גם עבאס מתמקד בהגנה על ירושלים וקורא לארה"ב ולישראל להניח לפלסטינים לנפשם

הקדמה

כמו בכל עימות בין ישראל לחמאס בעזה גם במבצע "שומר החומות" השפעתו של מחמוד עבאס (אבו מאזן), יו"ר הרשות הפלסטינית, על מהלך האירועים שואפת לאפס. שוב מתברר שגם אם יושג הסכם שלום עם הרשות הפלסטינית לא יהיה זה סוף הסכסוך היות שההחלטה בענייני מלחמה מול ישראל אינה נמצאת בידי עבאס.

רוב רובם של דברי עבאס בישיבת ההנהגה הפלסטינית יוחדו לירושלים ולצורך להגן עליה, על תושביה ועל מסגד אל-אקצא. עבאס אינו רוצה לפגר אחרי חמאס בהתרברבות על היותה שומרת הסף של ירושלים ולכן הוא מעלה על נס את ההתנגדות של צעירי ירושלים לצעדים שנקטה ישראל גם כשהוא מודע לכך שההתנגדות הזאת הייתה אלימה.  

עבאס טפל על ישראל האשמות שווא כגון "ניהול מלחמה מטורפת, פשעי מלחמה, טיהור אתני, גזל בתים וקרקעות ומתן יד חופשית למתנחלים להפעיל טרור לזרוע הרס ולטמא את המקומות הקדושים."

עבאס אינו שוכח לעשות האדרה של השהידים, הפצועים והאסירים אף שהוא יודע שרבים מהם הם מחוללי טרור. עבאס גם אינו מזכיר את ירי הרקטות לעבר אזרחי ישראל.

יו"ר הרש"פ הזכיר מעט מאוד את עזה אך לא את חמאס והתמקד בפעילותו מול ארה"ב לשכנעה לתמוך בסיום הכיבוש. לעומתו, ההנהגה הפלסטינית הסכימה על מתן סיוע לעזה להתמודד מול "ההתקפה הברברית של ישראל" ולהמשיך לפעול בזירה הערבית והבין-לאומית "להפסקת ההתקפות הנפשעות של ישראל" בירושלים ובעזה. 

לסיכום, עבאס ידוע בהתנגדותו למאבק המזוין ודוגל בהתקוממות עממית לא אלימה (אף שכוונתו במושג לא אלימה מוגבלת לאי שימוש בנשק חם), אך לצד זאת הוא ממשיך להאדיר מחבלים ולא אומר דבר בנוגע לירי הרקטות לישראל אף שבעבר התבטא שהירי חסר כל תועלת. לזכותו של עבאס, שהרלנטיות שלו בנוגע לסכסוך עם חמאס כמעט ואינה קיימת, ייאמר שהוא שולט בנעשה בגדמ"ע ועד כה מנגנוני הביטחון שלו פועלים לצמצם את החיכוך של המפגינים בגדמ"ע עם חיילי צה"ל ומג"ב ולא לאפשר הצטרפות לאנתיפאדה שאליה מסיתה תנועת חמאס.   

מחמוד עבאס בישיבת ההנהגה הפלסטינית[1]

להלן קטעים מדברי מחמוד עבאס בישיבת ההנהגה הפלסטינית בעזה ב-12 במאי 2021:

"בני עמנו בכל מקום, העומדים איתן ובעלי אורך הרוח ברצועת עזה, ירושלים, הגדמ"ע. ירושלים היא קו אדום, לב פלסטין ונשמתה. לא יהיו שלום, ביטחון ויציבות ללא שחרורה המלא ושיבתה לחיקם של העם הפלסטיני, האומה הערבית והאומה האסלאמית. ירושלים היא הבירה הנצחית של מדינת פלסטין ולא תהיה לה חלופה. אנו מברכים את תושביה הנמצאים בחזית ואת צעירי פלסטין הגיבורים שהם גאוות המולדת והעם. 

אלה שאנו גאים בהם ומכבדים את מאבקם כשהם יוצאים לטובת ירושלים, מסגד אל-אקצא, כנסיית הקבר וכל פלסטין ובייחוד עזה לא חמושים ובלב פועם מאהבת ירושלים ופלסטין וההשתייכות האמתית אליה. אלה שיצאו כדי להשמיע לעולם כולו: די לכיבוש, די לתוקפנות, די לגזענות ודי לעוול.

אנו מתכנסים היום תחת הכותרת ירושלים, מסגד אל-אקצא, פלסטין האחת והמאוחדת אשר מחייבת אותנו להמשיך לפעול להפסקת התוקפנות הישראלית הפראית על עמנו העומד איתן ובעל כושר סיבולת הנמצא בחזית אדמתנו הקדושה והמבורכת בירושלים בירתנו הנצחית, על עזה בעלת אורך הרוח ועל הגדה המערבית הנחושה והעומדת איתן.

עמנו אמר את דברו ואנו תומכים בו. אנו רוצים עתיד ללא כיבוש, ללא תוקפנות, ללא התנחלויות ומתנחלים. התוקפנות הישראלית עברה כל גבול תוך רמיסת כל הכללים והאמנות הבין-לאומיות, דבר המציב אותנו מול אופציות קשות…

ישראל רוצה לכפות מציאות אמפריאליסטית בירושלים ובכל שטחי המולדת שלנו ומפעילה לשם כך מלחמה מטורפת, פשעי מלחמה, טיהור אתני שמטרתו פגיעה בקיום הפלסטיני ובזהות הערבית והאסלאמית של בירתנו ירושלים באמצעות גזל בתים וקרקעות ומתן אפשרות לעדרי המתנחלים וקבוצות הטרור שלהם לזרוע הרס ולטמא את המקומות הקדושים.

אך עמנו הגיבור והנחוש וצעירנו העומדים בחזית בירושלים ובכל מקום שבו נמצאים ערבים או מוסלמים או אנשים שוחרי חופש יצאו בכל האומץ באמצעות התנגדות עממית אמיצה נגד התוקפנות הישראלית בשער שכם, בשכונת שיח' ג'ראח, במסגד אל-אקצא ובכנסיית הקבר. הם הוכיחו לכולם שהעם הפלסטיני חזק ואי אפשר לעקוף אותו ושירושלים הייתה ועודנה ותישאר פלסטינית ערבית ואסלאמית. היא מאחדת את העולם וגם אותנו, ואנו שמים בצד את כל המחלוקות. ירושלים ופלסטין היא אחדותנו. דבר לא יפלג בינינו…

הנה הכיבוש המרושע ממשיך את תוקפנותו נגד עמנו בכל מקום כולל עמנו ברצועת עזה העומד איתן והגיבור, ואילו העם הזה עומד מאוחד מול התוקפנות הזאת מגן על עצמו ועל זכויותיו וימשיך עד שישיג את חירותו ועצמאותו, את הסרת הכיבוש והקמת מדינה עצמאית שבירתה ירושלים.

פעלנו בכל הדרגים מתוך מחויבות לאומית ונמשיך לעשות כל מה שאפשר לעצור את הכיבוש התוקפני על ארצנו ומקומותינו הקדושים ואנו נבחן את כל האופציות שיבטיחו זאת. כאשר אנו אומרים שאנו מנהלים מגעים עם כולם אני מתכוון שזה כולל את ארה"ב. בכל יום אנו יוצרים קשר עם האמריקנים כדי לומר להם די!

ברכות לעמנו ולציבור האדיר במולדת כולה ובפזורה על עמידתם ההיסטורית מול התוקפנות. ברכות לכל בני האומה הערבית והאסלאמית העומדים לימין עמנו. ברכות לכל שוחרי החירות בעולם התומכים בנו בהגנה על עצמנו. רחמים על השהידים הגיבורים, החלמה לפצועים הגיבורים וחירות לאסירים עזי הנפש. בעזרת אללה נגיע לניצחון, לעוצמה ולמדינה.

לבסוף, אני פונה לארה"ב ולישראל: הגיעו מים עד נפש. הסתלקו מאתנו. הניחו לנו. נישאר כמו קוץ בעינכם. לעולם לא נעזוב את מולדתנו ואת ארצנו. סיימו את כיבוש ארצנו עוד היום.

בשום אופן לא נבצע את הפשע של 48 ולא את הפשע של 67 [שבהן עזבנו]. [תושבי] שיח' ג'ראח לא יעזבו. הם לא ינוחו, לא יירגעו ולא יחרישו. כולם לא יירגעו, לא ישתקו ולא יעזבו לעולם. אם אתם רוצים שלום, ביטחון, שלווה ושקט הדבר לא יושג בכוח הנשק או בדיכוי, לא בשיטות האלה. איננו יכולים לשאת יותר מכך ולא לסבול עוד, אולם נוכל לעמוד איתן הרבה מעבר למה שעמדנו עד היום עד שנשיג את הניצחון והשחרור ואת סיום הכיבוש מכל אדמותינו ובראשן ירושלים הנכבדה."   

בתום ישיבת ההנהגה הוסכם על הדברים הבאים:

המטרה האסטרטגית היא סיום הכיבוש של אדמת מדינת פלסטין כולל בירתה מזרח ירושלים. עד אז יש לגלות דבקות באדמה ועמידה איתנה בה. אש"פ צריך לאחד את השורות למען ההגנה על ירושלים.

ירושלים צריכה להיות סמל הסכסוך בהיותה הלב של פלסטין ובירתה הנצחית. יש לחזק את תושביה ואת צעיריה ובכלל את כל התושבים הפלסטיניים. יש להסתופף סביב ירושלים, להגן על מסגד אל-אקצא וכנסיית הקבר ולצאת נגד "הפשע של ישראל של גירוש תושבי שכונת שיח' ג'ראח" ולצאת נגד הרס הבתים.

יש לעמוד כאיש אחד לחיזוק ההתנגדות העממית הלא אלימה בירושלים ובכל הערים הפלסטיניות. יש לתמוך בתושבינו ברצועת עזה ולספק להם סיוע שיוכלו להתמודד מול "התוקפנות הברברית של ישראל" 

הוסכם להקים ועדה שתבחן את האופציות שצריך לנקוט בכל המישורים ולהסכים על אסטרטגיית פעילות אחידה של העם הפלסטיני.  

יש להמשיך לפעול בזירה הערבית והבין-לאומית כדי להפסיק את ההתקפות הנפשעות של ישראל על עמנו בירושלים, בעזה ובכל מקום."[2]


[1] http://www.wafa.ps/, 12.5.2021

[2] http://www.wafa.ps/, 12.5.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: