סמזכ"ל חזבאללה: נשק ההתנגדות לא נועד רק לשחרור חוות שבעא אלא להגן על כל לבנון

סמזכ"ל חזבאללה – נעים קאסם – עורר תרעומת בקרב אישים בלבנון כאשר טען כי חזבאללה צריך להמשיך לפעול לא רק לשחרר את חוות שבעא וגבעות כפר שובא אלא להגן על כל לבנון "מפני איומי ישראל." לדבריו, ההתנגדות היא זרוע של לבנון ומשענת לצבאה והיא אינה באה כחלופה למדינה. ההתנגדות תמשיך להתחמש ולהתאמן כדי להרתיע ולהיות מוכנה.

חזבאללה[1]

הפרשן הפוליטי איש האקדמיה – מכרם רבאח – אמר: "הצהרות קאסם באו לאחר שחזבאללה השקיף מן הצד על המלחמה בעזה בלי לעשות דבר, וזה עורר עליו ביקורת בשורות תומכי חזבאללה. מלבד זאת, דברי קאסם שחזבאללה יגן על לבנון נועדו לתרץ את העובדה שהארגון מחזיק בנשק ומשתמש בו מחוץ ללבנון ולא נגד ישראל מגבול לבנון. הדבר המסוכן ביותר הוא אמירת קאסם שההתנגדות נמצאת כדי לתמוך בצבא לבנון. כל נשק מחוץ לנשק של הצבא מטרתו להחליש את הריבונות הלבנונית ואת המדינה בכלל."

שארל ג'אבור, אחראי ההסברה במפלגת "הכוחות הלבנוניים" (של סמיר ג'עג'ע), אמר כי דברי קאסם משקפים מציאות שאין לקבלה והיא שהובילה את לבנון לכישלון שאנו עדים לו היום. הנשק של חזבאללה הוא אחד מנושאי המחלוקת מאז שנת 2005. היו לבנונים שסברו כי נשק חזבאללה הכרחי והיו כאלה שחשבו שחזבאללה צריך למסור את הנשק למדינה. המחלוקת הזאת עדיין קיימת גם היום ואי אפשר לפתור אותה משום שההחלטה מתקבלת באיראן ולא באל-דאחיה מעוז חזבאללה.[2]

ספק לגבי יעילות הצעדים שנקטה גרמניה כלפי חזבאללה

האיסור שהוכרז באפריל ביב 2020 על פעילות חזבאללה בגרמניה לא הביא לתוצאות עד כה הן בנוגע לפעילות הארגון בתוך גרמניה והן בנוגע לקשרי גרמניה עם לבנון. בתשובה לשאלה של סיעת המפלגה הדמוקרטית החופשית הבהירה הממשלה כי צו האיסור לא הוביל לתוצאות פוליטיות, ביטחוניות או לעניינים הקשורים לתחום הפיתוח.

לפי התשובה, חלה ירידה מסוימת בהזדהות עם התנועה האסלאמית מאז החלטת שר הפנים של גרמניה -הורסט זיהובר – לאסור את פעילות חזבאללה, אלא ששלטונות הביטחון לא הבחינו בהגירה של מזדהים עם  חזבאללה בגרמניה או נסיגת פעילים מחלק מהאגודות בגרמניה.

עוד נאמר בתשובה כי תומכי חזבאללה ממשיכים לפעול במישור הארגוני והאידיאולוגי והם אינם משתלבים בחברה הגרמנית אלא פועלים כקבוצות אזוריות מבודדות.

במאי 2021 אסר זיהובר פעילות של שלוש אגודות החשודות כי אספו תרומות לארגון השייך לחזבאללה.[3]

המשך פעילות תומכי חזבאללה בסוריה

פעיל בשם מוחמד אל-חוראני מסר לאל-ערבי אל-ג'דיד כי חמושים אלמונים תקפו באקדחים שלושה אנשי המשטר הסורי המזוהים עם ארגון חזבאללה והרגו אותם במחוז דרעא. הוא הוסיף כי מפקד המשתף פעולה עם חזבאללה והמודיעין האווירי של המשטר הסורי מת מפצעיו כתוצאה מפיצוץ מטען במכונת שנהג באזור אל-קוניטרה.[4] 


[1] https://www.raialyoum.com/, 5.6.2021

[2] https://aawsat.com/, 3.6.2021

[3] https://elaph.com/, 4.6.2021

[4] https://www.alaraby.co.uk/, 5.6.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: