לקראת הבחירות בישראל: עורך עיתון ערבי כתב כי חלק מהערבים צריכים להתבייש משום שוויתרו על ערכים

לקראת הבחירות בישראל כתב עבד אל-ברי עטואן, עורך עיתון ערבי, על הצלחת נתניהו לפלג את הערבים בתוך ישראל ואת המחנה הערבי מחוץ לישראל. עם זאת, הוא אינו בטוח שהדבר יסייע לנתניהו לזכות בבחירות בדיוק כפי שטראמפ לא הצליח לזכות בבחירות בארה"ב אף שהוביל לנרמול בין ישראל למדינות ערביות. עטואן גם מתח ביקורת על ערביי ישראל שנתניהו הצליח להשפיע עליהם לתמוך בו ועל מנהיגי ערב שנרמלו יחסים עם ישראל ללא כל תמורה והם מסייעים לכלכלת ישראל בשעה שתושבים במדינות ערב גוועים ברעב. בעל טור ביומון הרש"פ רמז לערביי ישראל לא להצביע בעד מפלגת הליכוד.

איש התקשורת הבכיר הפלסטיני, עורך היומון אל-ראי אל-עאם – עבד אל-ברי עטואן, כתב במאמרו: "נתניהו מומחה בלרמות את הערבים ולפלג ביניהם. הוא הצליח לפצל את המחנה של ערביי ישראל והצליח לקנות חלק ממנהיגיהם, בייחוד את אלה מהתנועה האסלאמית, הפלג הדרומי, באמצעות הבטחות לשפר את תנאי חייהם. הוא גם הצליח ליצור פירוד בין מדינות ערב כאשר "הפיל כמה מדינות, כגון האמירויות, בחרין וסודאן במלכודת 'שלום אברהם' שקיבל בחינם וכעת עיניו נשואות לסעודיה כדי לדוג את הדג הגדול ביותר."

עבד אל-ברי עטואן[1]

לפי עטואן, הסכמי אברהם והפסטיבלים סביבם בבית הלבן לא הצילו את טראמפ מכישלון בבחירות ולא בטוח שיצילו את בעל הברית שלו נתניהו בבחירות בישראל משום שבישראל התאחדו רשימות רבות המעוניינים בנפילתו.

עטואן המשיך: "לא נוכל לשכוח את הסרטון שהקליטה והפיצה אחת הפעילות האופוזיציונריות לנתניהו שבו תקפה בערבית פלסטינית מדוברת את הערבים בישראל ומחוצה לה שמספקים לנתניהו סיכוי לנצח בבחירות ופורסים לרגליו שטיח אדום בעריהם (למשל נצרת) או בערי בירה ערביות: 'תתביישו אם בכלל אתם יודעים מהי בושה. אנו מפגינים להפלת המושחת הזה ואתם מגישים לו חבל הצלה לאחר כל הנזק שגרם לכם'. למרבה הצער מה שאמרה הגברת הזאת נכון ברובו. חלק מהערבים אינם יודעים בושה מהי, הם ויתרו על הערכים הערביים והאסלאמיים שלהם והחלו להתפאר ביחסיהם החמימים עם נתניהו וישראל. הם מקימים קרנות השקעות בסכומים של עשרות מיליארדי דולרים לסייע לכלכלה הישראלית בשעה שתושבים ערביים בתימן, בירדן, בעיראק, בלבנון ובמרוקו מתפתלים מרעב וחיים על ארוחה אחת ביום, ואין להם כסף לחיסון מפני קורונה שתוקפת אותם כאשר שירותי הבריאות שם גרועים ביותר." 

עטואן מוסיף: "נתניהו נאחז בשני קלפים: האחד – הבטחות לבוחר הישראל לפתיחת קו תעופה ישיר מתל אביב למכה ולארבעה הסכמי נרמול עם מדינות ערביות נוספות. והשני – כריתת ברית ומתן לגיטימיות למפלגת 'עצמה יהודית' הקיצונית בראשות עורך דין איתמר בן גביר הדורש לספח את הגדה המערבית ולגרש את תושביה לירדן בהיותה מבחינתו המולדת החלופית של הפלסטינים. המפלגה הזאת קיבלה השראה לאידיאולוגיה הגזענית שלה מתנועת כך שבראשה עמד מאיר כהנא, והנה מפלגת הליכוד מחבקת את עוצמה יהודית ומהווה סולם עבורה להגיע לכנסת. 

בצל שיווק 'שלום אברהם' והפצת האידיאולגיה של האחווה היהודית אסלאמית הרווחת באזור הערבי אין פירוש אחר להבטחת נתניהו לישראל לפתוח קו תעופה ישיר בין מכה לסעודיה זולת חזרה אל ארץ האבות, כלומר מכה וח'יבר וחלוקת המקומות הקדושים בסעודיה [בין היהודים והערבים] בדומה למערת המכפלה בחברון, ואולי גם ייהוד מלא שם כפי שקרה וקורה בעיר ירושלים."

עוד כתב עטואן כי "מצער שעד כתיבת שורות אלה סעודיה לא פרסמה כל הכחשה להבטחות נתניהו… אמנם הוא [נתניהו] מומחה ברמאות והונאה, אך הספקות שלנו לגבי דברים שאמר בנוגע לנרמול עם מדינות ערב, שחשבנו שהם שקריים, התבררו כנכונים."[2]

יחיא רבאח, בעל טור ביומון הרשות הפלסטינית אל-חיאת אל-ג'דידה, כתב כי המשבר של נתניהו כה גדול שהוא נאלץ להגיע לדרום הארץ ולצפונה כדי לקושש קולות של הערבים כאילו ערביי ישראל איבדו את זכרונם. הוי פלסטינים, הגיע זמנכם. אל תצטרפו למהומה כדי שתשמרו את זכויותיכם ועקרונותיכם.[3]


[1] https://www.raialyoum.com/, 21.3.2021

[2] https://www.raialyoum.com/, 21.3.2021

[3] https://www.alhaya.ps/, 21.3.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: