מה גרם לדחיית הדיאלוג בין פת"ח לחמאס בקהיר?

איש תקשורת פלסטיני בכיר – עבד אל-ברי עטואן – כתב כי יו"ר הרשות הפלסטינית – מחמוד עבאס – החליט להחרים את ישיבות הדיאלוג בקהיר שהיו אמורות להתחיל השבוע בקהיר ביוזמת המצרים משום התנגדותו להכיר בניצחון שהשיגו פלגי ההתנגדות ובראשם תנועת חמאס וגא"פ בעימות האחרון בעזה ומשום התנגדותו להתחיל בשיקום עזה אם הרשות הפלסטינית לא תפקח ישירות על השיקום כולל הכסף שנועד לשיקום.

עבד אל-ברי עטואן[1]

עוד כתב עטואן מפי מקור פלסטיני שהיה נוכח בשיחות המכינות לדיאלוג בקהיר על הסיבות לדחיית הדיאלוג:

מחמוד עבאס התנגד לשיתוף פלגי התנגדות נוספים בעזה (מחוץ לחמאס ולגא"פ), למשל ועדות ההתנגדות העממית, ואילו חמאס וגא"פ התעקשו לשתפם. יש כאלה שאינם שוללים אפשרות שסיבת ההתנגדות של עבאס הייתה התנגדותו להצעה לשתף את הזרם של מוחמד דחלאן – יריבו של עבאס שהורחק מפת"ח.

מנהיג חמאס בעזה יחיא אל-סנואר עמד על כך שמשלחתו תעלה בשיחות את נושא רה-הארגון במוסדות הלאומיים הפלסטיניים ובראשם אש"פ במהירות תוך מתן סדר עדיפות גבוה לבדק בית פלסטיני במסגרת אש"פ.

חמאס העלתה גם את הדרישות הבאות:

דרישה הכרחית שמחמוד עבאס ישתתף אישית בכל סבבי הדיאלוג והתנגדות שמישהו אחר ימלא את מקומו.

הקמת מועצה לאומית פלסטינית (מל"פ) חדשה זמנית לשנתיים בהסכמה ואחר כך יוקמו מוסדות אש"פ, כגון: המועצה המרכזית של אש"פ והוועד הפועל שלו לפי הגודל היחסי של כל פלג ברחוב הפלסטיני. 

הקמת הנהגה לאומית עליונה זמנית של העם הפלסטיני שתחל להנהיג בפועל את הזירה הלאומית בעצמה ללא הנהגה אחרת עד שתסתיים הקמת המועצה הלאומית ומוסדותיה. מתוך ההנהגה הזאת תוקם "ועדת שטח מאוחדת של ההתנגדות העממית" שתוביל את העימות מול ישראל.

ביטול או השעיה של התיאום הביטחוני עם ישראל באופן מוחלט וכך גם את כל ההבנות האחרות הנובעות מהסכם אוסלו.[2]


[1] https://www.raialyoum.com/, 11.6.2021

[2] https://www.raialyoum.com/, 11.6.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: