איראן חותרת להקים פרבר פרו-איראני סמוך לדמשק בדומה לאל-דאחיה של חזבאללה בלבנון

היומון אל-שרק אל-אוסט פרסם כי במסגרת הפרויקט האיראני לקבע ולהרחיב את שליטתה ואת השפעתה בסוריה הקימה איראן קומפלקס ענק של תרבות, ספורט ונופש בפרבר הדרום מזרחי של דמשק בסמיכות לאזור השפעה רוסי. תושבים באזור רואים בצעד הזה קריאת תגר על רוסיה שבעבר כבר ריסנה ניסיונות של איראן להקים דאחיה דרומית בדמשק בדומה לאל-דאחיה שהקימה בדרום ביירות שהפכה למעוז חזבאללה.

תמונות של ח'מנאי, אל-אסד ונסראללה[1]

"מיזם הקומפלקס הוקם בעיירה חג'ירה במרחק קילומטר מצפון לאל-סיידה זינב, מעוז המיליציות האיראניות במרחק 8 ק"מ מן הבירה הסורית. המיזם נקרא קומפלקס השהיד העקיד (דרגה מקבילה לאלוף משנה) הית'ם סולימאן . סביב הקומפלקס הוקמה חומה גדולה ומעליה מונפים דגלי מיליציות איראניות והדגל של סוריה. כמה מטרים מן הכניסה נבנה חדר גדול ובו לוח שיש ומעליו תמונות של נשיא סוריה – בשאר אל-אסד, המנהיג העליון של איראן – עלי ח'מנאי ומי שהיה מפקד כוח אל-קודס – קאסם סולימאני.  

פרבר דמשק הדרום מזרחי כולל עיירות וכפרים רבים שהחשובים בהם נפת בבילה והכפרים ילדא ובית סחם וכן העיירה חג'ירה, וכולם שייכים מנהלית למחוז דמשק. בצפון גובלים איתם מחנה הפליטים הפלסטיני אל-ירמוכ ושכונת אל-תדאמון, מצפון מזרח השכונות סידי מקדאד ואל-קזאז ומדרום אזור אל-סידה זינב. ממזרח ר'וטה דמשק המזרחית וממערב הנפה אל-חג'ר אל-אסוד.

רבים מתושבי בבילה, ילדא ובית סחם אמרו כי ייתכן שהמשך סגירת כביש בבילה – אל-סיידה זינב נובע מהמאבק בין רוסיה ואיראן על מוקדי השפעה בסוריה. האיראנים מנסים להרחיב את אזורי ההשפעה שלהם וליצור פרבר בהשפעה איראנית בדומה לאל-דאחיה בלבנון ורוסיה פועלת למנוע זאת.  

אל-שרק אל-אוסט מציין כי כסף רב הושקע במיזם בשעה שהתושבים באזורי השליטה של משטר אסד נאנקים מזה תקופה ארוכה תחת משברים של מחסור בדלק, בחשמל ובמוצרי מזון בסיסיים כמו קמח ולחם.

בהקשר זה של הרחבת השפעת איראן בסוריה קיים מרכז התרבות האיראני לפני כמה ימים טקס בגן כראמיש באזור חויג'ה צקר במחוז  הסורי דיר אל-זור, לאחר שממשלת סוריה חתמה על חוזה עם איראן שבו העניקה לאיראן אפשרות להשקיע בכמה אזורים בעיקר בגנים של המחוז לתקופה של מאה שנים. 

לפני כמה שבועות ארגנו המיליציות של איראן הפרוסות במחוז דיר אל-זור קמפיין תעמולתי במעטה של פעילות תרבות לתלמידי בתי ספר כדי לעשות נפשות לאידיאלוגיה האיראנית באזורי השפעה איראנית."[2]


[1] https://alsafina.net/, 23.2.2021

[2] https://aawsat.com/, 24.2.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: