תנועת חמאס וארגונים נוספים מאיימים בהסלמה אם הכסף של קטר לא יועבר לרצועת עזה

המתווך הקטרי – מוחמד אל-עימאדי – הודיע לחמאס כי ישראל מונעת את הכנסת המענק הכספי לעזה במקביל להמשך סגירת המעברים באופן חלקי מאז המבצע האחרון בעזה. בתגובה שיגרו בכירי חמאס מסר חריף באמצעות המצרים על כוונתם לשוב ולהסלים את הפעילות בגבול.

מקורות בחמאס מסרו ליומון הלבנוני אל-אח'באר כי ארגוני ההתנגדות בעזה הודיעו לשליחי מצרים והאו"ם כי המשך "הפרובוקציות של האויב נגד עזה ותושביה העניים", מאה אלף משפחות שכל אחת מקבלת 100 דולר מהמענק הקטרי, משמעותו "דחיפה לכיוון הסלמה ועימות." ארגוני ההתנגדות הזהירו כי תוך זמן קצר הם יפעילו מנגנוני לחץ באזור הגבול ויסלימו את הפעילות שם. "ההתנגדות תבחר באופציית העימות." נציגי ההתנגדות הבהירו למתווכים כי אם הכסף לא ייכנס לעזה עד סוף השבוע הבא, הם יקבלו החלטה חשובה בנוגע להפסקת האש.   

מתיחות בגבול עזה[1]

קטר עצמה פנתה לארה"ב ולאו"ם והזהירה כי מניעת הכנסת הכסף לעזה היא צעד התגרותי כלפי הפלסטינים שעלול להוביל לפיצוץ.

המקורות בחמאס הכחישו שהארגונים הפלסטיניים ביקשו מקטר להעביר את הכסף באמצעות הרשות הפלסטינית או בדרך אחרת חדשה וטענו כי מדובר בשמועות שמופצות ע"י גורמי רש"פ השייכים לראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג'.

העברת המסר של הארגונים הפלסטיניים הקדימה הזמנה של המצרים ל-19 פלגים פלסטיניים להשתתף בדרג של מזכ"לי ארגונים בקהיר בהשתתפות יו"ר הרש"פ – מחומוד עבאס – לצורך בדק בית פלסטיני, שאמורה להישלח בתחילת השבוע הקרוב.

כבר שלשום (2 ביוני) הבהירו ארגוני ההתנגדות בהודעה שפרסמו את הצורך להפסיק את "כל הפרובוקציות של ישראל בירושלים ובשכונת שיח' ג'ראח", לזרז את שיקום עזה ולהסיר את המצור מעליה. כמו כן הם הזהירו את ישראל שלא לנסות להשיג ניצחונות פיקטיביים על חשבון העם הפלסטיני, ההתנגדות שלו והמקומות הקדושים "משום שידי הלוחמים עדיין אוחזות בהדק."

מוקד מתיחות נוסף בין ישראל לעזה – נושא הדיג. אל-אח'באר טען כי ישראל מתגרה בדייגים בעזה ואף בוצע ירי לעבר סירת דיג בצפון רצועת עזה. [2]  


[1] https://www.palinfo.com/, 30.5.2021

[2] https://al-akhbar.com/, 4.6.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: