותי היא טעות שיש להתייחס אליה בכל הכבוד וההערכה. ההשתהות במלחמה בשחיתות היא טעות במקומה. הרג אנשי עזרה ראשונה בעזה ראוי לאותו השבח שראוי לו חיסול נזאר בנאת. ההשוואה בין הטעויות כדי להצדיקן והמשחק הידידותי בין הטועים הם חטא גדול שעבורו יש להכתיר את הזוכים על בימת המנצחים.

הוי עמנו, מדוע להיות מיואשים ומתוסכלים??!! מה שקורה הוא רק טעויות… טעויותינו הן סיבה לאופטימיות משום שהן רק טעויות. הטועים מקרבנו ראויים לכבוד ולשבח ולא לגינוי או לביקורת משום שהם לא ביצעו פשעים אלא רק טעו. על טעויות צריך להגיב בלחש ובאופן צנוע ולא בכעס או צעקות והשתוללות… אפילו השתיקה לנוכח מה שקורה היא טעות וגם התגובות החורגות ממסגרת התיקון הן טעות ותו לא. מי אמר שאנו מפולגים? הטעות מאחדת אותנו… הטעות היא המכנה המשותף שלנו…

אלו טעויות ולא עברות, מעשה חריג מנותק ולא מדיניות שקולה. אפילו את הטעויות שלנו צריכים לקדש. הביקורת כלפי טעויות חמאס היא כפירה והביקורת על טעויות פת"ח היא בגידה. הביקורת כלפי טעויות השמאל היא כניעה והביקורת על טעויות השלטון חסרת תועלת. את הטעות יש לקדש ולא לבקר, לכבד ולא להילחם. נישא את הטעויות ונמשיך את הדרך בכל גאווה ופאר. 'הטעויות נמשכות והכלבים נובחים', 'מי שלא עושה לא טועה'."[2]


[1] https://www.maannews.net/, 29.5.2021

[2] https://www.maannews.net/, 29.6.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: