המשפחות היהודיות האחרונות גורשו מתימן ע"י החות'ים

השבוע האחרון היה גורלי מבחינת הקהילה היהודית בתימן הנמצאת שם כבר אלפי שנים. עם עליית החות'ים והשתלטותם על חלקים נרחבים בתימן הם התנכלו לקהילה היהודית וגירשו את אנשיה ממחוז צעדה ואחר כך ממחוז עמראן. הם רדפו אותם עד אחד מפרברי הבירה וגירשו אותם מתימן בשלוש פעימות.

חוץ מארבעה יהודים קשישים חיסלו החות'ים בתימן את נוכחות היהודים במדינה לאחר שגירשו עוד שלוש משפחות לפני כמה ימים. החות'ים סחטו את בני המשפחות הללו והובילו אותם מחוץ לתימן תוך הבטחה שישחררו את אחד היהודים – לוי סאלם – שנמצא בכלא של המודיעין החות'י מזה שישה חודשים, ואף ששופט החליט לשחררו הוא עדיין בכלא.

משפחה יהודית בצנעא לפני השתלטות החות'ים[1]

עד סוף החודש שעבר ניסו שלוש המשפחות להתנגד ללחצים של החות'ים להוציאם מתימן ולהישאר במדינה, אך בביקור האחרון שערכו בכלא של המודיעין הבינו שאין להם ברירה אלא לעזוב, וזאת לאחר שהמודיעין החות'י הודיע להם שאם הם רוצים שהיהודי לוי סאלם ישוחרר ממעצרו הם צריכים לעזוב.

לוי סאלם נעצר עם עוד מוסלמים לאחר שנחשדו בסיוע להוצאת ספר תורה עתיק עם קבוצה מאנשי הקהילה שעזבה את מחוז עמראן בשנת 2016. המוסלמים שנעצרו עמו שוחררו ורק הוא נותר במעצר. 

אחד המגורשים שעזבו את עדן לפני כמה ימים אמר: "החות'ים אמרו לנו לבחור בין הישארות בתימן בתנאים של הצקות והגבלות והמשך מעצרו של לוי סאלם לבין עזיבתנו ושחרורו של סאלם. נאלצנו לעזוב, וההיסטוריה תעיד שאנו המשפחות היהודיות האחרונות שדבקו במולדתם עד הרגע האחרון."

הוא הוסיף: "דחינו הצעות מפתות רבות בתקופות שונות כי לא רצינו לעזוב את מולדתנו, אך כיום אנו מוכרחים לעזוב." בעיניים דומעות הוא הביע צער על כך שלא יזכה לשוב עוד למולדתו או לראות את חבריו ומכריו.

במשך שהותו בכלא נחשף לוי סאלם לעינויים עד שלקה בשבץ שגרם לו שיתוק חלקי. הכלוא לשעבר – הבהאי וליד עיאש – אמר כי שהה עם סאלם בצינוק אחד במשך שלושה חודשים על לא עוול בכפם.

עוד נכתב בכתבה של אל-שרק אל-אוסט כי לוי זוכה מכל אשמה וכל עצורי הפרשה שוחררו לפני כשנה וחצי חוץ ממנו "רק משום שהוא יהודי", כך לפי הבהאי וליד עיאש.[2]


[1] https://aawsat.com/, 28.3.2021

 [2] https://aawsat.com/, 28.3.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: