הכוח הימי של משמרות המהפכה חנך קריית טילים חדשה באיראן

במסגרת הפגנת הכוח של איראן הכריזו משמרות המהפכה האיראניים כי חנכו קריית טילים ימית המכילה סוגים של טילים בליסטיים, טילי קרוז ומערכות רדאר מול חופי המפרץ. כתבה ששידרה הטלוויזיה הרשמית של איראן הראתה אולמות ובהם כמות גדולה של טילי קרוז וסוללות עמוסות טילים וכן מערכות רדאר על משאיות מיוחדות בבסיס צבאי ימי של משמרות המהפכה. עוד דווח בכתבה כי מפגן הכוח כלל מערכות לוחמה אלקטרונית, מערכות טילים בליסטיים וטילי קרוז בעלי תכונות התקפיות חדשות מדויקות לטווחים ארוכים וכן מוקשי עומק למרחקים גדולים יותר מאלה שהיו.

טיל קרוז איראני[1]

חוסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה האסלאמיים, אמר כי אתר הטילים הוא רק חלק קטן משלל היכולות של הכוחות הימיים של משמרות המהפכה. לדבריו, "העם האיראני הצליח לעבור את הסנקציות ללא כל פחד."

מפקד הצי של משמרות המהפכה – עלי רדא תנר'סירי – אמר כי בנוסף לשיפור טווח הטילים יש יכולת לשגר את הטילים על כני שיגור ניידים.

קריית הטילים הזאת היא השנייה שעליה מודיעים משמרות המהפכה שהם מצרפים לכוח הימי שלהם לאחר שבינואר 2021 נחנכה קריית הטילים הראשונה.

המושג קריות טילים הפך להיות רווח לאחר הסכם הגרעין בשנת 2015 שבה הכריזו משמרות המהפכה על שתי קריות טילים תת-קרקעיות שבהן מאגרי טילים בליסטיים והן הביטוי הבולט ביותר של מעבר איראן לפעילות צבאית תת-קרקעית חשאית מתחת להרים כדי להרחיק תרחישים של תקיפות אוויריות עליהן.[2]

יום לפני כן אמר סלמי כי "היום איראן היא שמכתיבה את התנאים לאוייבים ורק כך תוכל לנצח. כמה פעמים היינו על סף מלחמה אך כוח החסות [השלוחות של איראן באזור] גרמו לאוייב לסגת. יש לנו נשק מתקדם כלומר איננו באים בידיים ריקות."

חוסין סלאמי[3]

מפקד כוח אל-קודס, אסמאעיל קאאני, דיבר על התקדמות של הציר האיראני בכל יום והבטיח "להרוס את הגדר שישראל בונה סביב עצמה… נשבור את עצמותיה של ארה"ב."[4]

העיתונאי העיראקי – דאוד אל-פרחאן – כתב על התנאים שאיראן מנסה לכפות כדי לחדש את שיחות הגרעין: "האם אפשר להכיל משטר רשע שמיומנותו העיקרית היא טרור והטעיית דעת הקהל הבין-לאומית, סאב"א ומוסדות לזכויות אדם כמו גם הפרת הסכמי ספנות וריבונות של מדינות קרובות ורחוקות… איראן סבורה שהיא המרוויחה היחידה מחילופי הממשל בארה"ב ולכן היא אינה מהססת להושיט את ידה הימנית להמשך זריעת טרור ממשלתי ומיליצייתי בארבע מדינות שבהן היא שולטת וביד שמאל להכיל את הזירה המדינית הבין-לאומית בנוגע להסכם הגרעין, הטילים הבליסטיים והסנקציות הכלכליות.  

יש הקוראים למלחמה קרה עם איראן השקועה בביצת הטרור הבין-לאומי, בחלומות האימפריות שנכחדות ובפרוזדורי המעשיות… המשטר האיראני החנוק בצוואר הבקבוק ימשיך לרמות ככל שיוכל… אך בסוף המשטר הנכה הזה יתחרט מאוד על מעשיו אך זה יהיה מאוחר."[5]   


[1] https://www.alarabiya.net/,18.6.2020

[2] https://aawsat.com/, 16.3.2021

[3] https://aawsat.com/, 16.3.2021

[4]https://aawsat.com/, 15.3.2021

[5] https://aawsat.com/, 16.3.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: