חזבאללה ואחיו של נשיא סוריה מעניקים חסות להברחות דלק מסובסד מלבנון לסוריה

בשעה שלבנון סובלת ממשבר כלכלי חמור המסכן את יציבותה שבא לביטוי בכך שהלירה הלבנונית איבדה יותר מ-85% מערכה דבר שהוביל לעליית מחירים בשיעור של 144% נוסף גורם אחר למשבר – הברחת מוצרי יסוד ובייחוד מוצרי הדלק לסוריה.

המשבר הכלכלי הביא להתמעטות הדלק והחבאתו בתחנות הדלק דבר שהתבטא בתורים ארוכים של תושבים שבאו לקנות דלק ופעמים רבות לא הצליחו בכך, דבר שעורר בעיות ומתחים עד כי שליפת נשק בכמה מקרים. המחסור בדלק קיים ברוב האזורים ובייחוד באזור הבקאע שם סגרו תחנות הדלק את שעריהן.

גבול סוריה לבנון[1]

באווירה הזאת מתבצעת הברחת דלק דרך המעברים בלתי חוקיים ומי שמפיק תועלת מהברחות הם אנשים שמקבלים גיבוי משני הארגונים השיעים הלבנוניים חזבאללה ואמל  וכן גורמים בדיוויזיה הרביעית בפיקודו של מאהר אל-אסד מהצד הסורי תוך ניצול ברור של המשברים הכלכליים של שתי המדינות.

החידוש הוא שלעומת שנים קודמות שבהן ההברחות נעשו מסוריה ללבנון, כיום ההברחות הן מלבנון לסוריה. הית'ם דבס, בעל תחנת דלק בעיר בעל בכ במזרח לבנון, אמר כי עשרות מכליות של דלק עושות את דרכן בכל יום מלבנון לסוריה עמוסות בדלק מסובסד ע"י הבנק המרכזי של לבנון. הוא הוסיף כי ההברחות נעשות במכליות וכן במכוניות פרטיות עמוסות פחי בנזין ומזוט.

מוחמד נאצר אל-דין, תושב עיירת הגבול אל-הרמל, אמר כי מכליות הבנזין העוברות בכל יום דרך אזור הרמל די בהן כדי לספק את צרכי כל הלבנונים אך הן עוברות לסוריה. ההברחה מתבצעת דרך שלושה מעברים עיקריים לא חוקיים באזור חוש אל-סיד בגבול שרובו נתון להגנת כוחות "העובדות בשטח" (חזבאללה) והם: מעבר מוחמד עלי רשיד ג'עפר באזור אל-קצר, מעבר קבש של משפחת ג'עפר באזור אל-קצר ומעבר של משפחת אל-ג'מל. צברי חמאדה, יו"ר תנועת "החלטת בעל-בכ אל-הרמל" האופוזיציוני לחזבאללה ואמל, האשים את חזבאללה ואמל במתן הגנה למבריחים.[2]


[1] https://www.alarabiya.net/, 1.6.2021

[2] https://www.alarabiya.net/, 1.6.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: