נסראללה: אם ישראל תעשה שטות ותתקוף, התגובה תהיה מהירה; ארה"ב עומדת בראש רשימת הטרור והשחיתות בעולם

ב-11 בנובמבר נשא מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה, נאום לכבוד "יום השהיד". חלק מהנאום התאפיין בנימה אפולוגטית כשנסראללה ראה צורך להסביר מדוע הסכים למו"מ עם ישראל ודחה את ההאשמות שהמו"מ על שרטוט הגבולות הוא סלילת דרך לנרמול ולהסכמי שלום עם ישראל. נסראללה טען כי התמרון שישראל ערכה לקראת תרחיש של חדירת חזבאללה לגליל מעיד כי הארגון גרם לישראל לעבור מהתקפה למגננה. נסראללה הזהיר מפני אפשרות שעד חילופי הממשל בארה"ב, ישראל או ארה"ב עלולות לתקוף ואמר כי אם הן יעשו שטות כזאת, התגובה תהיה חזקה ומהירה. בהתייחסו לבחירות בארה"ב, טען כי אין הבדל בין ממשל דמוקרטי לממשל רפובליקני אף שממשל טראמפ היה עז מצח ורע יותר מממשלים קודמים. אשר לסנקציות על חזבאללה ובעלי בריתו, טען נסראללה כי הן לא יועילו וכי הן ננקטו ע"י ארה"ב לאחר שנכשלה בכל האמצעים שנקטה נגד הארגון.

חסן נסראללה[1]

להלן עיקרי הנאום:

נסראללה: המו"מ בלתי ישיר, טכני ויעסוק רק בשרטוט הגבולות

בהתייחסותו לנושא שרטוט הגבולות בין לבנון וישראל הבהיר כי "ההתנגדות [חזבאללה] לא תיכנס לנושא הזה, ואין זה מתפקידה לקבוע גבולות שכן זו אחריות של המדינה לעשות זאת, ובמסגרת מנגנוני החוקה שלה היא תקבע היכן יהיו גבולות לבנון… מאז שנת 2000 ההתנגדות מחויבת למה שקובעת המדינה וההתנגדות סבורה כי מחובת חזבאללה להגן על הגבולות לצד הצבא והעם ולסייע בשחרור האדמה והמים הנתונים תחת כיבוש. המדינה היא שאמרה כי חוות שבעא וגבעות כפר שובא שייכות ללבנון." נסראללה הוסיף כי החברות שמשקיעות בגז במים [הטריטוריאליים] של לבנון רצו ביטחונות, וזה מה שגרם ללבנון לגלות עניין בנושא שרטוט הגבולות בניגוד לתקופות אחרות בעבר שהנושא הזה לא היה חיוני. "יו"ר הפרלמנט – נביה ברי – ניהל מו"מ עם האמריקנים עד שהם גילו התעניינות מיוחדת בנושא הגבולות בתקופה האחרונה ואז ברי הכין 'מסגרת מו"מ', והאחריות למו"מ עברה לידי נשיא לבנון – מישל עון – ובעצם השיחות החלו." נסראללה הביע את תמיכת חזבאללה בשרטוט הגבולות והסב את תשומת הלב לכך שנקבעו כמה כללים מוסכמים: המו"מ יהיה בלתי ישיר, טכני בלבד ולא ידון באף נושא זולת שרטוט הגבולות.

נסראללה: "ישראל אינה חוקית, סרטנית ושטנית"

נסראלה דחה את ההאשמות כלפי הארגונים השיעים חזבאללה ואמל שהם מכינים את הקרקע למו"מ מדיני בדרך לנרמול או להסכמי שלום והדגיש: "אלה מלים נבובות… ומטרתן להשליך רימון עשן כדי להסתיר את הכנועים, המתמסרים והמנרמלים. יש כאלה שהם כלי שרת בידי גורמי חוץ שאינם מתארים לעצמם שקיימים גורמים פוליטיים פטריוטים שהם מקבלים החלטות לפי האינטרס הלאומי. העמדה שלנו כלפי ישראל היא ברורה ואידיאולוגית. זאת ישות לא חוקית, סרטנית ושטנית וחבורה של כנופיות הגוזלות את אדמת פלסטין, וזה לא ישתנה בחלוף הזמן." כמו כן, נסראללה הביע אמון מלא בניהול הנושא מצדו של הנשיא מישל עון "הידוע בקשיחותו ובקנאותו להשיג את זכויות לבנון."

נסראללה גילה כי הייתה מחלוקת בנוגע להרכב המשלחת למו"מ. "חזבאללה ואמל סברו שהמשלחת הלבנונית צריכה להיות מורכבת מאנשי צבא… ואכן הנשיא עון קיבל את העמדה הזאת שלא יהיו במשלחת פוליטיקאים. לבנון צריכה לדעת שהיא בעמדת כוח, ומי שרוצה למנוע מאתנו להפיק רווח לאומי מהנפט ומהגז, יודע היטב שאנו יכולים למנוע זאת ממנו."

"חזבאללה גרם לישראל לעבור ממצב התקפי למצב הגנתי"

אשר לתמרון הישראלי שנערך באחרונה, אמר נסראללה כי "מטרתו להתמודד עם אפשרות שכוחות של ההתנגדות האסלאמית [חזבאללה] יחדרו לאתרים ישראליים בגליל… וכאשר ישראל מבצעת תמרון בעל אופי הגנתי זו עדות לכך שההתנגדות בלבנון הצליחה בפעם הראשונה להעביר את ישראל ממצב התקפי למצב הגנתי. התעקשות ישראל לבצע את התמרון מוכיחה עובדה שגנרלים ישראליים הזכירו אותה והיא שכוחות היבשה בישראל סובלים ממשבר אמתי ועמוק, ויש משבר סביב המוכנות, ומשבר של קצינים ולוחמים במישור הפסיכולוגי. ההתנגדות האסלאמית הייתה לפני התמרון ואחריו במצב כוננות, וישראל ידעה שידנו על ההדק, ואם רק תחשוב על מעשה שטות או תוקפנות, תגובתנו מוכנה והיא תהיה מהירה."

נסראללה: צריך להיזהר מארה"ב בחודשיים הקרובים. אם היא או ארה"ב יעשו שטות, הן יקבלו מנה אחת אפיים

בהתייחסו לארה"ב אמר נסראללה כי "הבחירות הראו מספרים מבהילים של חולי קורונה, התמכרויות לסמים, מעשי רצח, גנבות, שחיתות במשרדי הממשל וגזענות חמורה כפי שהתגלו בחודשים האחרונים." אשר לממשל החדש, אמר נסראללה כי המדיניות האמריקנית באזור היא מדיניות ישראלית, וכל מה שמעניין אותה הוא ביטחון ישראל ועליונותה בין שמדובר בממשל רפובליקני ובין שמדובר בממשל דמוקרטי. נוסף על כך, המדיניות הזאת לא תשתנה. "ממשל דונלד טראמפ היה החצוף ביותר והרע ביותר, ממשל יהיר שהתנשא על ידידיו, ובעצם חשף את פרצופה האמתי של ארה"ב."

נסראללה ציין כי "בצל ממשל אמריקני תוקפני, בעל פוטנציאל גבוה ליציאה למלחמה, ציר ההתנגדות החזיק מעמד והצליח להכשיל ולמנוע בעדו לממש את התוכנית הזאת. צריך להיזהר ולשים לב בחודשיים הקרובים ולהתכונן להשיב מנה אחת אפיים אם ארה"ב או ישראל יעשו מעשה שטות בכוון הזה."

אשר לסנקציות, אמר נסראללה כי "מזה שנים ארה"ב מתמקדת בהסתת דעת הקהל בלבנון ובייחוד את השיעים נגד חזבאללה וזאת לאחר שנכשלה במלחמת תמוז [מלחמת לבנון השנייה], במלחמה בסוריה, במלחמת האזרחים ובהסתת הלבנונים אלה באלה. ארה"ב גם לא הצליחה להטיל על חזבאללה אחריות לשחיתות בלבנון. כמו כן קראה ללבנון ליישם את החלטה 1559 [שעיקרה פירוק חזבאללה מנשקו], אך לא הייתה היענות לבנונית לקריאה הזאת. מה שנותר לאמריקנים לעשות זה להטיל סנקציות על בעלי הברית של חזבאללה במטרה להפעיל לחץ פסיכולוגי, להסית ולחפש משתפי פעולה [עם ארה"ב וישראל]. הסנקציות שהוטלו על חזבאללה אינן מעלות ואינן מורידות משום שלחזבאללה אין כספים בחו"ל. גם העמדה שנקטו ארגון אמל וארגון אל-מרדה [בעל ברית נוסף של חזבאללה] הבהירה לאמריקנים שהסנקציות לא יובילו לשום מקום."

"לארה"ב אין זכות לקטלג מי מושחת ומי לא מושחת משום שהיא מובילת הטרור והשחיתות בעולם"

אשר לסנקציות על יו"ר הזרם הלאומי החופשי – ג'ובראן באסיל – סיפר נסראללה כי באסיל  הודיע לו שהאמריקנים דרשו ממנו להתנתק מחזבאללה תוך פרק זמן מסוים ואיימו להטיל עליו סנקציות, אך באסיל הבהיר כי לא יעשה זאת משום שהדבר פוגע בעצמאות של לבנון ובאינטרס שלה. "עמדת באסיל פטריוטית ואמיצה והוא הביע את האמת שלו ודבקותו בקשר עם חזבאללה, הוכיח את לאומיותו ואמר מההתחלה כי הוא חופשי ויפעל לפי האינטרס של ארצו וכך צריך לנהוג… הממשל האמריקני מגן על ממשלות דיקטטוריות וממשלות גונבות ומקטלג את העולם למושחתים וללא מושחתים. אין לו זכות לעשות זאת משום שארה"ב עומדת בראש הטרור והשחיתות על כדור הארץ."[2]


[1] https://www.elnashra.com/, 14.8.2020

[2] https://www.alahednews.com.lb/, 11.11.2020

%d בלוגרים אהבו את זה: