עוזר מפקד "כוח אל-קודס" מודה באופן ברור שאיראן מספקת נשק לחות'ים בתימן

אחרי שנים רבות, שבהן הכחישה איראן את ההאשמות כלפיה שהיא תומכת בהפיכה של ארגון אנצאר אללה (החות'ים בתימן) וגורמת להארכת המלחמה בין סעודיה לתימן, הודתה איראן שהיא שותפה במלחמת סעודיה תימן באמצעות מתן סיוע צבאי לבעלי בריתה החות'ים.

עוזר מפקד "כוח אל-קודס" של משמרות המהפכה האיראניים – הגנרל רסתם קאסמי – אמר באופן ברור כי כל הנשק שבידי החות'ים הוא תוצאה של סיוע שאיראן העניקה להם כולל בייצור נשק בתימן בייחוד כלי טיס בלתי מאויישים וטילים בליסטיים.

הודאה איראנית זו באה בעיתוי של פעילות בין-לאומית רחבת היקף לסיום הסכסוך בתימן, כאשר איראן מנסה לכפות את השפעתה כשחקן עיקרי במשבר בתימן ובזמן שבו היו פרסומים בתקשורת שאיראן הבטיחה לנצל את השפעתה להפסיק את התקפות החות'ים נגד סעודיה וביקשה במקביל שסעודיה תתמוך בשיחות הגרעין בווינה שיובילו להסרת העיצומים עליה.

קאסמי הודה בהאשמות סעודיה וממשלת תימן כלפי איראן בשיגור מומחי נשק איראניים לתימן כדי לנהל את המערכה לצד החות'ים ואמר כי את מספר המומחים אפשר למנות על אצבעות יד אחת וכל תפקידם הוא לייעץ לחות'ים.

הודאת האיראנים מהווה מכה קשה לקואליציה הצבאית שסעודיה עומדת בראשה נגד החות'ים באשר היא חושפת את כישלון האיסור על הזרמת נשק לחות'ים בתימן מאז מארס 2015.

החות'ים, המתפארים תמיד בכך שהם מייצרים את הנשק בתימן הודות ליכולות שלהם, לא הגיבו להודאת האיראנים אף שבעבר עבד אל-מאלכ אל-חות'י הודה בעבר לאיראן על הסיוע בלי לפרט אם מדובר בסיוע צבאי, הסברתי או כספי.

שר ההסברה בממשלת תימן החוקית – מעמר אל-אריאני – ראה בהצהרות של קאסמי הפרה ברורה של האמנות והחוקים הבין-לאומיים וקריאת תגר ברורה על רצון הקהילה הבין-לאומית. בציוץ בטוויטר כתב: "הצהרות קאסמי שופכות אור על התפקיד האיראני בערעור ביטחון איראן ויציבותה ואחריותה לטרגדיה האנושית שיצרה המלחמה… ההודאה האיראנית חושפת שאיראן משתמשת במיליציה החות'ית ככלי למימוש האג'נדה שלה של התפשטות והפצת כאוס וטרור באזור ואיום על האינטרסים הבין-לאומיים בים האדום ובמיצרי באב אל-מנדב.

מעמר אל-אריאני[1]

הוא דרש מהקהילה הבין-לאומית ללחוץ על המשטר האיראני לחדול מהתערבותו המערערת את הביטחון ואת היציבות בתימן ובאזור ולהפסיק לחבל במאמצים שמשקיעות המדינות הידידות להשיג רגיעה ולפתור את המשבר בדרכי שלום."[2]


[1] https://twitter.com/ERYANIM/status/, 21.4.2021

[2] https://www.alaraby.co.uk/, 22.4.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: