לראשונה נבחרה אישה כחברה בלשכה המדינית של חמאס

ג'מילה אל-שנטי, האישה הראשונה שנבחרה בבחירות הפנימיות לחמאס כחברה בלשכה המדינית של התנועה. בריאיון לערוץ אלג'זירה אמרה כי אין מניעה שאישה תגיע לתפקידים ארגוניים בכירים ביותר ואפילו לתפקיד ראש הלשכה המדינית של התנועה. עם זאת היא טוענת כי הנשים אינן נחפזות להגיע לתפקיד הבכיר ביותר "היות שהוא כרוך במעמסה כבדה ואפילו בסיכונים לאור התנאים המיוחדים של חמאס מבחינה  פוליטית וביטחונית."

ג'מילה אל-שנטי[1]

אל-שנטי בת 66 הצטרפה לאחים המוסלמים בתקופת לימודיה באוניברסיטת עין אל-שמס במצרים בשנת 1977 והיא מדור מייסדי חמאס. היא כיהנה כיו"ר מועצת השורא של הנשים במשך שתי קדנציות רצופות.

לדבריה, הבחירות בחמאס מתקיימות בשקיפות אך ההצבעה היא חשאית. הבחירות מתחילות בעזה שם נבחרות מועצות השורא בסניפי האזורים, אחר כך נבחרת מועצת השורא הכללית ולאחר מכן מתחילה בחירת חברי הלשכה המדינית.

במקביל לבחירות למועצת השורא מתקיימות  בחירות למועצת השורא של הנשים. לכל חברה בעלת ותק  של 8 שנים בחמאס יש זכות לבחור ולהיבחר למועצת השורא הכללית של הנשים. זו מורכבת מ-51 חברות ומתוכן 10 חברות מצורפות למועצת השורא המרכזית שמספר חבריה מגיע ל-81 לאחר צירוף הנשים. 

הלשכה המדינית של חמאס בעזה מורכבת מ-15 חברים ומתוכם היו"ר שיש לו זכות למנות 7 חברים ללשכה, שהוא רואה בהם כאלה המסוגלים לסייע לו לבצע את תוכניותיו ומשימותיו. 7 החברים האחרים נבחרים.

אל-שנטי תהיה אחראית על תיק האוניברסיטאות והמוסד הדתי "דאר אל-קוראן" והיא מתכוונת לפתור בעיות הקשורות למעמד האישה ותפעל לצמצום האבטלה בקרב בוגרות האוניברסיטאות. כמו כן היא הצהירה כי תפעל לחיזוק מעמד האישה וקידומה לתפקידי הנהגה.[2]


[1] https://www.aljazeera.net/, 20.3.2021

[2] https://www.aljazeera.net/, 20.3.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: