עליית מדרגה במתיחות בין פת"ח לחמאס

תנועת פת"ח ופלגים אחרים באש"פ תקפו בחריפות את תנועת חמאס לאחר שזו החליטה למנות אחראי חדש לוועדה הממשלתית בעזה (ועדה שמייצגת את ממשל חמאס ומנהלת את המוסדות הרשמיים בעזה). הם האשימו את חמאס שהצעד הזה מקבע את הפילוג בין פת"ח לחמאס ומקים למעשה בעזה משטר פוליטי מקביל לרשות הפלסטינית.

מנהיגי חמאס ופת"ח[1]

חמאס הודיעה ביום ראשון (13 ביוני) על מינוי אחראי חדש על הוועדה שפעילותה הוקפאה בשנת 2017 עקב מורת רוח של הרשות הפלסטינית מקיומה ולחצים מצד מצרים להקפיא את פעילותה כדי לקדם את מאמצי הפיוס בין פת"ח לחמאס.

נראה שעיתוי הצעד שנקטה חמאס, כלומר בזמן שיש החמרה ביחסים  בין פת"ח לחמאס ומחלוקות ברוב הנושאים, הכעיס מאוד את הרשות הפלסטינית בייחוד שהחלטת חמאס האחרונה התקבלה בישיבת סיעת חמאס במועצה המחוקקת של עזה שפורקה ע"י הרשות הפלסטינית בהנחיית עבאס.

דובר פת"ח – איאד נצר – אמר כי חמאס מתעקשת לשמר את הפילוג ולהתרחק מן האחדות הלאומית באמצעות מינוי יו"ר חדש לועדה לניהול ממשל עזה. הצעד הזה הוא סטייה ממאמצי מצרים להשיג אחדות ולסיים את הפילוג והוא מחליש את העמדה הלאומית הפלסטינית מול הקהילה הבין-לאומית בכל הקשור לשיקום עזה ולעימות מול ישראל. הוא קרא לחמאס לבצע חשיבה מחדש ולחזור לשולחן הדיאלוג הלאומי בחסות ההנהגה הפלסטינית בראשות מחמוד עבאס כדי לסיים את מצב הפילוג. לדבריו, התעקשות חמאס לכנס את חברי המועצה המחוקקת שפורקה לפי חוק וחזרה להתקוטטויות ולהאשמות אינן משרתות את הנושא הפלסטינית.

מי שמונה ע"י חמאס לנהל את הממשל בעזה, מעין ראש הממשלה של חמאס בעזה, הוא עצאם אל-דעאליס. אנשי פת"ח טענו גם שהמינוי אינו חוקי משום שאושר ע"י גוף שהתפרק – המועצה המחוקקת.

אל-דעאליס נבחר השנה כחבר הלשכה המדינית של חמאס המורכבת מ-15 חברים – הגוף העיקרי בקבלת ההחלטות של חמאס – וכמו כן שימש כיועצו של אסמאעיל הניה – ראש הלשכה המדינית של חמאס.

גם חבר הוועד הפועל של אש"פ – אחמד מג'דלאני – מתח ביקורת על החייאת הגוף המקביל לממשלת הרש"פ והטיל על חמאס את האחריות לכישלון הדיאלוג הפלסטיני שהיה אמור להתחיל השבוע בקהיר. "חמאס ממשיכה לדבוק במנטליות של הפיכה ובכך מקבעת את הפילוג… היא מחזירה אותנו אל נקודת ההתחלה." חבר אחר בוועד הפועל של אש"פ – ואצל אבו יוסף – תאר את המעשה של חמאס כמסוכן וכצעד שנעשה חד צדדית משום שהוא מנציח את הפילוג ומכשיל את מאמצי מצרים. חבר המל"פ – עמראן אל-ח'טיב – אמר כי חמאס ממשיכה לכפות ממשלה כעובדה קיימת ובעצם חוטפת את רצועת עזה. מעשיה של חמאס שמים קץ לתפקידה של מצרים בנושא הפיוס."[2]

בעל טור ביומון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה – מופק מטר – כתב במאמרו: "החלטת חמאס למנות את עיצאם אל-דעאליס כיו"ר "ועדת המעקב של הפעילות הממשלתית" [מעין ממשלה] תוכננה היטב בעיתוי של 15 שנים להפיכה של חמאס בעזה; בזמן הודעת מצרים שהיא דוחה את דיאלוג הפיוס ולפני השלמת נייר העבודה בנושא דרישות השיקום של עזה, כלומר, תנועת חמאס מעוניינת להשתלט על נושא השיקום ולקבל עליו מונופול עוד לפני שהוא מתחיל והיא לא תאפשר לגורם לאומי לפסטיני רשמי וחוקי ומוכר ע"י העולם [הרשות הפלסטינית] להשתתף בביצועו בשטח. אלה שלא היה אכפת להם משני מיליון תושבים וביצעו הפיכה בעזה ב-14 ביוני 2007 לא אכפת להם היום מ-77 אלף תושבים שנותרו ללא קורת גג."

מופק מטר[3]

מטר ממשיך: "הנשיא של כל הפלסטינים – אבו מאזן – לא ייכנע לסחטנות של השיח'ים של חמאס ותשוקתם להיות בשלטון בכל מחיר. הוא עמד מול הממשל האמריקני ועמד בכל הלחצים והאיומים של ישראל…  והוא לא ייכנע [גם לחמאס]."[4]


[1] https://alkhaleejonline.net/, 13.10.2017

[2] https://aawsat.com/, 15.6.2021

[3] https://www.alhaya.ps/, 15.6.2021

[4] https://www.alhaya.ps/, 15.6.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: