בעל טור לבנוני: התבצרות חזבאללה בגולן הסורי תסכן את לבנון

בעל טור ביומון הלבנוני אל-נהאר – אבראהים חידר – התריע מפני התעצמות חזבאללה בגולן הסורי לקראת אפשרות של עימות ישראלי – איראני שבסופו של דבר עלול לפגוע בעיקר בלבנון רק כדי לשרת אינטרסים איראניים.

להלן תרגום קטעים מן המאמר:

"המו"מ בין לבנון לישראל על שרטוט הגבולות בין שתי המדינות נעצר והעיניים נשואות כרגע להתפתחויות שעלולות להתרחש בשבועות הקרובים בחזיתות בייחוד בדרום לבנון ובגולן הסורי, שם חזבאללה מבצר בתמיכה איראנית את האזור הדרומי של סוריה ברמת הגולן ומציב את כוחותיו בכוננות כמעט מלאה, לקראת אפשרות של עימות או מלחמה כתוצאה מטעות בשיקול דעת או עקב התקפה או התנקשות או כתוצאה מהחלטה שתתקבל בשלב המכריע והמתוח לקראת תום כהונת הנשיא האמריקני דונלד טראמפ וכניסת ג'ו ביידן לבית הלבן.

המו"מ בין ישראל ללבנון הופסק בשל התנגדות ישראל לדרישת לבנון לשנות את היקף השטח השנוי במחלוקת מ-860 קמ"ר ל-2400 קמ"ר. ארה"ב, שפרסה את חסותה על השיחות האלה, קראה לנשיא לבנון – מישל עון – לחזור לנקודת ההתחלה של המו"מ…

לוחמי חזבאללה בגולן[1]

אם תפרוץ מלחמה, יתלקחו החזיתות בדרום לבנון וברמת הגולן בהיותן המקומות היחידים של האיראנים שבהם יוכלו להילחם באמצעות חזבאללה ומה שנקרא 'ההתנגדות הסורית' שחזבאללה פועל להקימה ולאמן את אנשיה, והוא עושה זאת מאז התערבותו במלחמה בסוריה לצד המשטר הסורי בלי להתחשב בהשלכות של ההתערבות הזאת על לבנון… דבר זה מעלה מחדש את נושא קבלת ההחלטות מחוץ ללבנון ובנושאים הקשורים למצב באזור. אין ויכוח באשר למשוואה שחזבאללה הצליח לקבע מול האויב הישראלי באזור ובכלל בסכסוכים אזוריים. אין גם ויכוח  שהנשק [של חזבאללה] משמש גם לטובת שיקולים אזוריים הנוגעים לאינטרסים של איראן בראש ובראשונה.   

חזית איראן-חזבאללה נגד ישראל מוקמת גם באזור הגולן… ומשובצים בה לוחמים סורים גם אם יכולתם לשחרר את החלק הכבוש הזה מוגבלת והם פועלים תחת החסות האיראנית. מה שמעורר חששות הוא ההכנות למלחמה בשני הצדדים, והרי גם ישראל מבצרת את החזית הצפונית בלבנון וברמת הגולן. באחרונה הודיע הצבא הישראלי על חשיפת מטעני נפץ שהוטמנו באזור אל-רפיד ליד מעבר גבול ישן באזור שבין קוניטרה לגולן. מטוסי קרב ישראלים תקפו את האוגדה השביעית בצבא סוריה בעיירה סעסע ומחנה שמשמש את האיראנים סמוך לנמל התעופה דמשק. לפני כן תקפו את האוגדה החמישית סמוך לדרעא וכן כני שיגור של טילי קרקע אוויר של הצבא הסורי. 

אבל חזבאללה לא הצליח עד כה, אפילו בתמיכה איראנית, להקים התנגדות סורית במתכונת כוחו בלבנון. הוא נאלץ לתגבר את כוחותיו שבדרום סוריה ביחידות מובחרות… העיקר הוא שצבא המשטר הסורי וקציניו באזור אינם מרוצים מכך שהם תחת מרות של הכוחות האיראניים וכוחות חזבאללה, ואין תיאום הדוק בין כוחות הצבא הסורי הפרוסים באזור וכוחות חזבאללה… נוסף על כך, הרוסים שבחסותם הושג הסכם בדרעא לא יסכימו שיעקפו אותם בכל הקשור לפתיחת חזית.

בכל תרחיש של מלחמה היא תכלול את לבנון שתיחשף לסכנות הרות אסון ואיומות בצל הקריסה הנוכחית. אמנם יש זכות ללבנונים ולסורים לשחרר את אדמתם, אלא שכל הפרויקטים בחזיתות קשורים לשיקולים אזוריים ובייחוד איראניים… חזבאללה משתמש בכוח בשני מסלולים: המסלול הראשון – העימות עם ישראל והסכסוך האזורי מסוריה עד עיראק תוך מחויבות להחלטות איראן, והמסלול השני – בתוך לבנון לצורך שינוי מאזן הכוחות כך שחזבאללה קבע סוג של שליטה בלבנון. 

בבניית חזית של חזבאללה ואיראן בגולן נראה שתימשך התערבות חזבאללה בסוריה ויבוצעו פרויקטים איראנים מהגולן עד אלבו כמאל, עם זאת, ברור כי טובתה של לבנון אינו נלקח בחשבון."[2]     


[1] https://www.annaharar.com/, 5.12.2020

[2] https://www.annaharar.com/, 5.12.2020

%d בלוגרים אהבו את זה: