בכיר לשעבר באל-קאעדה: מנהיג אל-קאעדה אימן אל-זואהרי שיתף פעולה עם אירן

בכיר לשעבר בארגון אל-קאעדה – מוחמד אבראהים מכאוי – שארה"ב חשדה בו שהוא "סיף אל-עדל", מפקד האגף הצבאי של הארגון, חשף כי מנהיג הארגון – אימן אל-זואהרי – שיתף פעולה עם איראן ומנגנוני המודיעין שלה.[1]

בריאיון לאתר אל-ערביה אמר מכאוי כי כל אנשי הארגון ידעו על הקשרים של אל-זואהרי עם המודיעין האיראני והסודאני "המנהיג הציע את עצמו ואת ידידו – עבד אל-עזיז אל-ג'מל – לפעול בשירות המודיעין האיראני.

מנהיגי איראן ואל-קאעדה[2]

מכאוי ציין כי היו בינו לבין אל-זואהרי מחלוקות אידיאולוגיות וארגוניות מאז 1989 בעיר הפקיסטנית בישאור, ואלה נחשפו ברבים ע"י תומכי הארגון. לדבריו, מנהיג אל-קאעדה חיפש תהילה אישית הרחק מערכי מוסר ואמונה.

עוד ציין כי אל-זואהרי השיג בשנת 1987 אשרות כניסה לאירופה ולארה"ב בסיוע של בכיר בארגון "האחים המוסלמים" בשוויץ ואחר כך השתתף בפיגועי 11 בספטמבר (מגדלי התאומים). לאחר מכן דעך והפך לחסר ערך.

מכאוי (אבו מונד'ר) היה קצין בצבא מצרים אך יצא משם בשל דעותיו, נסע לפקיסטן ולאפגניסטן שם השתתף בארגון הג'יהאד האפגני והשיג דרכון פקיסטני לאחר שנישא לאישה פקיסטנית.

שמו של מכאוי השתרבב לשמו של מוחמד צלאח זידאן הידוע בכינוי "סיף אל-עדל" ושימש מפקד האגף הצבאי של ארגון אל-קאעדה וזאת משום שהממשל האמריקני סבר שמכאוי הוא סיף אל-עדל ויורשו של אל-זואהרי בראשות הארגון ואפילו הציב על ראשו פרס של 10 מיליון דולר לכל מי שימסור מידע שיביא ללכידתו.  

לדברי מכאוי, איראן עצרה את זידאן המכונה סיף אל-עדל בשנת 2001 לאחר שנכנס לתחומה מאפגניסטן והוא עדיין נמצא באיראן. כמו כן עצרה את גיסו – וליד מוצטפא – המכונה אבו אל-וליד והוא הורשע בריגול והושם בכלא אפין האיראני.

חוקר הארגונים הקיצוניים – עמר עבד אל-מנעם – אמר כי ב-2004 הודיע הממשל האמריקני כי סיף אל-עדל הוא מבוקש מספר 1 ופרסם את תמונתו של זידאן אבל עם פרטיו של מכאוי מתוך סברה (שגויה) שמכאוי הוא סיף אל-עדל.

עוד אמר כי מכאוי לא הצליח להתאקלם בסביבת אנשי אל-קאעדה והוא היה אומר להם כי אין כל תועלת במלחמה באפגניסטן וכי הג'יהאד שמנוהל ע"י אל-זואהרי ועבד אל-עזיז אל-ג'מל הוא שקר שבאמצעותו מנסים מנהיגי הארגון לשלוט על ארגונים אחרים וליצור מנהיגים פיקטיביים. הוא הוסיף כי מכאוי ניסה ליצור קשר עם האחים המוסלמים בימי כהונתו של נשיא מצרים לשעבר מורסי כדי להשתקע במצרים אך התעלמו ממנו, והוא נאלץ להישאר בפקיסטן.   

אתר אל-ערביה ציין כי במסמכים שהתגלו במקום המסתור של בן לאדן בפקיסטן הנקראים "מסמכי אבותבאד" חשפו מנהיגי משמרות המהפכה האיראניים בשנת 2020 – ובהם הגנרל סעיד קאסמי וחוסין אללה כרם – שיתוף פעולה של המשטר האיראני עם ארגון אל-קאעדה ואימון אנשיו לפני שנים.


[1] https://www.alarabiya.net/, 29.4.2021

[2] https://www.alarabiya.net/, 29.4.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: