חמאס: דחיית הבחירות ברשות הפלסטינית היא פשע ובריחה של עבאס מחשש שיובס

תקציר

הרשות הפלסטינית הודיעה על דחיית הבחירות למועצה המחוקקת שהיו אמורות להתקיים ב-22 במאי 2021. הנימוק הרשמי של יו"ר הרשות – מחמוד עבאס – הוא אי הסכמת ישראל לקיים את הבחירות גם בירושלים, אך סביר להניח שסקרי דעת הקהל, שניבאו ניצחון לחמאס בשל הפילוגים הקשים בפת"ח, הביאו את עבאס בלחץ של מקורביו להכריז על דחיית הבחירות. להגנתו טען עבאס כי הסכמה לקיים בחירות ללא ירושלים כמוה כקבלת עסקת טראמפ ("עסקת המאה").

ישיבת ההנהגה בראשות עבאס[1]

עבאס לגלג על תשובת ישראל שהיא אינה יכולה לאשר את הבחירות בירושלים משום שעדיין אין ממשלה בישראל וטען בהתרסה: הממשלה בישראל מתפקדת כאשר היא מחליטה על בנייה בהתנחלויות אך אינה יכולה לתפקד בשאלת הבחירות הפלסטיניות?! עבאס גם הביע מורת רוח מחוסר יכולתו של האיחוד האירופי ללחוץ על ישראל לשנות את עמדתה למרות הבטחותיו ללחוץ.

עבאס גם ניצל את ההזדמנות לשבח את "גבורת" צעירי ירושלים שיצאו לרחובות והביעו את התנגדותם להגבלות עליהם. הוא גם נקט לשון מסיתה כאשר טען שממשלת ישראל תמכה במתנחלים ועודדה אותם  ליישם את סיסמתם "מוות לערבים".

ראשי חמאס, דובריה ופרשנים מטעמה האשימו את עבאס שהוא ברח מבחירות משום שחשש שייאלץ לעזוב את הנשיאות לאחר שיפסיד בבחירות למועצה המחוקקת ואחר כך בבחירות לנשיאות. הם טענו שהתירוץ לדחיית הבחירות בשל אי קיומן בירושלים אינו משכנע וכי היה ניתן לדון בנושא לפני פרסום הצווים שקבעו מועדים לבחירות. עוד סיבות לדחייה: חשש לאבד את בלעדיות קבלת ההחלטות ורצון לחזור למו"מ עם ישראל. בכיר חמאס – מוסא אבו מרזוק – קרא לעבאס להתנהג כראש מדינה ולא כראש מפלגה.

ההתנגדות של חמאס לדחיית הבחירות לוותה בתהלוכות שיצאו ממסגדי עזה שהשמיעו קריאות בעד קיום הבחירות וכינו את החלטת עבאס פשע כלפי הפלסטינים. הפגנות דומות התקיימו גם בגדמ"ע לצד תהלוכות תמיכה בעבאס.

בכירי רש"פ הגנו על החלטת עבאס כשטענו כי ירושלים היא קו אדום ויש לשמור על העקרונות הפלסטיניים. בעל טור ביומון הרש"פ תקף בחריפות את חמאס על עמדותיה ההפכפכות על כך שהיא אינה מתעניינת בנושאים לאומיים ורק רוצה לשלוט ועל כך שהיא מנסה להציג את עצמה דמוקרטית כאשר בפועל היא תנועה פונדמנטליסטית של האחים המוסלמים.

פירוט

בהודעת הסיום של ישיבת ההנהגה הפלסטינית, שהוחרמה ע"י חמאס והג'יהאד האסלאמי, הודיע יו"ר הרשות הפלסטינית – מחמוד עבאס – על דחיית מועד הבחירות לפרלמנט הפלסטיני בנימוק שלא יהיו בחירות אם ירושלים אינה נכללת בהן. "לא יהיה ויתור על ירושלים או על זכותו של העם הפלסטיני בירושלים לממש את זכותו הדמוקרטית."[2]

נאום עבאס

להלן דברי מחמוד עבאס: "ראשית, אברך את המוסלמים ואת הנוצרים לרגל הימים המבורכים שאנו עוברים היום. אנו נפגשים היום כדי לדון בעניין  חשוב ביותר שהוא הבחירות למועצה המחוקקת שהחלטנו ופרסמנו צווים לקיימן ב-22 במאי 2021.

"קודם לכל, אני רוצה לשבח את עמדת עמנו המפואר בירושלים ואת העמים הערביים שעמדו לצדנו באירועי ירושלים שהחלו לפני כמה שבועות. אירועים שהעולם כולו היה עד להם והם מוכיחים יותר מכל שבירושלים יש עם מפואר שמסוגל להגיד לישראל ולכל מישהו אחר: לא!

הייתה התקפה אלימה של המתנחלים ושל ממשלת ישראל. הממשלה תמכה בהם [במתנחלים], עמדה לצדם והאיצה בהם ליישם את סיסמתם 'מוות לערבים'

בתחילה ירושלים התעוררה לפעולה ואחר כך המשיכו אחריה כל הארצות וכל השטחים הפלסטיניים, הקו הירוק [ערביי ישראל], מחנות הפליטים ועימם עמי ערב כדי לומר: 'לא, ירושלים שלנו ולא של מישהו אחר'. תוצאת ההתעוררות האדירה הזאת הייתה שאחינו הצליחו לגרום להסרת המחסומים שהוצבו בכל מקום בירושלים כדי למנוע את תנועתם ולמנוע מהם לעבוד בירושלים. לא נותר להם אלא לצאת לפעולה בזרועות חשופות, כלומר להתקוממות עממית לא אלימה – התקוממות שלא עייפנו לחזור ולומר שהיא הדרך היחידה להיאבק נגד התוקפנות כלפי עמנו. הם התעוררו לפעולה והסירו את המחסומים בכוח זרועותיהם החשופות. לא נשכח את המחסומים שהוסרו במערכה של השערים [המגנומטרים] לפני כמה שנים.  

וכעת, כבר יותר משבועיים שוב אותה התקפה ושוב אותה נחישות של תושבי ירושלים בראש ובראשונה ושל כולנו כדי לומר: 'לא לכל המזימות שנועדו לפגוע בירושלים. לא לכל מי שאומר כי ירושלים המאוחדת בירת מדינת ישראל. לא, מזרח ירושלים היא בירתה הנצחית של מדינת פלסטין' ועל סמך זה קמו כל האחים האלה. הצליחו וניצחו. ירושלים נשארה עומדת זקופה למרות כל התוכניות ולמרות תכנית טראמפ שהתנגדנו לה וחזרה אליו כבומרנג.

מאז 2007 התחלנו לפעול כדי להשיב את האחדות הלאומית ולאחד בין עזה לגדמ"ע ולירושלים. השקענו מאמצים כבירים, נחתמו הסכמים, נערכו פגישות ופורסמו קריאות אך למרבה הצער לא הצלחנו להגיע למה שעמנו מייחל לו.

היינו חייבים להתחיל בצעד כלשהו והחלטנו לקיים בחירות. ערכנו במטה לשכת הנשיאות פגישה של מזכ"לי כל הארגונים [הפלסטיניים]. הסכמנו לקיים בחירות ופעלנו להגשים את היעד הזה בכל דרך אפשרית. התקיימו פגישות באיסטנבול תחילה ואחר כך פגישות בחסות אחינו במצרים.

לראשונה הודענו על כך באו"ם בספטמבר 2019 והכרזנו על רצוננו הכן לקיים בחירות למועצה המחוקקת, לנשיאות ולמועצה הלאומית הפלסטינית [המל"פ]. האירופים הודיעו על תמיכתם בנו ועל נכונותם לסייע ולעשות כל מה שנרצה כדי להגשים את המטרה הזאת, והודינו להם על עמדתם. האירופים אמרו כי אנו צריכים לפרסם צווי בחירות ודי היה בכך כדי שהאירופים יתחילו להשקיע מאמצים משום שישראל ניצלה את דברי טראמפ, דבקה בהם וראתה בהכרזה על ירושלים בירה נצחית של ישראל סוף פסוק והסיקה שהשיגה מה שרצתה, כלומר ירושלים המאוחדת הפכה לבירה הנצחית שלה. האיחוד האירופי אמר אז כי הוא תומך בעמדה הפלסטינית ויפעל מול ישראל לשנות את עמדתה.

עברו הימים ואנו ציפינו לתשובת אירופה, הרחבנו את המגעים ושאלנו את האמריקנים היכן אתם? אנו רוצים לשמוע את עמדתכם, אך לא שמענו מהם דבר. האירופים הבטיחו שיביאו את עמדת ארה"ב. אחר כך שלחנו מסרים בכתב על הבטחותיהם של האירופים שאם רק נפרסם צווים לקיום הבחירות הם יהיו מוכנים לבדוק את הנושא מול ישראל. המתנו, ולא הגיעה תשובה.

אחר כך שלחנו את שר החוץ [ריאד אל-מאלכי] לאירופה כדי לומר להם שאנו ממתינים. התקרב מועד הבחירות, נוצר לחץ של זמן, לא היה לפנינו דבר, וישראל עדיין עומדת על כך שלא לאפשר קיום בחירות בירושלים. אנו ניסינו כמה פעמים לקבוע אספות של נציגי הרשימות והמועמדים לבחירות אך התנכלו להם ומנעו מהם לפעול ולא אפשרו לאיש פעילות [הקשורה לבחירות].

יו"ר האיחוד האירופי אמר כי הוא מתוסכל משום שיצר קשר עם ישראל כמה פעמים אך לא קיבל ממנה תשובה והבטיח להמשיך את המאמצים, אך עד מתי? נציגי האיחוד האירופי יצרו קשר עם ישראל אך נאמר להם שישראל מסכימה לקיום הבחירות בשטחים הפלסטיניים. שאלנו: האם המשמעות היא שיתאפשר קיום בחירות בירושלים אך הם [האירופים] השיבו בשלילה והבטיחו להשקיע עוד מאמצים אך לא קבעו מסגרת זמן. בסופו של דבר אמרו: אין כל תועלת, הישראלים לא יאפשרו קיום בחירות בירושלים. 

ועדת הבחירות המרכזית [הפלסטינית] השקיעה מאמצים אדירים ברישום הבוחרים, ואכן לא קרה בהיסטוריה הפלסטינית ש-90% מן הציבור הפלסטיני נרשמו בפנקס הבוחרים, דבר המשקף את ההתלהבות הרבה וההתעניינות הגדולה של הציבור בבחירות. גם העובדה ש-36 רשימות הציגו מועמדות לבחירות למועצה המחוקקת מלמדת שהעם רוצה מאוד בחירות, אך היכן ירושלים?

אשר לישראלים, לפני כמה זמן הייתה בעיה בינינו לבין הישראלים בנושא כספי המסלקה [הכספים שישראל גובה עבור הפלסטינים] שסירבנו לקבלם עד שישראל תודיע לנו שהיא מכבדת את ההסכמים. לאחר מאמצים והמתנה שלחו לנו מסר שהם [הישראלים] מכבדים את ההסכמים. המתנו כדי לראות מה המשמעות של 'מכבדים את ההסכמים' אך כבר למעלה משלושה חודשים לא קיבלנו תשובה. 

אתם כיבדתם את ההסכמים הכתובים כולל נושא הבחירות בירושלים ואתם יודעים שבשום אופן לא נקיים בחירות ללא ירושלים וכבר היה ניסיון ברור ב-2006 כאשר אמרנו שלא נלך לבחירות ללא ירושלים, ארה"ב תמכה בעמדתנו וגם ישראל הסכימה ואכן קיימנו בחירות בירושלים.

אנו רוצים בחירות בירושלים. העם כולו מתעמת אתם אך למרבה הצער לא נתנו תשובה. היום הגיע מסר מישראל ומארה"ב: 'איננו יכולים לתת תשובה בנוגע לירושלים משום שאין לנו ממשלה שתחליט על כך ואנו עסוקים בבחירות ונקווה שזה ישכנע אתכם'. התירוץ הזה אינו משכנע. אנו יודעים שבכל יום מתקבלות החלטות ממשלה על הקמת אלפי דירות בהתנחלויות איזו ממשלה מחליטה על כך? מי קיבל החלטה שהמשטרה תעמוד לצד המתנחלים בירושלים בתקיפת תושביה? זה דורש החלטת ממשלה. איפה הממשלה הזאת? בכל הקשור לבחירות הפלסטיניות אין ממשלה ישראלית שתחליט, ואילו בנושאי מיזמים בהתנחלויות וההפרות יש ממשלה? ברור שהשבנו כי התירוץ הזה אינו מקובל עלינו.

לפני כמה ימים ישראל הודיעה לנו כי לא תאפשר קיום בחירות בירושלים והיום השיבו שאין ממשלה שתקבל החלטה בנושא. 'לסיכום, לא נאפשר לכם קיום בחירות בירושלים'. הבחירות ב-1996 וב-2006 התקיימו בנסיבות אחרות. היום המצב גרוע יותר ושונה מאוד. אין מדובר בבעיה טכנית אלא בבסיס הנושא הפלסטיני. זה נושא פוליטי ממדרגה ראשונה היות שטוענים כי ירושלים אינה של הפלסטינים…

אם בעוד שבוע תודיע ישראל על הסכמתה לקיים בחירות בירושלים, נקיימן. איננו ממציאים תירוצים. עובדה שבשנת 2006 הסכימו לקיים בחירות כמה ימים לפני ההצבעה וקיימנו אותן. אנו מכבדים את מילתנו. אם יאפשרו קיום בחירות בירושלים לא נהסס בתנאי שההסכמה תבטיח חירות כוללת למועמדים ולרשימות. אנו מאמינים בדמוקרטיה ומחויבים לה כדבר משלים למיזם הלאומי. הבחירות מבחינתנו אינן טקטיקה אלא ייצוב הדמוקרטיה וזכותנו בפלסטין."[3]

חמאס: עבאס בורח מבחירות מחשש לתבוסה

ראש הלשכה המדינית של חמאס – אסמאעיל הנייה – אמר כי ההחלטה לדחות את הבחירות מצערת ומותירה חלל במקום שבו היה אפשר להקים מוסדות ולטפל בענייני הפלסטינים. הוא הוסיף כי דחיית הבחירות היא בעצם ביטולן וכי הסיבה לדחייה אינה משכנעת אחרי שחמאס עשתה ויתורים רבים כדי להשיג אחדות לאומית.[4]

הפרשן הפוליטי – צלאח אל-דין אל-עואודה – טען כי הרש"פ אינה רוצה בחירות והסיבה המוצהרת של אי הכללת ירושלים בבחירות אינה הסיבה האמתית לדחייתן משום שהיה אפשר לבדוק את נושא השתתפות תושבי מזרח ירושלים בבחירות לפני פרסום הצווים שפרסם עבאס בנוגע למועדי הבחירות. הסיבות לדחייה יישארו: רצון של עבאס לקבל החלטות בצורה בלעדית במצב של פיצול בפת"ח וזעם ציבורי כלפי הרש"פ והעומד בראשה. התרחיש ההגיוני הוא שיתקיים דיאלוג רציני ועמוק כדי לעשות בדק בית על בסיס של הסכמות ויתקיימו בחירות למועצה הלאומית הפלסטינית המייצגת את כל הפלסטינים ברחבי העולם.

הפרשן הפוליטי האני אל-בסוס סבור כי המצב הנוכחי יישאר וצפוי שהפערים בין הגורמים הפלסטיניים השונים יגדלו והמצב הכלכלי בעזה יחמיר ואחר כך גם בגדמ"ע. הרש"פ תמשיך להמתין לשינויים בזירה הבין-לאומית ובייחוד בנוגע למו"מ משום שיש הבטחות מהממשל האמריקני לשינוי, וזה היה אחד הגורמים שהניעו את עבאס לבטל את הבחירות בנוסף לחשש שלו מכישלון בבחירות. הפרשן הפוליטי -עימאד בו עואד – אמר כי הרש"פ ופת"ח יישארו המחליטות הבלעדיות בזירה הפלסטינית תחת מעטה לאומי.[5]

אתר חמאס "אינפו" כתב על החלטת עבאס: כאשר עבאס הבין שהוא הולך להיות מובס וחש איום על מעמדו והחלטותיו השרירותיות בחר לנפץ את חלום הדמוקרטיה הפלסטינית באמתלת אי קיום הבחירות בירושלים וזאת בסיוע מקורביו שסיכויי הצלחתם בבחירות היו נמוכים מאוד. ברור לכולם שההחלטה של עבאס נבעה מן הסקרים שניבאו הפסד לתנועת פת"ח המפוצלת. הגורם בעל המשקל הרב היותר שהביא את עבאס לדחות את הבחירות היה ההסכם בין בכיר פת"ח מרואן אל-ברגותי לבין נאצר אל-קדוה להתמודד ברשימה אחת נפרדת מזו של עבאס.

משקיפים אמרו כי עבאס ידע כי אם יקיים את הבחירות ייאלץ לעזוב את הזירה הפוליטית בעוד כמה חודשים משום שהסקרים הראו כי בבחירות לנשיאות ברגות'י והניה עתידים לנצח אותו. לפי ההערכות, זרם חשוב בפת"ח בראשות מאג'ד פרג', עזאם אל-אחמד וחוסין אל-שיח' לחצו לדחות את הבחירות בנוסף ללחצים בין-לאומיים ואור ירוק מצד ארה"ב וישראל מחשש שחמאס תצליח ותתקע יתד רציני בגדמ"ע.[6]

בכיר בחמאס – ראפת נאציף – טען כי דווקא כאשר תושבי ירושלים מגלים נחישות ואומץ וניצחו את ישראל וגרמו לה לחזור בה מהחלטותיה, הרשות הפלסטינית חוזרת בה מקיום הבחירות ברש"פ רק בגלל שהיא מחכה לאישור ישראלי לקיום הבחירות בירושלים!?[7]

מוחמד צבחה, דובר רשימת חמאס "אל-קודס מועדנא" שהגישה מועמדות לבחירות, אמר כי אין להשלים עם החלטת עבאס ויש להפעיל לחצים בתחום המשפטי והציבורי במסגרת ההתנגדות להחלטה והניסיון להביא את הרש"פ לחזור בה.[8]

בכיר חמאס – מושיר אל-מצרי – אמר בתהלוכה במחנה הפליטים ג'באליה: "הנשיא מחמוד עבאס חולל הפיכה נגד הבחירות כפי שעשה אחרי הבחירות ב-2006 שבה ניצחה תנועת חמאס וזכתה ברוב במועצה המחוקקת. אסור לקשור את גורלו של עם שלם במפלגה אחת. ההחלטה הזאת לדחות את הבחירות היא נפשעת משום שמי שקיבל אותה עשה זאת כדי להימלט מתבוסה. בושה להתנות את ההחלטה הלאומית הפלסטינית בהחלטות ישראל שאינה רוצה בטובתנו. היינו צריכים לכפות בחירות על ישראל ולהפוך את ההצבעה למערכה לאומית וזירת עימות מולה"[9]

מוסא אבו מרזוק, סגן יו"ר חמאס בחו"ל, הגיב להחלטת עבאס כך: "החלטת עיכוב הבחירות היא פגיעה באינטרס הלאומי, והמניעים שלה שונים מהתירוצים שעליהם הסתמכה ההחלטה. גם אם הסיבות לדחיית הבחירות הן אמתיות, חובה עלינו להפוך את הצרה הזאת לדבר חיובי ולכפות את רצוננו הלאומי בעיר ירושלים ולא לקבל את החלטותינו לפי מצב הרוח של האויב הציוני שלא מסכים על דבר מהאינטרסים של העם הפלסטיני. כעם כבוש, הפילוסופיה של החלטותינו צריכה להתבסס על עימות מול ישראל ולא לבקש ממנה לפני שאנו מחליטים."

לדברי אבו מרזוק, רצון חמאס נובע מכמה שיקולים: בדק בית פלסטיני על בסיס שיתוף כל הגורמים וללא הדרת איש; שבירת המונופול על קבלת ההחלטות מצד הרשות המבצעת ושיתוף הרשויות המחוקקת והמבצעת דבר שגורם לליקויים בסדרי ממשל דוגמת שלילת חירויות, התגברות השחיתות והידרדרות במצב הכלכלי; הבטחת העברה מסודרת של השלטון כדי שלעם תהיה יכולת לבוא חשבון עם כל שלטון שלא ייצג אותו ולא יפעל לטובתו בכל ארבע שנים; סיום הפילוג הפלסטיני ואיחוד מוסדות השלטון תחת הנהגה אחת וטיפול בהשלכות הפילוג; הגעה לממשלת הסכמה לאומית שתייצג את כולם וכותרתה תהיה כישורים לאומיים; קיום פרלמנט שתהיה לו לגיטימיות ויפעל לחוקק חוקים, לפקח על הרשות המבצעת ולהעניש את המושחתים." 

אבו מרזוק פנה לעבאס ואמר לו: "עליך לחשוב כנשיא של עם ולא כראש מפלגה ולא לקשור את עתיד העם ברצונותיו של האויב." אבו מרזוק חשף שתנועת פת"ח קיבלה את ההחלטה לדחות את הבחירות עוד לפני שהוכרז על כך רשמית והביע את אכזבתו מן ההחלטה.[10] 

לאחר תפילות יום השישי, ב-30 באפריל, יצאו עשרות תהלוכות ממסגדי עזה להביע זעם על החלטת עבאס לדחות את הבחירות ולהביע תמיכה בירושלים. המפגינים גינו את העובדה שעבאס מקבל החלטות באופן בלעדי. חלקם כינו את החלטת עבאס הפיכה נגד אופציית הבחירות ושלילת זכותו של העם הפלסטיני לממש את חידוש הלגיטימיות של השלטון ומוסדותיו.

תהלוכות זעם בעזה: "דחיית הבחירות – פשע  כלפי הזכות של כל פלסטיני"[11]

הפגנות דומות התקיימו גם בגדמ"ע. ברמאללה קראו המפגינים: "העם רוצה קלפיות והגדרה עצמית. החיים נעשו קשים ואנו רוצים ממשלה לגיטימית ולא כזאת שאינה עצמאית."[12]

עמדה דומה לזו של חמאס השמיע גם ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין (חז"ע) כשקבע כי הבחירות בירושלים כמו כל מקום בפלסטין אינן דורשות אישור ישראלי."[13]

בסאם אבו שריף, יועצו לשעבר של יאסר ערפאת, טען כי המניעים של עבאס לדחות את הבחירות היו אי יכולתו להבטיח את התוצאות הרצויות לו לצד מאבקים פנימיים בפת"ח. לדבריו, עבאס מנסה לדחוף את כולם לעבר חיקם של הממשל האמריקני ושל הנשיא ג'ו ביידן. לדעת אבו שריף, החלטת עבאס לא נבעה מההתנגדות הישראלית לקיימן בירושלים אלא כדי לחזור למו"מ עם ישראל.[14]

אנשי הרש"פ יצאו להגנת עבאס

דובר הנשיאות הפלסטינית – נביל אבו רדינה – הגן על החלטת עבאס: "קיום בחירות ללא ירושלים משמעותו תחילת ביצוע עסקת המאה… ההחלטה הלאומית הפלסטינית העצמאית היא המפתח לביטחון ולשלום באזור… בסיס המערכה שניהל אש"פ מאז הקמתו הוא השמירה על העקרונות הלאומיים. הדרך שעבאס בחר בה היא דיאלוג עם הארגונים וחיזוק האחדות הלאומית על בסיס אחד – אין ויתור על העקרונות ובראשם ירושלים.[15]

.

באסם ברהום, בעל טור ביומון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, יצא במאמרו במתקפה חריפה על חמאס:

"דבר אינו מפליא בהתנהגות חמאס של האחים המוסלמים. אלה מגמישים את עצמם לפי הצרכים הבין-לאומיים והאזוריים כדי לממש את מטרות התנועה שאינן לאומיות ולא פן-ערביות ואפילו לא דתיות אסלאמיות, אלא משרתות את האינטרס של האחים המוסלמים בלבד. סיפור חמאס והבחירות מתחיל בשנת 1996 אז סירבה התנועה להשתתף בבחירות בטענה שהן מתקיימות על בסיס הסכמי אוסלו. בשנת 2006 השתתפה בבחירות אף שאנשיה ידעו שהן מתקיימות על אותו בסיס ונסמכות על אותם הסכמים. היום חמאס נלהבת מאוד לקיים את הבחירות ואפילו לא מזכירה עוד את אוסלו כאשר מדובר בבחירות. הוי חמאס, מדוע ההתלהבות הזאת?…"

ברהום טען כי מהתבטאויות ראשי חמאס עולה שהם העבירו מסר לישראל שתנועתם מסתפקת בניהול ענייני התושבים בתחומי הבריאות, החינוך, הרווחה והדתות. אשר למדינה ולכל מיזם אחר של אש"פ הם אינם על סדר היום של התנועה. כלומר, חמאס מסכימה לנוסחה של נתניהו, קרי עסקת המאה ואפשר לחיות איתה ללא מדינה עצמאית, ריבונות, ירושלים או הבקעה. אלה אינם מהווים בעיה ומה שחשוב הוא ניהול חיי התושבים והשגת רווחים כלכליים וכספים.

"אנשי חמאס אמרו שאין בחירות ללא ירושלים, אך בה בעת הפעילו כל לחץ לקיים את הבחירות גם ללא ירושלים… בשיא האינתיפאדה האחרונה של צעירי ירושלים האמיצים שיגרה חמאס כמה טילים קצרי טווח לעבר מקומות לא מיושבים כדי להכריז שהיא מזדהה עם ירושלים, אך מתחת לשולחן שלחה מסרים לישראל שהיא אינה רוצה הסלמה ושהיא מחויבת להסכמים… חמאס מתנהגת כאילו היא אם הדמוקרטיות וסבורה כי הציבור שוכח. היא אינה זוכרת שהיא שביצעה את ההפיכה בעזה והובילה לפילוג ובכל ההסכמים עם כל הגורמים הפלסטיניים לא ויתרה על הפילוג ועל שליטתה ברצועת עזה שם היא ממוקמת בהסכמת ישראל ולפי רצונה ואף מקבלת כסף כדי שהפילוג יימשך."

"כולנו רצים שינוי אך לא למסור את עצמנו ואת הבעיה הלאומית שלנו לידי האחים המוסלמים משום שהם מוכנים לעשות עסקאות חשאיות וגלויות עם הימין הציוני. הביטו אל מנצור עבאס והעסקה שלו עם הימין הזה ותשאלו את עצמכם מדוע לא יצאה תגובה אחת של חמאס נגד הצעדים המסוכנים לבעיה הפלסטינית שעשה מנצור עבאס. אנו בעד בחירות ושינוי, אך לא לפי הדרך של חמאס והאחים המוסלמים שהיא דרך של הפיכה. זו חמאס שאינה רואה בעסקת המאה בעיה, העיקר מבחינתה הוא לנהל עת ענייני התושבים… חמאס הנלהבת לקיים בחירות אפילו ללא ירושלים לא תצליח לרמות איש שהיא דמוקרטית. היא תנועה פונדמנטליסטית של האחים המוסלמים."[16]


[1] http://www.wafa.ps/, 29.4.2021

[2] https://amad.ps/, 30.4.2021

[3] http://www.wafa.ps/, 29.4.2021

[4] https://www.palinfo.com/, 30.4.2021

[5] https://www.palinfo.com/, 30.4.2021

[6] https://www.palinfo.com/, 30.4.2021

[7] https://www.palinfo.com/, 30.4.2021

[8] https://www.palinfo.com/, 30.4.2021

[9] https://www.palinfo.com/, 30.4.2021

[10] https://www.palinfo.com/, 30.4.2021

[11] https://www.palinfo.com/, 30.4.2021

[12] https://alresalah.ws/, 29.4.2021

[13] https://alresalah.ws/, 30.4.2021  

[14] https://alresalah.ws/, 29.4.2021

[15] https://www.maannews.net/, 1.5.2021

[16] https://www.alhaya.ps/, 1.5.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: