יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס הרחיק מתנועת פת"ח את אחיינו של ערפאת נאצר אל-קדווה

יו"ר הרשות הפלסטינית – מחמוד עבאס – חתם על צו להרחיק את חבר הוועד המרכזי של פת"ח – נאצר אל-קדווה – לאחר שהאחרון סירב לחזור בו מהחלטתו להקים רשימה עצמאית שתתמודד בבחירות למועצה המחוקקת (הפרלמנט הפלסטיני) שיתקיימו בחודש מאי 2021. בהודעה שפרסמה תנועת פת"ח נאמר כי מאחר שניתן אולטימטום לאל-קדווה לחזור בו מהחלטתו להתמודד ולאחר שכל הנסיונות לשכנעו לחזור בו עלו בתוהו הוחלט להרחיקו מן התנועה החל מאתמול (11 במרס) כדי לשמור אל אחדות התנועה.

בתחילה ניסה מחמוד עבאס באופן אישי לשכנע את אל-קדווה, אחיינו של יאסר ערפאת, להישמע לדין התנועה, ואחריו ניסו בכירים נוספים להניאו מהתמודדות אך אל-קדווה נשאר נחוש בעמדתו.

נאצר אל-קדווה[1]

החלטת פת"ח התקבלה במהירות משום הצורך להרתיע את אנשי פת"ח מלקרוא תיגר על התנועה, לפלג אותה ולגרום לה להפסיד בבחירות הבאות. מקור בפת"ח הסביר כי התנועה אינה רוצה לחזור על הטעות משנת 2006 כאשר אישים בפת"ח הקימו רשימות נפרדות ורצו לבחירות לא בגוש אחד, דבר שהתווסף לגורמים שהביאו להפסד שלה לחמאס בבחירות לפרלמנט.

אל-קדווה איננו היחיד שהחליט להתמודד ברשימה עצמאית. יש עוד מורדים בפת"ח המתכוונים להתמודד. כך למשל: מוחמד דחלאן שהיה ראש מנגנון המודיעין המסכל בעזה והורחק משורות התנועה לאחר שהואשם ע"י מחמוד עבאס בשחיתויות ומשום שחתר תחת מנהיגותו של עבאס. גם נביל עמר, שר לשעבר ברש"פ שנדחק אף הוא ע"י עבאס ומקורביו מהמקומות הראשונים במוסדות התנועה.

בתגובה להרחקת אל-קדווה מתחו מוחמד דחלאן ונביל עמר ביקורת על כך. דחלאן טען כי "ההרחקה נוגדת את כללי תנועת פת"ח ותקנוניה. זה צעד נוסף שמפצל את יכולות התנועה ואת כוחותיה. מעולם לא שרר בפת"ח מצב כזה של שלטון יחיד, שליטה בלעדית וסטייה ממסורת הפלורליזם וחופש הבעת דעה כמו היום… ההחלטה להרחיק את אל-קדווה מוכיחה כי אי אפשר לקבל את דרכו של מחמוד עבאס שהפך לאיום ממשי על האינטרס של העם הפלסטיני, על אחדותו ועל הנושא הפלסטיני והוא מהווה סכנה מיידית לתנועת פת"ח.  

נביל עמר ראה בצעד נגד אל-קדווה דבר מצער וטען כי אפשר היה לטפל בנושא באופן אחר. הוא הוסיף: "אני מאלה שהודיעו לא פעם שצעדים כירורגיים בהקשר של תנועת פת"ח אינם מועילים אלא משיגים תוצאות הפוכות."[2]  


[1] https://aawsat.com/, 12.3.2021

[2] https://aawsat.com/, 12.3.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: