לבנונים קראו לנתק יחסים עם איראן בשל התבטאויות איראניות נגד הפטריארך המרוני

עשרות פעילים לבנוניים הפגינו מול משרד החוץ בביירות בשבת (17 באפריל) ודרשו לנתק את היחסים הדיפלומטיים עם איראן ולגרש את השגריר האיראני מלבנון.

פעילות המחאה בוצעה כהיענות לקריאות קבוצות "אל-חראכ אל-מדני" ברשתות החברתיות. המפגינים הניפו שלטים שנכתב עליהם: "ארצנו חופשייה, איראן החוצה. כאן לבנון. לא למשטר חכמי הדת האיראניים."

מחאת לבנונים נגד איראן[1]

עורכת הדין גריס מובארכ קראה הודעה בשם המפגינים: "אנחנו הקבוצות הריבוניות שמוצאן ממהפכת 17 באוקטובר – המאמינות בריבונות, בחופש ובעצמאות – עומדות כאן היום כדי להשמיע קול מול משרד החוץ, מעוז הדיפלומטיה הלבנונית המתרשל וחסר האונים בכל הקשור ליישום החוקים והחוזים הבין-לאומיים." 

המפגינים הביעו מורת רוח מחוסר התגובה של משרד החוץ הלבנוני לנוכח סירובו של השגריר האיראני לזימון שקיבל לאחר ההצהרות הפוגעניות בריבונות הלאומית של לבנון ע"י מנהיגים איראניים תוך "רמיסה גסה של כבודה של לבנון, יוקרתה וריבונותה."

עוד נאמר בהודעה: "קבלת השלטון בלבנון את התנהגות השגריר האיראני היא המשך מדיניות הוויתורים על הזכויות הלבנוניות וכניעה מתמשכת של השלטון שגרמו לדברים הבאים: השחתת פני לבנון, הרס  הנמל שלה ומחצית בירתה, גיוס כלכלת לבנון ופקדונות תושביה לטובת הציר האיראני, פגיעה במוניטין של לבנון, הרס יחסי הידידות שלה ובידודה מסביבתה הערבית. האזורית והעולמית."

השגריר האיראני בביירות סירב לזימון שקיבל ממשרד החוץ הלבנוני כדי להביע בפניו מורת רוח מן העמדות האיראניות שתקפו את הפטריארך בשארה אל-ראעי, דבר שנחשב לתקדים ביחסים הדיפלומטיים והמדיניים בין מדינות, אך משרד החוץ הלבנוני לא נקף אצבע והשגריר המשיך לפעול כרגיל.

המפגינים דרשו גם ליישם את החוקה ואת מסמך ההסכמה הלאומית ולכבד את החלטות האו"ם והליגה הערבית ובייחוד את החלטות 1559, 1680, 1701 והסכם ההודנה, לנקוט מדיניות נייטרלית של לבנון ולכנס ועידה בין-לאומית למען המדינה.

היומון אל-ערב ציין כי "ההחלטות האלה של מועצת הביטחון קוראות באופן ברור לפרק את הנשק של כל המיליציות הלבנוניות והלא לבנוניות. חזבאללה, בעל הברית של איראן,  מחזיק נשק מתקדם וטילים, דבר שגרם למחלוקת בין גורמים לבנוניים –  בין אלה התומכים [בנשק של חזבאללה] באמתלת העימות מול ישראל לבין אלה המתנגדים, הרואים בנשק הזה בלתי חוקי ודורשים לתת למדינה בלבד את הבלעדיות לגבי קבלת החלטות בנושאי שלום ומלחמה."[2]


[1] https://alarab.co.uk/, 17.4.2021

[2] https://alarab.co.uk/, 17.4.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: