גישושים בחברה הירדנית כלפי קשרים עם בכירי חמאס

בעל טור ביומון אל-קודס אל-ערבי היוצא לאור בלונדון ומזוהה עם קטר – בסאם אל-בדארין – ייחד את מאמרו ליחסי חמאס ירדן.

"בתקופה האחרונה בולטים המגעים בין ראשי חמאס לאישים ירדניים. אנשי חמאס מכירים תודה לירדן ואישים ירדניים מנסים לעמול על מציאת נוסחה לקיים קשרי גומלין עם ארגוני ההתנגדות בשעה שירדן המדינה מעדיפה לתחום את הנושא בתוך מסגרת של 'הצטרפות ההתנגדות לקואליציות של אש"פ וממשלת הסכמה פלסטינית'.

משעל והנייה[1]

ביום שישי שעבר דיבר ראש הלשכה המדינית של חמאס בחו"ל – ח'אלד משעל – ישירות אל הציבור בירדן במסגרת פעילות ההזדהות עם ההתנגדות שיזם הטייס יוסף אל-דעג'ה. לפני כן, בשיחתו עם ציר בפרלמנט הירדני – ח'ליל עטייה – העביר משעל ברכות לשבטים הירדניים שהחלו בפעילות פוליטית בכמה אזורים במסגרת ההזדהות עם הנושא הפלסטיני וירושלים ובמסגרת התמיכה הירדנית מתוקף האפוטרופסות שלה על ההקדשים בירושלים ובתגובה להתקפות של ישראל על עזה והתמיכה בהתנגדות.

בחזית אחרת, ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הנייה, מקיים מגעים כמעט יום-יומיים בין אנשים מהעילית הפוליטית, החברתית והשבטית בירדן עם אישים פוליטיים וביטחוניים כדי לגבש נוסחה שתאפשר לירדן מגעים עם חמאס באמצעות חוליות קשר. 

חברי פרלמנט ירדניים דוגמת צאלח אל-ערמוטי, ינאל פריחאת, רולא אל-פרא מסרו כי הנייה התקשר אליהם ומשעל דיבר עם טאהר אל-מצרי. לפי הדיווחים, מספר הירדנים שמקבלים טלפונים מאנשי חמאס  הולך וגדל.

בנוסף לכך, המפלגה האופוזיציונית החשובה ביותר השייכת לאחים המוסלמים – 'מפלגת חזית הפעולה האסלאמית' – פועלת ברחוב הירדני וקוראת באופן ישיר לשלב ידיים עם ההתנגדות הפלסטינית ולהפסיק לסמוך רק על הרשות הפלסטינית בראשות מחמוד עבאס. 

במישור הרשמי, מתגברים הלחצים על ממשלת ירדן בכוון יצירת קשרים עם ההתנגדות הפלסטינית אך הממשלה שותקת בינתיים. נראה שאלה הקוראים לשלב ידיים עם ההתנגדות הפלסטינית ולכונן עימה קשרים פוליטיים והסברתיים אינם מוצאים נלהבים רבים בתוך מוסדות המדינה הרשמיים בירדן, ותיק ההתנגדות וחמאס עדיין נמצא בזירת מנגנוני הביטחון של המדינה.  

כרגע נראה שההתנגדות הפלסטינית התקרבה לרחוב הירדני וגם לפעילים ומנהיגים במגזר השבטי ובכל מרכיבי החברה.

בתחום הפוליטי יש קשרי גומלין והתקשרויות של ירדנים עם נציגי ההתנגדות ומידה מסוימת של התייעצויות ותיאומים. דבר זה מהווה אתגר לזרם המאמין בבריתות המסורתיות ופועל במשך שנים רבות להרחקת חמאס וההתנגדות הפלסטינית ממוקדי ההשפעה בפוליטיקה הירדנית. זה זרם שהרבה לדבר על הלגיטימיות הפלסטינית האחת שאותה מייצגים הרשות הפלסטינית ומחמוד עבאס. אלה הדוגלים בהתקרבות לחמאס טוענים כי אין לעשות זאת על חשבון הרשות הפלסטינית אך צריכים להיות ריאליים ולפעול גם לפי האינטרסים הירדניים."[2]


[1] https://www.alquds.co.uk/, 2.6.2021

[2] https://www.alquds.co.uk/, 2.6.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: