היהודי האחרון באפגניסטן מתכוון לעזוב

היומון "אל-ערב" (אמירויות) פרסם כתבה על היהודי האחרון באפגניסטן: "זבולון סימנטוב סירב לעזוב את אפגניסטן במשך עשרות שנים. הוא ניצל מהפלישה הסובייטית וממלחמת האזרחים רוויית הדמים ומשלטון טאלבאן הברברי ומכיבוש כוחות הברית בראשות ארה"ב.

אולם גם לעקשנותו יש גבול. כעת, כאשר יש אפשרות שטאלבאן ישוב לשלוט, סימנטוב מבין כי הגיע העת לארוז את חפציו.

בבית הכנסת ביחיד בקבול במבנה ישן אמר סימנטוב: 'מדוע אשאר? טאלבאן רואים בי כופר. אני האחרון. אני היהודי היחיד באפגניסטן. מצבי הולך ונעשה גרוע יותר ולכן החלטתי שאם טאלבאן ישובו, אעזוב ואסע לישראל.

סימנטוב[1]

אפשרות שיבת טאליבאן קיימת היות שנשיא ארה"ב – ג'ו ביידן – החליט להסיג את כוחותיו מאפגניסטן ב-11 בספטמבר – ביום השנה ה-20 לפיגועי אל-קאעדה בארה"ב – בשעה ששיחות השלום בין טאלבאן לממשלה הגיעו למבוי סתום.

סימנטוב נולד בעיר הראת במערב אפגניסטן ששימשה בעבר מקלט למשפחות סוחרים יהודיות אמידות. בראשית שנות השמונים הגיע לקבול הודות לשקט היחסי ששרר בבירה האפגנית בעת הפלישה הסובייטית.

היהודים נמצאים באפגניסטן מזה 2500 שנים, ועשרות אלפי יהודים חיו בעיר הראת שהיו בה ארבעה בתי כנסת. אולם מאז המאה ה-19 עזבו היהודים בהדרגה ורובם עלו לישראל. משפחתו של סימנטוב כולל אשתו ובתו עזבו את אפגניסטן והוא בטוח שהוא היהודי האפגני האחרון שנותר באפגניסטן. לדבריו, הוא נשאר שם כדי לשמור על בית הכנסת למרות האלימות והמתיחות שהייתה שם.

לבוש באל-שלואר, הלבוש האפגני המסורתי המורכב מחולצה ארוכה על מכנסיים רחבים וארוכים, וחובש כיפה שחורה הוא נזכר בגעגועים בימים הטובים בשנות ה-70.  לדבריו, הוא גאה להית אפגני והוא נהנה אז כמו כל המאמינים מכל הדתות מחופש פולחן מלא.

בשנים 1996 ו-2001 כאשר טאלבאן היו בשלטון וכפו את עמדותיהם ודעותיהם הפונדמנטליסטיות הם אפילו ניסו לאלץ אותו להמיר את דתו וכך סיפר: "משטר טאלבאן כלא אותי ארבע פעמים ולוחמי טאלבאן התפרצו לבית הכנסת ואמרו כי מדובר באמירות אסלאמית וליהודים אין בה שום זכויות." הם שדדו את המקום, קרעו ספרים, ניפצו מנורת קנים ולקחו ספרי תורה עתיקים."

למרות זאת סימנטוב סרב לעזוב. בנשקו את אדמת בית הכנסת אמר בגאווה: "התנגדתי והפכתי את דת משה מקור לגאווה כאן [באפגניסטן]." סימנטוב ממשיך להתפלל בחגי תשרי בבית הכנסת ולעתים בצוותא עם חבריו המוסלמים. לדבריו: "אלמלא נשאר שם, בית הכנסת היה נמכר עשרות פעמים."

לקראת שבת סימנטוב מקפיד לנקות ולהכין את אולם התפילה. הוא עולה להיכל ואחר כך לבמה וקורא בתורה. לעתים מגיעים עיתונאים יהודים מן העולם להשתתף בתפילה בשבת וכך התפרסם כיהודי האחרון באפגניסטן.

סימנטוב הצליח לשרוד הודות לצדקה שקיבל מחבריו ומקרוביו. לדבריו, סבר כי בשנת 2001, כאשר האמריקנים הפילו את משטר טאלבאן, המדינה תשגשג ומדינות המערב יפתרו את בעיות המדינה הזאת אך הוא התבדה וזה לא קרה.   

סימנטוב אומר כי איבד אמון באפגניסטן וכי אין שם חיים. הוא הביע תקווה שבישראל ירגיש שהוא במולדתו.

שכניו מצטערים על כוונתו לעזוב ושאכר עזיזי, חנווני שהמכולת שלו נמצאת מול בית הכנסת, אמר: "סימטוב הוא לקוח שלנו כבר 20 שנה. הוא איש טוב, ואם יעזוב, יחסר לנו".

עם זאת, סימנטוב חושש שאם יישאר, מצפה לו גורל לא טוב משום שהוא משוכנע שארגון טאלבאן לא ישתנה והוא נשאר כפי שהיה לפני 21 שנים.[2]


[1] https://alarab.co.uk/, 30.4.2021

[2] https://alarab.co.uk/, 30.4.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: