החות'ים רודפים את הנוצרים לאחר רדיפת היהודים והבהאים

היומון הסעודי "אל-שרק אל-אוסט" פרסם כתבה על רדיפת החות'ים את המיעוט הנוצרי ואף את אלה שהמירו את דתם לנצרות שהבולט בהם הוא הכומר הנוצרי – מושיר ח'אלדי – שנמצא בכלא המודיעין של החות'ים מזה 4 שנים.[1] האיש בן 50 ולו 5 ילדים. הוא עבר בכלא עינויים ואף הושלך לצינוק כמה פעמים. כמו כן נעצרו כ-2000 איש מתומכיו. חלק מהאסירים הנוצרים בחרו לנטוש את הנצרות לאחר שעונו. כך לפי מקורות בתימן שחלקם אסירים משוחררים.

החות'ים[2]

שניים מידידי הכומר סיפרו כי הוא התנצר באמצע שנות ה-90 ואז הוא ותומכיו קיימו את טקסי הדת הנוצרית בסתר בבתיהם בצנעא, תעז ואב. רבים מהם עזבו את תימן ללבנון וקפריסין והיגרו משם למדינות אחרות. 

מקורות מסרו כי רבים נטשו את האזורים שבשליטת החות'ים עקב החששות שייפגעו. בני משפחתו של הכומר סירבו להתייחס לנושא מחשש שהצהרות שלהם ירעו את מצבו של יקירם. אשת הכומר וילדיו חיים בדירה שכורה בצנעא ואינם יכולים לעבוד עקב אי סובלנות החות'ים כלפי בני דתות אחרות והחשש לחייהם עקב ההקצנה בקרב החות'ים וזרועות הביטחון שלהם. 

אחד ממנהיגי החות'ים, ח'אלד אל-מדאני – מונה לתפקיד האחראי על "תופעות ההתמערבות" ומשימותיו כוללות "רדיפת בני דתות אחרות, קביעת כללים באיזה מלאכות מותר לנשים לעסוק, הגדרת כללי לבוש וכללים לגבי עירוב נשים וגברים באוניברסיטאות ובמכללות."

רדיפה זו מצטרפת לרדיפת מיעוטים נוספים כגון הבהאים והיהודים. כמעט לא נותרו עוד יהודים בתימן כשהחות'ים נחושים לגרש את שתי המשפחות האחרונות שנותרו בצנעא. החות'ים גם גירשו מתימן את מנהיגי העדה הבהאית וחלק מאנשי העדה עדיין עצורים שם אף שאשתקד הם קיבלו חנינה לאחר שהיו עצורים כמה שנים.

בהקשר זה, פרסמה הקהילה הבהאית העולמית הודעה ובה האשימה את החות'ים שהם מצרים את צעדיהם של בני המיעוט הבהאי בתימן, מפחידים אותם, משתלטים על נכסיהם ומעמידים את חייהם בסכנה. עוד נאמר כי 19 בהאים זומנו לבית משפט חות'י, ואם לא יופיעו ייחשבו כמי שנמלטים מהחוק. אם הם יגיעו למשפט, הם יואשמו ללא כל סיבה רק בשל אמונתם הדתית, ונראה שייוחסו להם מעשים כגון: "חוסר מוסר" או "אי הליכה בדרך הישר" כדי לשלוח אותם למאסר. הקהילה הבהאית צופה שהחות'ים יפרסמו את שמותיהם כמבוקשים.   

דיאן עלאי, נציגת הקהילה הבהאית העולמית באו"ם, התייחסה לנושא "מה שקורה ל-19 הבהאים הוא מעשה מביש, אך הפך לעניין שבשגרה מבחינתנו" בציינה את 6 הבהאים בתימן שנעצרו בין השנים 2013 – 2017 ועונו, ורק לאחר קמפיין בסיוע האו"ם הם שוחררו בתנאי שיעזבו את תימן. נוסף על כך, החות'ים סיווגו אותם בקטגוריה של "נמלטים מן החוק" אף שהם אלה שגירשו אותם מתימן. 


[1] https://aawsat.com/, 9.2.2021

[2] https://www.youm7.com/, 8.2.2021

%d בלוגרים אהבו את זה: