סעודיה מגבילה את היבוא מלבנון על רקע מלחמת הסמים שאיראן מנהלת נגדה באמצעות חזבאללה

בעקבות ההגבלות של סעודיה על יבוא מלבנון קרא סמיר ג'עג'ע – יו"ר הכוחות הלבנונים – להחליף את השלטון בלבנון בשל החסות שהוא מעניק לשותפיו ובראשם חזבאללה. בעל טור סעודי האשים את איראן בניהול מלחמת סמים נגד סעודיה באמצעות חזבאללה.

סעודיה החליטה למנוע יבוא או מעבר פירות וירקות מלבנון לאחר שסוכלה הברחת יותר משני מיליון כדורי סמים שהוחבאו במשאיות שהובילו פירות וירקות מלבנון. סעודיה הבהירה כי הפכה ליעד של מבריחי סמים שמקורם בלבנון או שעברו דרך לבנון וכי נעשה שימוש במוצרים לבנונים להברחת סמים לסעודיה באמצעות העברתם לשוקי סעודיה או למדינות שכנות דרך סעודיה. השלטונות הלבנוניים לא נקטו כל פעולה לעצור את הפעילות הזאת אף שסעודיה התריעה על כך.

את הצעד שנקטה סעודיה הסבירו מנהיגיה ברצון לשמור על תושבי הממלכה ולהגן על בריאותם והוא יהיה בתוקף עד ששלטונות לבנון יפעלו לעצור את ההברחה השיטתית לסעודיה.

משרד הפנים הסעודי החליט לעקוב אחר משלוחים של מוצרים אחרים מלבנון כדי למנוע ניסיונות הברחה נוספים. שר הפנים הסעודי – עבד אל-עזיז בן סעוד בן נאיף – אמר כי "ביטחון הממלכה הוא קו אדום."

 דובר המנהלת הכללית למאבק בסמים – מוחמד אל-נג'ידי – אמר כי נעצרו המעורבים בניסיון ההברחה. 

לאחר הניסיון הזה סוכל עוד ניסיון הברחה של כשלושה וחצי מיליון כדורי קפטגון (הסם שהשתמשו בו אנשי דאעש) שגם הם הוסתרו במשלוח של פירות וירקות מלבנון בתוך פירות רימונים.

סמים בתוך רימונים[1]

מאז שנת 2020 נעשה ניסיון להבריח 60 מיליון כדורים של סמים בתוך סחורות שהגיעו מלבנון, וסעודיה העניקה ללבנון הזדמנות לטפל בנושא אך לשווא. סעודיה קראה ללבנון לנקוט צעדים יעילים נגד הגורמים המבריחים ובייחוד נגד חזבאללה המנצל את הכאוס להמשך הסחר בסמים והברחתם למדינות שכנות, דבר המזיק לכלכלת לבנון ולמוניטין שלה.

בתגובה לצעד הסעודי קרא משרד החוץ של לבנון לשלטונות בלבנון לעשות את מרב המאמצים לשים קץ להברחות ולהגביר את פעילות האכיפה במעברי הגבול מצד מנגנוני הביטחון והמכס כדי למגר את תופעת ההברחות.[2] 

בעקבות הודעת סעודיה גברו האזהרות מפני הפיכת לבנון לנקודת יציאה להברחת סמים. נשיא לבנון – מישל עון – קרא לישיבה בהשתתפות כל הגורמים הנוגעים לנושא. שר התעשייה בממשלת המעבר הלבנונית – עמאד חבאללה – קרא לחשוף את המעורבים בהברחת הסמים במשאיות הפירות והירקות ולהענישם בהקדם. שגריר לבנון בסעודיה פוזי כבארה אמר כי כנופיות המבריחים אינם שמים לב לאינטרס של לבנון ולקשריה ופוגעות במוניטין של המדינה.

יו"ר מפלגת הכוחות הלבנוניים – סמיר ג'עגע אמר: "הישג חדש ל'אל-עהד אל-קוי' (כינוי למפלגת השלטון של הנשיא מישל עון) ולבעלי בריתו שהצליחו לשלול מהחקלאים הלבנונים יצוא לשוק עיקרי וחיוני לתוצרת שלהם , וזאת הודות לחיפוי שהם נותנים לקבוצות שונות השולטות בסחר מוצרים אסורים וכן הודות לרפיון הממשל והמנגנונים הלבנוניים הנוגעים בדבר. ברור וגלוי שבכל יום שבו ממשיכות הקבוצות השולטות ו'אל-עהד אל-קוי' הן נושאות עימן צרה חדשה הנופלת על ראשי הלבנונים. כישלון הקבוצות השולטות ידוע וברור וכך גם השחיתות שלהן וחתירתן לממש את האינטרסים האישיים הצרופים על חשבון האינטרס הכללי של לבנון. אין מפלט מצרות חדשות בכל יום אלא אם ניפטר מהשלטון ואין דרך לעשות זאת זולת בחירות מוקדמות לפרלמנט שבהן יישאו הלבנונים באחריות לבחור שלטון חדש שיתייחס מחדש לאינטרסים של המדינה."

לפי היומון "אל-שרק אל-אוסט", כמה גורמים הביאו להתגברות פעולות הברחת הסמים מלבנון לאירופה ולמדינות ערביות. בעקבות המלחמה בסוריה העבירו מבריחים סוריים חלק מפעילויותיהם ללבנון וכך בסוריה ובלבנון משגשגת תעשיית הסמים.   

חלה עלייה בהברחה מנמל ביירות בחודשים האחרונים לאחר הפיצוץ שהתחולל שם באוגוסט 2020 כאשר המבריחים ניצלו את היעדרו של ציוד המיועד לגלות את הסחורה המוברחת אל כלי התחבורה המעבירים אותה אל הספינות, ובעיקר הסורקים שעד כה השלטונות בלבנון לא הביאו במקום אלה שנהרסו בפיצוץ.

חבר סיעת אל-ג'ומהוריה אל-קויה והבה קאטישה אמר: "נמל ביירות הפך לזירת הברחת סמים וחילופי סחורות אסורות. סורים וכנופיות לבנוניות מנצלים אותו כנקודת מוצא של סחורות מוברחות לאירופה ולמדינות ערביות. כאשר המדינה כפופה לארגונים בהיעדר מוסדות מדינה יעילים וחזקים וכאשר היא הופכת זירת הברחות מסוריה ואליה ועקיפת הסנקציות עליה, אין אמון מצד הקהילה הבין-לאומית

 בלבנון והיא הופכת למרכז להפצת הסמים סביב העולם.[3]

בעל טור ביומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט – עבדאללה אל-עתיבי – התייחס במאמרו לנושא הברחת הסמים תחת הכותרת "מלחמת הסמים נגד סעודיה". "כניסת המשטר האיראני למלחמת סמים נגד סעודיה אינה זקוקה להוכחה והיא גלויה לכל. העולם מכיר היטב את רשתות הברחת הסמים והסחר בהם מצד איראן והשימוש בכך במלחמתה מול יריביה. איראן גם מספקת את המימון הדרוש לכך למיליציות שלה דוגמת חזבאללה בלבנון, החות'ים בתימן ומיליציות אחרות…  

יוון הודיעה ביום שישי האחרון (23 באפריל) כי תפסה ארבעה טון חשיש מוסתרים במכשירים לייצור ממתקים שמקורם בלבנון והיו מיועדים לסלובקיה והיא שיבחה את הסיוע הסעודי בתפיסת המטען הזה שערכו נאמד בכ-33 מיליון ארו. באוגוסט 2020 תפסו השלטונות באיטליה מטען שלכדוריאמפיטאמין שמקורו בסוריה וחזבאללה במסגרת שיטה של איראן לפגוע בדוביי, במצרים, ביוון ובירדן. מעורבות חזבאללה בסחר בסמים ידועה לכל מנגנוני הביטחון בארה"ב ובאירופה וכן במדינות ערב. חזבאללה המסתתר אחרי סיסמאות של דת מנצל את הדת לסחר, ייצור, הברחה והפצה של סמים בצורה מקצועית והמדינה הלבנונית מחפה באופן מלא על חזבאללה… המדינה הלבנונית שנחטפה אינה יכולה לעשות דבר בעל ערך שיכול להרתיע את הארגון המקצוען בתחום הסחר ומלחמת הסמים."[4]


[1] https://www.aljazeera.net/, 24.4.2021

[2] https://aawsat.com/, 24.4.2021

[3] https://aawsat.com/, 25.4.2021

[4] https://aawsat.com/, 25.4.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: