האם טורקיה תקריב את חמאס על מזבח יחסיה עם ישראל?!

רקע

יחסי טורקיה ישראל הידרדרו בעקבות משט המרמרה בשנת 2010 שבו טורקיה התעקשה לשלוח ספינה וזאת למרות הסגר. המשט התפתח לכדי עימות שבו נהרגו עשרה פעילים טורקיים ונפצעו עשרה חיילים ישראלים כתוצאה מהאלימות כלפי החיילים הישראליים כולל השלכת אחדים מהם מהסיפון לים. בנוסף, טורקיה אירחה במשך השנים בכירים בחמאס כולל טרוריסטים דוגמת סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס צאלח אל-עארורי.

בימים האחרונים חל מפנה בעמדת טורקיה המעוניינת לשפר קשרים עם ישראל וזאת על רקע הסנקציות על טורקיה, בידודה בעולם בשל התערבותה בסכסוכים במדינות ערב וחילופי הממשל בארה"ב. נראה שטורקיה תעדיף את האינטרסים שלה על חשבון תמיכתה בחמאס אם כי סביר שהיא תמשיך לשלם מס שפתים ולהביע הזדהות ותמיכה בפלסטינים.

ארדואן: אנו רוצים לשפר יחסים עם ישראל

נשיא טורקיה – רג'ב טיפ ארדואן – הודיע כי ארצו מעוניינת לשפר את יחסי טורקיה עם ישראל בהבהירו כי השיחות בתחום המודיעיני נמשכות כל העת. עם זאת הוא ציין כי "יש לנו בעיות עם אישים בדרגים גבוהים בישראל ואלמלא כן היו יחסינו שונים לגמרי."

ישראל-טורקיה[1]

לפי אל-ערביה, היו בחודשים האחרונים סימנים מעידים שטורקיה מעוניינת לשפר את יחסיה עם ישראל בייחוד בכל הקשור לסכסוך שלה עם יוון וקפריסין בנושא קידוחי גז טבעי בים התיכון.

בכירים בישראל אמרו כי הם זהירים מאוד באשר לכוונותיו האמתיות של ארדואן ואמרו כי ישראל לא תסכן את יחסיה עם יוון וקפריסין רק כדי לשפר יחסים עם טורקיה.[2]   

יועצו של ארדואן: צפויה פריצת דרך וחידוש יחסים עד מארס 2021

לפי דברי מסעוד כאסין, יועצו לענייני חוץ של ארדואן, צפויה פריצת דרך ביחסי טורקיה וישראל בעקבות שיחות דו-צדדיות שמתקיימות. הוא העריך כי בחודש מארס הקרוב אפשר יהיה לכונן קשרים דיפלומטיים מלאים בין שני הצדדים וציין את הקשרים הקיימים בפועל ואת הרכש הצבאי של טורקיה מישראל. לדבריו, "אם ישראל תפסע צעד אחד, טורקיה תעשה שני צעדים, ואם נראה אור ירוק, טורקיה תפתח את השגרירות שוב ונחזיר את שגרירנו לישראל… כינון שלום וביטחון חשוב לישראל ולטורקיה, ולאחר אירוע המרמרה איננו רוצים אירוע אחר עם ישראל." עוד אמר כי ישראל יכולה להרוויח רבות מנרמול היחסים "טורקיה רכשה נשק רב מישראל ואנו יכולים להמשיך בכך לטובת התעשיות הצבאיות של טורקיה וישראל. מלבד זאת, ישראל מגלה נפט וגז… היכן היא תמכור כל זאת? השוק הגדול ביותר הוא השוק הטורקי שיכול לשמש גם כגשר לשווקים באירופה." [3]   

יועצו של ארדואן – מסעוד כאסין[4]

הפרשנית לענייני טורקיה-ישראל – סילין נאסי – אמרה כי צפויה תקופה קשה ביחסי ארה"ב וטורקיה לפחות בטווח הקצר על רקע רגישות ממשל ג'ו ביידן לנושא הדמוקרטיה וזכויות האדם. אשר לעמדה העוינת כלפי טורקיה בקונגרס האמריקני, ייתכן שהטורקים מקווים שישראל תפעל לרכך אותה ולסייע לטורקים לשפר קשרים עם ארה"ב.[5]

הסיבות למפנה בעמדת טורקיה

העיתון ראי אל-יום טען כי כוונות הנרמול של טורקיה היכו בהלם את תנועות האסלאם  הפוליטי במזה"ת וביחוד את האחים המוסלמים שנחשב לארגון שעומד כחומה בצורה מול צעדי הנרמול בעולם הערבי, בייחוד לאור העובדה שארדואן נקט עמדה תקיפה נגד הנרמול של האמירויות, בחרין וסודן עם ישראל כולל איום להחזיר את שגרירו מאבו דבי.  העיתון ציין ארבע סיבות למפנה בעמדת טורקיה כלפי ישראל:

"הסיבה הראשונה – השותפות האסטרטגית בין נשיא אזרביג'אן – אלהאם עלייף – לבין ארדואן שהתגברה במהלך המלחמה באזור נגורו קרבך כאשר ארדואן שלח כוחות וציוד צבאי כבד ורחפנים כתמיכה בבעל הברית שלו עלייף שהוא בעל בריתה של ישראל. לפיכך יש האומרים שעליף הוא שתיווך בין נתניהו לארדואן בנושא חימום היחסים בין ישראל לטורקיה. 

הסיבה השנייה – ארדואן מתמודד עם סנקציות כלכליות כפולות. מצד ארה"ב על רקע רכישת מערכות הטילים הרוסיות S 400 ומצד אירופה התומכת ביוון ובקפריסין בסכסוך הגבול הימי הקשור למאגרי הגז והנפט. ארדואן סבור שהשדולה היהודית בארה"ב ובאירופה תסייע לו למנוע או לצמצם את הסנקציות.

הסיבה השלישית – ההפסד של טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב וניצחונו של ג'ו בידן התומך במורדים הכורדים. ארדואן זקוק לבעל הברית הישראלי ולהשפעתו כדי שיעמוד לצדו בכל התנגשות עם הממשל החדש שיתמוך ביריבי טורקיה ובייחוד בפתחאלה גולן שתנועתו מואשמת בניסיון ההפיכה בטורקיה.

הסיבה הרביעית – בעקבות הנרמול בין ישראל למדינות ערביות החליט ארדואן לנצל זאת להצטרף  למסלול הזה ולנסות לנרמל יחסים לא רק עם ישראל, אלא גם עם מדינות ערביות ומדינות מפרץ אחרות כמו סעודיה ומצרים."[6]


[1] https://www.alarabiya.net/, 22.12.2020

[2] https://www.alarabiya.net/, 25.12.2020

[3] https://www.alarabiya.net/, 22.12.2020

[4] https://www.alarabiya.net/, 22.12.2020

[5] https://www.alarabiya.net/, 22.12.2020

[6] https://www.raialyoum.com/, 25.12.2020

%d בלוגרים אהבו את זה: