חמאס וארגוני זכויות אדם מאשימים את הרשות הפלסטינית בחיסול אופוזיציונר פוליטי

ארגונים ומוסדות בין-לאומיים וגם חמאס גינו את מה שהם כינו "פשע חיסול האופוזיציונר הפוליטי הפלסטיני נזאר בנאת ע"י מנגנוני הביטחון הפלסטיניים בגדמ"ע."

נזאר בנאת[1]

עורך הדין הפלסטיני – מוהנד כראג'ה – מנהל "קבוצת עורכי דין למען הצדק" – אמר כי התקשר אתמול עם בנאת פעמיים, מצבו הבריאותו היה טוב והוא לא דיווח שהוא סובל מבעיה רפואית. עוד אמר בנאת כי מנגנון המודכ"ל (המודיעין הכללי הפלסטיני של הרש"פ) רודף אותו. לדברי כראג'ה, בנאת חוסל בתוך תא המעצר כמו עצורים פלסטינים אחרים בעבר (דוגמת אבו אל-עז, חלאוה וזעבור). כראג'ה קרא לכל המפלגות הפוליטיות לצאת נגד החיסול כדי להגן על פעילים פוליטיים.

משפחתו של בנאת סיפרה כי כוחות ביטחון גדולים פשטו על ביתו והיכו אותו מכות נמרצות והוא היה בחיים כאשר נעצר.[2]

"אל-מרצד" לזכויות אדם מסר עוד פרטים על האירוע: היום (24 ביוני) בשעה 3:30 לפנות בוקר פרצו כוחות של הביטחון המסכל והמודכ"ל (המודיעין הכללי) הפלסטיני לביתו של בנאת בחברון. הם הכו אותו בראשו באלות בשנתו וכשהתעורר ריססו אותו בגז פלפל. הוא איבד את הכרתו וכשזו שבה אליו התנפלו עליו ועצרו אותו. בשעה 6:45 הועבר לבית החולים בחברון שם נקבע מותו מהמכות הקשות ומעינויים שעבר. 

יצוין כי במהלך הצגת מועמדותו לבחירות לפרלמנט הפלסטיני נורו יריות לעבר ביתו. בתקופה ההיא הוא ספג איומים והסתה נגדו משום שהרשימה שאותה הוביל לבחירות פנתה לנציגי האיחוד האירופי והודיעה על כוונתה לפנות לבתי משפט באירופה בתביעה להפסיק סיוע כספי לרש"פ משום שביטלה את הבחירות.

מלבד זאת בנאת נעצר כמה פעמים בשל התנגדותו התקיפה למדיניות הרש"פ ולהפרות זכויות האדם ע"י מנגנוני הביטחון הפלסטיניים.[3]

הרשות העצמאית לזכויות אדם – הלשכה לטיפול בעוולות – הודיעה כי היא רואה בחומרה את מותו של הפעיל נזאר בנאת שהיה מועמד לבחירות למועצה המחוקקת מטעם רשימת "אל-חוריה ואל-כראמה" (החירות והכבוד) שעל מותו הוכרז זמן קצר אחרי מעצרו.

המתאם המיוחד מטעם האו"ם – טור וינסלנד – הביע זעזוע וצער על מותו של בנאת וקרא לבצע חקירה מיידית, עצמאית ושקופה ולהעמיד את העבריינים לדין. דברים דומים השמיעו גם נציג האיחוד הארופי ונציג קנדה ברש"פ.[4]

בכיר בחמאס – סאמי אבו זוהרי – אמר כי חיסול בנאת משקף את מדיניות חיסול החשבונות רוויית הדמים של הרשות הפלסטינית. הוא הטיל את האחריות על ראש ממשלת הרשות הפלסטינית – מוחמד אשתיה – וקרא לשפוט את הרוצחים.

אחד מבכירי חמאס בלבנון – ראפת מורה – הטיל את האחריות לפשע החיסול על הרש"פ  ואמר כי בנאת נחשב "שהיד של הבעיה הפלסטינית ושהיד של פלסטין". עוד אמר כי הרוצחים לא יצליחו להשתיק את הפלסטינים או לחסל את רצונותיהם.[5]

הנציב הפוליטי הכללי ברש"פ, דובר מנגנוני הביטחון, הגנרל טלאל דויכאת, הודיע כי ראש הממשלה הפלסטיני – מוחמד אשתיה – המליץ להקים ועדת חקירה בלתי תלויה שתבדוק את נסיבות מותו של נזאר בנאת וכי אין מניעה לשתף בחקירה גורמי זכויות אדם.[6]   


[1] https://www.palinfo.com/, 24.6.2021

[2] https://www.palinfo.com/, 24.6.2021

[3] https://www.palinfo.com/, 24.6.2021

[4] https://www.palinfo.com/, 24.6.2021

[5] https://www.palinfo.com/, 24.6.2021

[6] http://www.wafa.ps/, 24.6.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: