מחלוקת בין הפטריארך הנוצרי מארוני בלבנון לבין חזבאללה בשאלת הנייטרליות של לבנון

מטה הפטריארך המארוני בבכרכי – בשארה אל-ראעי – הפך מוקד עלייה לרגל לגורמים ולאישים פוליטיים התומכים בעמדותיו הקוראות לקיים ועידה בין-לאומית בחסות האו"ם שתדון בצורך להפוך את לבנון נייטרלית בכל הנוגע לסכסוכים אזוריים. 

למטה הפטריארך הגיעו ב- 24 בפברואר חברי משלחת מטעם מפלגת "הכוחות הלבנוניים" (של סמיר ג'עג'ע) והשר לשעבר – ר'אזי אל-ערידי מהמפלגה המתקדמת הסוציאליסטית (של וליד ג'ונבלאט). הם הביעו תמיכה בהצעת הפטריארך ומתחו ביקורת על המתנגדים להצעתו ובייחוד על עמדת מזכ"ל חזבאללה – חסן נסראללה שראה בהצעה קריאת מלחמה.  

אל-ראעי ומשלחת מטעם הכוחות הלבנוניים[1]

כל זה כאשר מחר (27 בפברואר) תתקיים פעילות עממית לפי קריאת קבוצות נוער בכותרת: "בכרכי [מקום מושב הפטריארך] אינה מתבדחת". בפעילות ישתתפו תומכי חלק מהמפלגות, למשל: מפלגת הכוחות הלבנוניים ומפלגת אל-כתאיב (הפלנגות). מקורות במפלגת הכוחות הלבנוניים מסרו כי הנהגת המפלגה החליטה לתת חופש בחירה בנוגע להשתתפות בפעילות תוך הדגשה שעמדתה כלפי קריאת הפטריארך ברורה וידועה.       

לאחר הפגישה אמר חבר הפרלמנט – אנטואן חבשי: "הנייטרליות של לבנון מלווה אותה מאז הקמתה כאשר הממשלה הצהירה על נייטרליות בין מזרח למערב. הוויתור על הנייטרליות הזאת הביא עליה את כל האסונות והסכסוכים והיא משלמת על כך מחיר… כל אלה שתוקפים היום את עמדת הפטריארך המארוני בדבר הנייטרליות של לבנון הם עצמם הסכימו בעבר על כך שלבנון תהיה נייטרלית כלפי המאבק בין הצירים [האיראני מול הסעודי] ועל כך שהיא צריכה ליישם את החלטות האו"ם."[2]

כל זה על רקע קריאת הפטריארך בשארה אל-ראעי ב-9 בפברואר, בכנסיית אל-סיידה, לכנס ועידה בין-לאומית מיוחדת ללבנון כדי לסייע בהצלת המדינה. הוא מתח ביקורת על מנהיגי לבנון ואמר: "הלבנונים סובלים ייסורים ומקריבים קרבנות. בשעה שהבכירים עוסקים בעניינים שוליים ומתחרים זה בזה בהחמצת פתרונות לבעיות הפנים של לבנון, ודבר זה מניע אותנו לפנות לאו"ם כדי שתפעל לכינוס ועידה בין-לאומית מיוחדת ללבנון שתמנע את קריסתה." כמו כן קרא לשים קץ למצב שבו יש בלבנון נשק מחוץ לנשק הלגיטימי של הצבא וכוחות הביטחון. 

הצעדים האלה שנוקט אל-ראעי הם המשך למסמך שפרסם באוגוסט 2020 שבו דיבר על "הצורך לחזק את מושג המדינה הלבנונית באמצעות צבא חזק, מערכת משפט עצמאית ומוסדות המסוגלים להבטיח יציבות פנימית ולהגן על המדינה מפני כל תוקפנות."[3]

בנאומו של חסן נסראללה הוא הביע התנגדות להצעת אל-ראעי לבנאם את שאלת הנייטרליות של לבנון ולדברים שאמר חבר הפרלמנט – אנור אל-ח'ליל – שאם לא תוקם ממשלה בלבנון צריך לערב בנושא את האו"ם. נסראללה טען כי הקריאות לבנאום יובילו למלחמה. "הבנאום יזיק ללבנון משום שכל מדינות העולם יבואו ויתערבו באינטרסים שלנו וזה נוגד את הריבונות ויוביל לכיבוש חדש."[4]

העיתונאי הלבנוני אלאן סרקיס התייחס למתח בין הפטריארכיה הנוצרית מארונית לחזבאללה השיעי עקב היוזמות של אל-ראעי להרחיק את לבנון מסכסוכים ומהצטרפות למאבק בין הציר האיראני לסעודי. "נראה שאל-ראעי נחוש להמשיך את המאבק מול המיזם [של חזבאללה] החותר לשנות את זהות לבנון, לחטוף אותה ולהכניסה למאבקים בין צירים שונים בכוח…  לא נראה שאל-ראעי יסוג מהנפת נס הריבונות מעל כל הדגלים האחרים." אל-ראעי גם הגיב לדברי נסראללה המתנגד לנייטרליות ולבנאום של הפתרונות בלבנון. אל-ראעי אמר כי איש אינו מתבדח בנושא וזאת בתגובה לדברי נסראללה שאין להתבדח בעניין. אל-ראעי הוסיף: "אם נסראללה טוען שהבנאום יוביל את לבנון למלחמה, שיגיד לנו לאן הוביל המיזם שלו את לבנון".

מקורות בפטריארכיה מתחו ביקורת על נסראללה ואמרו: "התשובה להצעות אל-ראעי אינה צריכה להיות באמצעות האשמות בבגידה או באמצעות כלי התקשורת. אם לנסראללה יש הערות להצעות, שיעלה לבכרכי וידון עליהן עם הפטריארך אל-ראעי. דלתות בכרכי פתוחות בפניו אולם הפטריארכיה לא תקבל שפה של האשמת הזולת בבגידה."

המקורות יצאו נגד הקמפיין שחזבאללה מנהל כלפי אל-ראעי והבהירו כי הפטריארך תומך במיזם לבנוני מובהק וכל מי שתומך בכך מוזמן להצטרף, אך אלה הדוגלים במיזמים חיצוניים [של איראן] אינם מקובלים על הפטריארכיה. "אל-ראעי מציג את המיזם שלו על השולחן ואילו אחרים [חזבאללה ואמל] מציגים את המיזם שלהם מתחת לשולחן, ומובן שבכרכי תצא נגד כל מה שמזיק למדינה." 

סרקיס מסכם: "אי אפשר להסתיר את הריחוק בין אל-ראעי לחזבאללה. הפטריארך מוביל מערכה לשמירת הזהות הלבנונית ורואה את עצמו ראש חץ בהנהגת המיזם הלבנוני נגד מיזם המדינות הכפופות לגורמים חיצוניים, ואילו חזבאללה חושב שהוא צריך לנהל את המערכה של כל האומה. הוא מנהל את המערכה על שמירת לבנון במסגרת ציר ההתנגדות המשתרע מאיראן עד סוריה."[5]


[1] https://aawsat.com/, 25.2.2021

[2] https://aawsat.com/, 25.2.2021

[3] https://www.aa.com.tr/, 9.2.2021

[4] https://www.almodon.com/, 16.2.2021

[5] https://www.nidaalwatan.com/, 18.2.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: