חסן נסראללה: חזבאללה מסוגל לפגוע בדייקנות בכל מטרה ישראלית

ב-27 בדצמבר התראיין מזכ"ל חזבאללה – חסן נסראללה – לערוץ אל-מיאדין המזוהה עם חזבאללה וטען כי מנהיגי חזבאללה הם יעד של ארה"ב, ישראל וסעודיה וכי סעודיה מסיתה להתנקש בו. נסראללה חשף כי קאסם סולימאני, מפקד כוח אל-קודס של משמרות המהפכה האיראניים שחוסל ע"י ארה"ב, הוא שעמד מאחורי הגעת טילי הקורנט לרצועת עזה במסגרת סיוע לחמאס ולג'יהאד האסלאמי. נסראללה טען כי הנרמול של כמה מדינות ערביות עם ישראל חשף את צביעותן וכי הן עשו זאת משום שהנושא הפלסטיני הוא נטל מבחינתן. נסראללה חזר על הבטחת חזבאללה לנקום בישראל עקב מותו של אחד מאנשי חזבאללה בסוריה. נסראללה טען כי חזבאללה מסוגל לפגוע במדויק בכל מטרה ישראלית וכי מיזם הטילים המדויקים של חזבאללה התפתח מאוד. נסראללה טען כי לא צפויה התקדמות במו"מ על שרטוט הגבול הימי עם ישראל בימים שנותרו לטראמפ. הוא הזהיר מפני מעשה לא צפוי של טראמפ עד סוף כהונתו. טען כי כל מי שתכנן וביצע את ההתנקשות בקאסם סולימאני צריך להיענש ועלול להיות יעד לנקמה מצד נאמני סולימאני.

חסן נסראללה[1]

להלן עיקרי דבריו של נסראללה:

מנהיגי חזבאללה הם יעד משותף לארה"ב ישראל וסעודיה

"בתקופה הקרובה שנותרה עד סיום כהונת דונלד טראמפ כנשיא, ארה"ב צריכים לנקוט זהירות משום שאי אפשר לצפות את מעשיו של אדם מסוגו של טראמפ שיש לו שיגעון גדלות והוא בשעה של כעס…

פגיעה במנהיגי חזבאללה היא יעד משותף לארה"ב, לישראל ולסעודיה. המידע שבידינו מצביע שסעודיה מסיתה להתנקש בי מזה זמן רב ולפחות מאז שפרצה המלחמה נגד תימן. סעודיה, בייחוד בשנים האחרונות, אינה מתנהגת בהיגיון אלא מתוך טינה."

סולימאני עמד מאחורי הגעת טילי הקורנט לעזה

"ההתנקשות בקאסם סולימאני ובאבו מהדי אל-מהנדס נעשתה בגלוי בשונה מההתנקשות בעימאד מור'ניה ובפח'רי זאדה. לסולימאני הייתה כריזמה, יכולת השפעה רבה ואישיות מיוחדת. הוא היה איש של אסטרטגיה, תכנון ובה בעת איש של שטח וטקטיקה. לפני שנהרג דאגתי לו מאוד והזהרתי אותו כמה פעמים. הוא חסר לי מאוד וחשתי שאנחנו כאיש אחד. סולימאני פיתח קשרים עם כל ארגוני ההתנגדות הפלסטיניים ולא היו לו כל קווים אדומים לגבי הסיוע הלוגיסטי שקיבלו. סולימאני הוא שעמד מאחורי הגעת טילי הקורנט לעזה. סוריה רכשה אותם מרוסיה, ונשיא סוריה בשאר אל-אסד – אישר להעבירם לחמאס ולג'יהאד האסלאמי בעזה וגילה הבנה לקשרי חזבאללה עם חמאס [למרות המתיחות בין אסד לחמאס לאחר שמנהיגיה סירבו לתמוך בו בתחילת מלחמת האזרחים בסוריה].

אבו מהדי אל-מהנדס היה אף הוא מפקד דגול ודומה באישיותו לסולימאני. הוא היה שותף עיקרי בניצחונות על הכיבוש האמריקני ועל דאעש בעיראק. האמריקנים יצאו מעיראק בעל כרחם ומושפלים כתוצאה מהמכות שספגו מההתנגדות. הם יצאו מעיראק תחת אש עד כדי כך שהתחננו לקאסם סולימאני. אל-מהנדס היה אחד ממפקדי ציר ההתנגדות ולא רק בנוגע לעיראק אלא במה שקשור לכל האזור."

הנרמול חשף את צביעות חלק מהערבים. אין הצדקה לוויתור על פלסטין

"אשר לנרמול של חלק ממדינות ערב עם ישראל, חוסר האונים של הערבים אינו מפתיע משום שהמשטרים הערביים שילמו מס שפתיים לפלסטינים ותו לא. הסכמי הנרמול מעידים שתם עידן הצביעות, המסכות נפלו והתגלתה האמת לגבי המשטרים האלה. איראן היא רק תירוץ למשטרים הערביים שחתמו על הסכמי הנרמול משום שהנושא הפלסטיני הפך לנטל עליהם. דבר אינו יכול להצדיק ויתור על פלסטין. יכולותיו של ציר ההתנגדות גדולות עשרות מונים מאלה שהיו לפני שנים.

ערביי ישראל הם אחינו ויש להם הרצון העז ביותר לשחרר את פלסטין מהים עד הנהר. בכל מלחמה עתידית הם יתמכו בנו ויזדהו אתנו משום שהם מייחלים לשחרור פלסטין.

נפגשתי עם אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, כמה פעמים כאשר האחרון ביקר בלבנון ודנו בכמה נושאים ובהם סוריה. חייבים להסדיר את קשרי חמאס וסוריה. אמנם שוררת אווירה טובה אך דרוש זמן לפתור את הבעיה. תנועות ההתנגדות כבר יודעות היטב מי תומך בפלסטין ומי אינו תומך בה. בשעה שסעודיה עוצרת מנהיגים בחמאס ושמה אותם מאחורי סורג ובריח נלחמת מפלגת אל-אצלאח בחזית הסעודית אמיראתית. אני כאסלאמי מוצא בעמדת מפלגת 'אל-עדאלה ואלתנמיה' במרוקו [שתמכה בנרמול] דבר מכאיב ביותר וחמור יותר מנרמול היחסים שעשו המשטרים.

ציר ההתנגדות השיג הישגים גדולים מאוד ובלעדיו היה ארגון דאעש שולט באזור

"הרוב המכריע של הפעולות הצבאיות נגד הכיבוש האמריקני בעיראק בוצעו ע"י ארגוני ההתנגדות, וקבוצות של צעירים החלו בהתנגדות חמושה נגד הכוחות האמריקנים בעיראק ללא כל גיבוי פוליטי. הערוצים הערביים סירבו לשדר סרטונים של פעולות ההתנגדות העיראקית נגד הכיבוש האמריקני והוטל איפול תקשורתי כבד על פעולות ההתנגדות העיראקית. טראמפ מחזיק את הכוחות האמריקניים בעיראק ובסוריה כדי לשדוד מהם משאבים ונפט.

רשמנו ניצחונות אדירים והכשלנו פרויקטים גדולים ובמסגרת הזאת נפלו סולימאני ואל-מהנדס. אלמלא ההתנגדות העיראקית, השגרירות האמריקנית היא שהייתה מנהלת את עיראק. ציר ההתנגדות השיג הישגים גדולים מאוד ובלעדיו היה ארגון דאעש שולט באזור. ציר ההתנגדות חזק בהשוואה לעבר והצליח להכיל את מכת מותו של קאסם סולימאני אף שהמכה הייתה קשה מאוד. ארה"ב חשבה שחיסול המנהיגים יוביל לסופה של ההתנגדות, אך ההתנגדות אינה בנויה על איש אחד. אלה שתכננו את ההתנקשות בסולימאני ואל-מהנדס וביצעו אותה צריכים להיענש בכל מקום שהם נמצאים. כל מי שהשתתף הוא מטרה מבחינת כל אדם המרגיש שמוטלת עליו חובת הנאמנות לשניהם. התגובה להתנקשות בהם היא רק שאלה של זמן. דמם לא לא יישאר על האדמה [הנקמה תגיע]."

עמידתו האיתנה של בשאר אל-אסד עודדה את בעלי בריתו להצטרף ללחימה בסוריה

"סולימאני היה מודאג מניסיון האמריקנים לרכוב על אינתיפאדת העמים [האביב  הערבי] כדי לפגוע בכמה משטרי ערב והוא היה הראשון שהזהיר מהסכנה לסוריה בתירוץ של האביב הערבי בשל תמיכתה בהתנגדות.

הגורמים התומכים והמממנים והמנהיגות האמתית של הקבוצות האופוזיציוניות בסוריה מיהרו להיכנס לעימות מזוין. כבר מן ההתחלה קיימנו קשר עם רבים מגורמי האופוזיציה בסוריה כדי לפתור את המשבר אך כולם דחו את בקשתנו.

במלחמה בסוריה הייתה החלטה בין-לאומית ואזורית חשובה מאוד למנוע כל פתרון למשבר. גורמים חיצוניים שתמכו באופוזיציה הסורית היו משוכנעים שהמשטר ייפול תוך חודשיים ומטרתם לשנות את המשטר נבעה מרצון להביא משטר חלש שיבצע את האג'נדות של טורקיה, קטר וסעודיה. משטר שברירי שיאשרר הסדר עם ישראל וישתלב עם מדיניות ארה"ב.

בסוריה היו לנו רק שתי אפשרויות: להיכנע, ואז האזור היה נופל, או לקיים התנגדות ועמידה איתנה. הייחוד של סוריה הוא עצמאות החלטתה, אומץ הנהגתה ואי כניעתה לאויבים או לבעלי ברית.

החלטת הנשיא בשאר אל-אסד לעמוד איתן היה המניע העיקרי של בעלי בריתו לתמוך בסוריה ולהיכנס לעימות לצידה. אסד לא עזב את דמשק כלל לאורך כל תקופת הקרבות והרגעים הקשים ביותר של המלחמה."

קאסם סולימאני שכנע את פוטין להתערב בסוריה

"ההתערבות הצבאית הרוסית בסוריה השפיעה מאוד. רוסיה היססה אם להיכנס למלחמה המתנהלת בסוריה ואז סולימאני נסע למוסקווה, נפגש עם הנשיא ולדימיר פוטין ושכנע אותו להתערב צבאית בסוריה. פוטין אמר כי השתכנע בתועלת שבכניסה הצבאית לסוריה לאחר שסולימאני הציג בפניו את תמונת המצב בשטח ובכך פוטין וכל העולם יודעים שרוסיה חזרה לזירה הבין-לאומית עולם דרך השער הסורי.

במלחמת יולי [לבנון השנייה] סולימאני לא נעדר מאל-דאחיה הדרומית אלא במשך 48 שעות כדי לדווח על המצב. כל ההפצצות האוויריות של ישראל לא הצליחו לעצור את התמיכה הלוגיסטית בהתנגדות.

סולימאני גם מילא תפקיד בנושא האחריות והמעקב אחר פרויקט קליטת העקורים ממלחמת יולי  2006 [מלחמת לבנון השנייה]. יש בשלטון הפוליטי של לבנון מי שתכנן להשאיר את האנשים במשך תקופה ארוכה ביותר ברחוב."

מבטיחים נקמה בישראל ומסוגלים לפגוע בכל מטרה בה במדויק

"חזבאללה נשאר חזק, בעל מורל גבוה וכוח רצון. כל האיומים שאתם שומעים מהאויב הם משום שהוא יודע שנגיב על שהרג את השהיד שלנו – עלי מחסן – בסוריה ועדיין אנו מבטיחים להגיב על מותו נגד האויב הישראלי.

היה גיוס גדול של חזבאללה בכל הרמות ובאופן גלוי מול הישראלים. תנועת הרחפנים הישראליים בשמי לבנון מעידים על הבלבול הגדול מחשש לתגובת ההתנגדות. הישראלים יודעים שירינו את הנשק המתאים לעבר רחפניו בלי שהדבר יפורסם. מספר הטילים המדויקים הנמצאים ברשות החזבאללה הוכפל בהשוואה לתקופה שלפני שנה. אנו מסוגלים לפגוע בכל מטרה לאורך פלסטין הכבושה [ישראל] שנרצה לפגוע בה בדייקנות.  הישראלים הם המודאגים ולא ההתנגדות, בייחוד עם הליכת טראמפ ואפשרות של שיבת ארה"ב להסכם הגרעין. מצבה של ההתנגדות טוב וכך גם יכולותיה והמורל שלה. אנו בוטחים בעתיד ובהתקרבותנו לניצחון, והישראלים צריכים להיות מודאגים מההתנגדות בים ביבשה ובאוויר. יש דברים אצל ההתנגדות שהישראלים אינם יודעים עליהם מאומה, והם ידועים למעגל מצומצם מאוד.    

חשפנו את ההגנה האווירית שלנו ברמה מסוימת בפני האויב אך האם יש משהו מתקדם יותר? לא נחשוף. אנו מקפידים שישראל לא תדע הרבה ממה שיש אצל ההתנגדות.

דרושה סבלנות כדי להחזיר יוקרה שנפגעה באמצעות תגובה הולמת. הציר שלנו [ציר ההתנגדות] נמצא בעמדה טובה ואילו ישראל במשבר. ההחלטה שלנו היא להגיב באופן הולם שיחזק את ההרתעה והתגובה תהיה פגיעה רק בחיילי האויב. איננו זקוקים לפעולת ראווה על הגבול שתפגע במטרות דמי אלא לתגובה ממשית.

המו"מ על שרטוט הגבולות הימיים בתקופת הממשל הנוכחי בארה"ב לא תניב תוצאות. זכותנו למנוע כל גזל ישראלי במים שלנו היא טבעית, ואין ויכוח על יכולתנו לעשות זאת."

איראן לא תנהל מו"מ בשם בעלי בריתה ואין קשר בין המו"מ איתה לפתרון בעיות אזוריות

"טועה מי שמנסה להתנות התקדמות במו"מ עם איראן בפתרון בעיות אזוריות אחרות. איראן היא מעצמה אזורית וציר מרכזי באזור והיא לא תישא ותיתן בשם אף בעל ברית שלה. אירן לא תנהל מו"מ עם האמריקנים במקום עמי האזור וכבר הודיעה לאירופים כי לא תדבר בשם התימנים. ארה"ב התעקשה לשבת עם איראן ולדון בתיק עיראק בעוד שאיראן דבקה בהשתתפות העיראקים במו"מ באופן גלוי. לא יהיה שום הסדר אמריקני איראני על חשבון בעיות אחרות של עמי האזור."[2]


[1] https://www.alahednews.com.lb/, 28.2.2020

[2] https://www.alahednews.com.lb/, 28.12.2020

%d בלוגרים אהבו את זה: