מיליציות פרו-איראניות רוכשות קרקעות בגבול לבנון סוריה כדי להביא לשינוי דמוגרפי

אל-מרצד, הארגון הסורי האופוזיציוני לזכויות אדם שמקום מושבו בלונדון, גילה כי מתנהלת פעילות ערה של רכישת קרקעות ע"י מיליציות פרו-איראניות ובראשן חזבאללה בגבול לבנון-סוריה במסגרת תוכנית לשינוי אופיו הדמוגרפי של האזור שבו קיים רוב לעדה הסונית.

מחסום חזבאללה בגבול סוריה-לבנון[1]

מדובר באזור בעל חשיבות רבה מבחינת איראן והמיליציות שלה ובראשן חזבאללה בהיותו אחד מיסודות התוכנית האיראנית ליצור רצף שיעי ובהיותו אזור פעיל של הברחות נשק וסמים.

לפי אל-מרצד המצטט מקורות מוסמכים, רכשו מיליציות פרו-איראניות מתחילת השנה 320 יחידות קרקע באזור אל-זבדאני ועוד 465 יחידות קרקע באזור אל-טפיל. אזור אל-טופיל הפך להיות כמו הכפר "אל-הייבה" הנמצא מחוץ לחוק באחת הסדרות הלבנוניות, ומי ששולט בו הוא סורי המכונה ח. ד. המקורב למפקדי חזבאללה. העיירה אל-טפיל שייכת לנפת בעלבכ במחוז בעלבכ-אל-הרמל ומספר תושביו 5000 איש – כולם בני העדה הסונית. מאז 2014 נתונה העיירה לשליטת חזבאללה שהכריז עליה כעל שטח צבאי מובהק לאחר גירוש תושבים וזאת משום חשיבותה האסטרטגית בגבול לבנון סוריה.   

מקורות מסרו לאל-מרצד כי נמשכות פעולות הפקעת דירות ריקות באזור בלודאן שם השתלטו המיליציות על 231 יחידות דיור בתמיכת חזבאללה המסייע למיליציות הנמצאות שם.

עוד מסר ל-מרצד כי באזור הגבול מתבצעים שינויים דמוגרפיים כאשר אנשי המיליציות בעלי נתינויות שאינן סוריות מביאים את בני משפחותיהם להתגורר באזורי גבול סוריה-לבנון.

לפי היומון אל-ערב, מאז שנת 2012 – תחילת ההתערבות של גורמי חוץ בסוריה – הפכה המדינה הסורית למוקד משיכה עבור המיליציות האיראניות במטרה למנוע את קריסת המשטר הסורי ואחר כך להשיג השתלטות איראנית על סוריה כדי ליצור רצף שיעי מאיראן עד לבנון, דבר שיעניק לאיראן מעמד של כוח אזורי שקשה יהיה להתעלם ממנו.

פרשנים סבורים כי אחד הגורמים העיקריים המעכבים את פתרון הסכסוך בסוריה ושבירת הבידוד שלה הוא הנוכחות האיראנית, וקיים קונצנזוס אזורי ובין-לאומי שלא יהיה פתרון בטרם יוסר האיום הקיומי הזה של הנוכחות האיראנית בסוריה. עוד סבורים הפרשנים כי הפעילות הפרו-איראנית בגבול סוריה לבנון מלמדת שפני איראן להגברת נוכחותה והשפעתה באזור סוריה כפי שהיא עושה בעיראק באמצעות מיליציית "אל-חשד אל-שעבי".

ראמי עבד אל-רחמן, מנהל אל-מרצד, הזהיר בעבר כי אם יוסרו הסנקציות שהוטלו על איראן, נהיה עדים לפעילות חסרת תקדים של יישוב אנשי המיליציות האיראניות בסוריה דבר שיקשה מאוד על שיבת העקורים והפליטים שעזבו.[2]  


[1] https://elaph.com/, 17.6.2021

[2] https://alarab.co.uk/, 18.6.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: