הרפורמיסטית פאיזה רפסנג'ני: מדיניות המשטר האיראני הובילה לבידוד בין-לאומי של איראן

הרפורמיסטית פאיזה האשמי רפסנג'ני, בתו של נשיא איראן לשעבר עלי אכבר האשמי רפסנג'ני, מתחה ביקורת על האופן שבו מתנהלות שיחות וינה לחידוש הסכם הגרעין משנת 2015, על רקע סירוב נציגי ארצה לשבת עם הנציגים האמריקניים. היא לעגה לכך שחברי המשלחות יושבים במלונות שונים ומנהלים מו"מ עקיף ואמרה כי המו"מ הפך לבדיחה "הלכנו לווינה. ארה"ב יושבת במלון ואנו יושבים במלון אחר. אחר כך האירופים עוברים ממלון אחד למלון אחר לשמוע מה אומר כל צד. האין זה מגוחך? האם לא ישבנו לפני שנים וניהלנו מו"מ עם האמריקנים? האם לא אמרנו שארה"ב צריכה לחזור להסכם הגרעין? אנו צריכים לנהל מו"מ… ניהלנו מו"מ עם האמריקנים על עיראק ואפגניסטן ועל עוד אלף מקומות ואנו צריכים לנהל מו"מ גם לגבינו שאם לא כן זו תהיה מדינות שגויה." לדבריה, אביה חתר לנרמל יחסים עם האמריקנים בתקופתו של המנהיג הרוחני הראשון אל-ח'ומיני ואפילו ביקש מחומיני לפתור שתי בעיות: המלחמה עם עיראק והיחסים עם ארה"ב, אך הניסיונות לנרמל את היחסים עם ארה"ב טורפדו.

פאיזה רפסנג'אני[1]

האשמי מתחה ביקורת על הידרדרות היחסים בין איראן לבין שכניה הערבים ובייחוד מדינות המפרץ. היא גם הביעה נכונות להציג את מועמדותה לבחירות לנשיאות אף שהיא סבורה כי בקשתה תסורב ע"י המועצה להגנה על החוקה הבוחנת את בקשות המועמדים. כמו כן הביעה נכונות לקיים מו"מ ישיר עם ארה"ב כדי לפתור את הבעיות התלויות ועומדות בין שתי המדינות מזה ארבעה עשורים.[2]

פאיזה טענה בתכנית "השולחן העגול של הבחירות" ברשת החברתית כי לא תשתתף בבחירות וכי לא נשארה כל חלופה זולת אי הצבעה: "אי הצבעה היא חלק מפעילויות [המחאה] זה מה שנותר כאשר מדכאים את המחאות ברחובות… לא אצביע אפילו אם אחי מוחסן האשמי – ראש עיריית טהרן – יתמודד בבחירות." פאיזה ציינה כי הנשיא לשעבר – מחמוד אחמדי נג'אד – הציע לה להיות סגנית ראשונה של הנשיא, אך היא דחתה את ההצעה. כמו כן הביעה תמיכה בפעילה האופוזיציונרית האיראנית – מסיח עלי נג'אד – המתגוררת בארה"ב ומנהלת קמפיין למען זכויות הנשים.  

בתשובה לשאלה אם היא תומכת בהפלת המשטר באיראן אמרה פאיזה כי היא אינה תומכת במשטר אך היא סבורה כי אפשר לעשות רפורמות במשטר לפי החוקה, ואם ינהגו בהיגיון אפשר להציל את המדינה.

כאשר הרפורמיסט – מוחמד רדא ג'לאי – טען כי הסנקציות האמריקניות הן שמנעו הגעת חיסונים ותרופות לחלק מן החולים באיראן הבהירה פאיזה רפסנג'אני כי החיסונים, התרופות והמוצרים הרפואיים לא היו ברשימת הסנקציות כלל וכי את החיסונים מנע אדם אחר (ברמיזה למנהיג הרוחני עלי ח'מנאי) שמנע יבוא חיסונים מארה"ב ובריטניה.

לדברי פאיזה, "העם האיראני אינו מטיל את האחריות לסנקציות על הנשיא האמריקני לשעבר – דונלד טראמפ – שאם לא כן לא היו משמיעים קריאות: 'האויב שלנו כאן.' משקרים כאשר אומרים שארה"ב היא האויב."

כאשר ג'לאי טען כי סקר דעת קהל מראה ש-70 אחוזים מן האיראנים מתנגדים לסנקציות, אמרה פאיזה רפסנג'אני: "אכן האנשים מתנגדים לסנקציות, אך אינם סבורים שארה"ב היא אויב אלא סבורים שהמדיניות האיראנית היא האויבת. היא הוסיפה כי מדיניות החוץ והפנים של המשטר האיראני היא שהובילה להטלת סנקציות ולבידוד בין-לאומי של איראן." [3]


[1] https://aawsat.com/, 9.4.2021

[2] https://aawsat.com/, 9.4.2021

[3] https://www.alarabiya.net/, 14.4.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: