הנכד של ח'ומיני: ממשלה קיצונית של זרם אחד מהווה איום על המדינה

הביקורת על המצב הפוליטי והכלכלי הנוכחי באיראן כבר איננה נחלת האופוזיציה האיראנית בלבד, ושיאה מגיע בביקורת שנשמעת מפי צאצאי מייסדי המשטר האיראני והפעם הגיע תורו של חסן ח'ומיני, נכדו של מייסד המשטר רוחאללה ח'ומיני, שהביע משאלה שישוחררו מנהיגי התנועה הרפורמיסטית שהוטל עליהם מעצר בית ללא כל החלטה או צו של בית משפט.

חסן ח'ומיני[1]

בפגישתו עם חברי מפלגת אעתמאד מלי (האמון הלאומי) התומכת במהדי כרובי – הנתון במעצר בית – התייחס חסן ח'ומיני לנושא מועמדותו לנשיאות שסורבה ע"י המנהיג העליון – עלי ח'מנאי – באמרו: "לדעתי אני מסוגל למלא תפקיד אך זה אינו מציאותי אך אין זה אומר שלא אהיה פעיל, יועץ או מזדהה עם הנושאים שעל הפרק.  

על אחד ממנהיגי תנועת אל-ח'דראא – מהדי כרובי – אמר: "אם נקבל החלטות בצורה נבונה נוכל לשים קץ לנושא מעצרי הבית ואז נוכל לראות את כרובי ואת שאר העצורים, ובייחוד את מיר חסין מוסאוי וד"ר זהראא רהנורד." אשר למצוקה הכלכלית אמר: "העם עובר היום תקופה קשה ביותר… במצב הנוכחי מעמד הביניים נחלש מאוד ולכן כל סיסמה פופוליסטית עלולה לעורר גלים וזה חמור מאוד מבחינת המדינה… פתרון הבעיה הכלכלית לא יהיה באמצעות הכלכלה אלא באמצעות פיתרון פוליטי. איראן צריכה קודם כל לפתור את בעיותיה עם העולם אבל גם לשמור על כבודה."

לדברי ח'ומייני, לעתים מתבצעות שגיאות חמורות בזירה הפנימית, למשל: דליפת מידע סודי לאמצעי התקשורת. כך באירוע האחרון בנטנז כאשר כמה אישים קיצונים כמו זכאני, האחראי על המחקרים בפרלמנט, מוחסן רדאאי, מזכיר המועצה ללזיהוי האינטרס של המשטר, ופרידון עבאסי יו"ר ועדת האנרגיה בפרלמנט, שדיברו על היקף הנזקים בנטנז וזאת במסגרת המאבק על השלטון וכדי להשליך את האשמה על ממשלת חסן רוחני אשר זכה בתמיכת הרפורמיסטים המתונים שבשלטון. 

עוד ציין חסן ח'ומיני את התורים הארוכים בקניית עוף במחיר ממשלתי בשל המשבר במוצרי היסוד. "המשך המצב הנוכחי יגביר את העוני לכן צריך להביא למצב של סיום הסנקציות, ארגון מחדש של הכלכלה וחידוש הבנייה באיראן." הוא הזהיר מפני פיצוץ חברתי: "המצב הנוכחי עלול להגביר את מורת הרוח של הציבור. בין הביטויים למצב הגרוע: עלייה בהיקף הגירושין והתגברות ההתמכרויות."   

ח'ומיני תקף את הקיצונים: "הזרם הקיצוני בארצנו מקבל לעתים החלטות אידיאולוגיות מסוכנות מאוד. לא כולם אידיאולוגים ורבים מהם סוחרים… לדעתי ממשלה קיצונית של זרם אחד מהווה איום אמתי על המדינה. הדבר הראשון צריך להיות החזרת התקווה לחברה משום שהאנשים מתוסכלים וכועסים מאוד, ובצדק ,משום שבשנים האחרונות לא התייחסו אליהם בדרכים נכונות."[2]


[1] https://www.alarabiya.net/, 16.4.2021

[2] https://www.alarabiya.net/, 16.4.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: