נצראללה: מדוע פרסום קריקטורה הפוגעת בנביא מוחמד מותר בשם חופש הדיבור אך פרסום מחקרים הקשורים לשואה ולישראל אינו מותר?

ב-30 באוקטובר נשא מזכ"ל חזבאללה – חסן נצראללה – נאום שאת מרביתו ייחד למתיחות בין המוסלמים לצרפת ולפיגועים האכזריים שביצעו מוסלמים בצרפת בעת האחרונה.

נצראללה גינה בחריפות את הפיגוע בניס וטען כי דת האסלאם אוסרת רצח חפים מפשע, עם זאת טען כי אסור לייחס את הפיגועים לדת האסלאם או למוסלמים כפי שאי אפשר להאשים את הנוצרים ואת הדת הנוצרית כאשר נוצרי מבצע פיגוע או כאשר ארה"ב הורגת מאות אלפי אנשים בעולם. הוא האשים את נשיא צרפת מקרון ובכירים אחרים בצרפת שהם משתמשים במונחים טרור אסלאמי או פאשיזם אסלאמי.

נצראללה טוען כי גם אם יש מוסלמים הפוגעים בנביא, בדת האסלאם ובמוסלמים אין כל הצדקה לבני הדתות האחרות לנהוג כמותם ולפגוע ברגשות המוסלמים. הוא טוען כי צריך לבחון את האחריות של צרפת ושאר מדינות אירופה למעשי הטרור מצד ארגוני הטרור ובראשם ארגון המדינה האסלאמית משום שהן אפשרו את הגעתם לאירופה למרות האזהרות של נצראללה ואחרים. נצראללה סבור שחופש הביטוי איננו ערך מוחלט, ולכן צרפת טועה כאשר היא ממשיכה להגן על פרסום הקריקטורה נגד הנביא מוחמד בשם השמירה על החירויות. נצראללה טוען כי כאשר מדובר בהצהרות אנטישמיות או כאלה הנוגעות לישראל נעלם חופש הביטוי, אך כאשר פוגעים בנביא מתרצים זאת כשמירה על חופש הביטוי (כדוגמה לכך הוא מזכיר את מכחיש השואה הצרפתי רוז'ה גארודי שנשפט בשל דבריו בנושא השואה). נצראללה קורא לצרפת להפסיק לנהל מלחמה נגד האסלאם ולהגביל את חופש הביטוי. 

חסן נצראללה[1]

להלן תרגום קטעים מן הנאום:

"המוסלמים אינם יכולים לשאת כל פגיעה בנביא או השפלתו והם סבורים כי ההגנה על כבודו עומדת בראש סדר העדיפויות שלהם ולפני כל אינטרס או שיקול מדיני או כלכלי. הם אינם יכולים לגלות סובלנות או לשתוק על כך… 

אשר לאירוע בניס בצרפת, שבו מוסלמי רצח שלושה אנשים ופצע אחרים, אנו מגנים זאת בחריפות, והמוסלמים במקומות שונים גינו אותו: חילונים, דתיים, פוליטיקאים, העולם האסלאמי והפזורה שלו בצרפת, בשאר המקומות באירופה ובכל מקום. גם דת האסלאם מתנגדת למעשה הזה, ואסור לאיש לייחס אותו לאסלאם האוסר רצח חפים מפשע, תקיפתם ופגיעה בהם אפילו אם הם שייכים לדת אחרת…

אסור לשלטונות הצרפתיים או למישהו אחר להטיל את האחריות לביצוע פשע שעשה אדם מסוים על הדת שאליה הוא משתייך או על מאמיני אותה הדת. אם מבצע הפשע הוא מוסלמי אסור להאשים את האסלאם או את המוסלמים  בפשע הזה. זו גישה לא נכונה, לא חוקית ולא מוסרית. כל אדם צריך לשאת לבדו באחריות למעשיו, יהיו אשר יהיו מניעיו, ואפילו אם הוא פועל מתוך מניע דתי…   

כעת אנו חייבים לדבר על הנוצרים והמוסלמים ולא נתקרב אל היהודים. נניח שנוצרי היה מבצע פשע מהסוג הזה בצרפת, והרי רוב הפשעים בצרפת מבוצעים ע"י לא מוסלמים וכך גם בכל אירופה. בדרך כלל התקשורת אינה מבליטה את סיקורם  אך מי שעוקב מבין את הסטטיסטיקה ואת המספרים. האם זה נכון שמישהו יקום ויטיל את האחריות לפשע כזה על ישו או על הדת הנוצרית או על הנוצרים בעולם או על הנוצרים הגרים במקום שבו בוצע הפשע? איש לא יסכים להתנהגות כזאת, אך למרבה הצער השלטונות בצרפת מתנהגים כך כאשר הנשיא מקרון ובכירים צרפתיים מדברים על 'הטרור האסלאמי'. כעת אחד מהם דיבר על הטרור האסלאמיסטי או על הפאשיזם האסלאמי. אין דבר כזה הנקרא טרור אסלאמי או פאשיזם אסלאמי. אם מישהו עושה מעשה טרור הוא טרוריסט ואם מישהו מבצע פשע הוא פושע…    

כיום ארה"ב מבצעת מעשי טבח בכל רחבי העולם וזאת מאז שנת 2000 ואילך, לאחר 11 בספטמבר [פיגוע התאומים] במלחמות שהיא ניהלה באפגניסטן, בעיראק ובכלל באזור. שלא לדבר על מלחמות העולם הראשונה והשנייה, הירושימה וכדומה. נדבר על הדורות הנוכחיים שחוו זאת. מיליוני אנשים נהרגו, והאמריקנים מודים בהרג מאות אלפי אנשים במלחמות האלה בין שנהרגו תחת הכותרת 'בשוגג', דוגמת חתונות שהופצצו באפגניסטן, ובין שנהרגו במזיד. האם מישהו קם ואמר שנשיא ארה"ב נוצרי וממשלתה משתייכת לנוצרים וצבאה ברובו נוצרי ולכן הטרור האמריקני הזה הוא טרור נוצרי?  או שמי שנושא באחריות לטרור הזה הוא ישו או הדת הנוצרית שערכיה עומדים בסתירה למעשי הטרור האלה?     

מה שעשו צבאות אירופה כולל צבא צרפת באלג'יריה ומה שעשו אחרים בלוב ובמקומות אחרים באזורנו – האם מישהו מהמוסלמים טען שזה 'טרור נוצרי' ושהדת הנוצרית נושאת באחריות לכך? לחלוטין לא, ואם מישהו טוען זאת הוא טועה. התופעה הזאת אינה קיימת. 

לכן כאשר מוסלמי, נוצרי או יהודי או כל אדם המשתייך לכל אידיאולוגיה או דת מבצע [פשע], אסור לחלוטין להטיל את האחריות לפשע על הדת, על הנביא של אותה הדת או על האומה שמאמינה באותה הדת. זו טעות שחייבת להיפסק. הצרפתים והבכירים בצרפת עושים זאת בכל יום, ורק כעת יש מי שמתקן זאת ואומר: לא, אנחנו מכבדים את האסלאם כדת. אם אתם מכבדים את הדת, אתם צריכים לשנות את המונח טרור אסלאמי ופאשיזם אסלאמי ולא לחקות את טראמפ שמשתמש במונחים מן הסוג הזה…

נכון, ודאי שיש מוסלמים שפוגעים באסלאם, וחלקם פוגעים בנביא אפילו בצורה חמורה מאוד. בשנים האחרונות היינו עדים למעשי טרור, פשעים, הרס מסגדים, כנסיות ואתרים ארכיאולוגיים, רצח, עריפת ראשים ושחיטה של אנשים מסוגים שונים כאילו היו עזים, ואמצעי תקשורת זרים צילמו את המעשים והפיצו אותם. זו פגיעה קשה בדת שלנו ובנביאנו. התנגדנו לכך ותקפנו את המעשים האלה בחריפות. גם אם מקצת המוסלמים פוגעים בנביא שלנו, זה אינו מצדיק שגם אתם תפגעו בנביא שלנו. אם חלקכם פוגע בקודשים שלכם האם מותר לנו לפגוע במקומות הקדושים שלכם? זה לא הגיוני בכלל. את הנביאים, הדתות, הסמלים הדתיים והמקומות המקודשים לאומות העולם צריך לכבד גם אם יוצא מישהו מתוך המאמינים שאינו מכבד.

אני פונה לבכירים בצרפת ולמעצבי דעת הקהל: במקום להטיל על האסלאם ועל האומה האסלאמית את האחריות למעשי הטרור בצרפת ובמקומות נוספים באירופה בואו ונבחן ביחד את האחריות שלכם למעשים האלה ולקבוצות האלה. נחזור עשר שנים אחורנית ואיננו רוצים לחזור 50 שנה אחורנית. יש אידיאולוגיה טרוריסטית של תכפיר [האשמת האחר בכפירה] המאמצת רצח רק בגלל אמונה שונה, אידיאולוגיה שונה ועמדה מדינית שונה… ומבצעת פשעים ברבריים. אתם, האמריקנים, הממשל האמריקני, הממשלות הצרפתיות וממשלות אירופיות נוספות הגנתם על האידיאולוגיה הזאת והענקתם לבעליה את כל ההקלות שבעולם, בעוד שבעלי אידיאולוגיות אחרות נתקלו בקשיים כאשר רצו להוציא אשרות כניסה או לבצע פעילויות בארצותיכם.

פתחתם להם [לבעלי אידיאולוגיית התכפיר] את השערים, הענקתם להם הגנה והקלתם עליהם להגיע לסוריה ולעיראק, סייעתם להם בנשק ובמימון עד שצברו ניסיון, מומחיות ורוח לחימה. האם אתם מופתעים שיש מעשי שחיטה ועריפת ראשים? היכן זה התחיל? זה התחיל באזורנו ובארצותינו. מי עשה זאת? אלה שאתם תמכתם בהם פוליטית, תקשורתית וכספית.. עליכם לבחון את אחריותכם בנושא הזה. אני קורא לכם לחזור לארכיונים של השנים 2011 – 2012 ולהיווכח כמה דיברתי בנושא הזה, ורבים אחרים כמותי אמרו לכם ובייחוד לאירופים: אל תהיו חלק מהמלחמה הגלובלית בסוריה, בעיראק ובאזור. ללבנון הם לא הצליחו לחדור. אל תאמצו אותם, אל תגנו עליהם ואל תקלו את בואם ואל תחזקו אותם משום שאתם תפסידו את המערכה הזאת והם יקומו ויפעלו נגדכם. האידיאולוגיה הזאת תחזור אליכם כבומרנג. הקבוצות האלה והאנשים האלה יחזרו אל ארצותיכם, ויזרעו בהן טרור והרס. מה שביצעו בסוריה, בעיראק ובלבנון וכן במדינות נוספות הם יעשו אצלכם. אמרנו לכם, ארה"ב רחוקה ואירופה היא הקרובה ביותר לאזורנו ולכן האיום הגדול ביותר הוא על אירופה ולכן עליכם להיזהר… אך לא הקשבתם וחשבתם שתנצחו במלחמה הזאת, ולאן הגעתם? היום אתם צריכים לבחון את אחריותכם ולא להטיל את אחריות על מי שהאחריות אינה שלו.

מה הקשר של הנביא מוחמד לפשעים האלה? מה הקשר בין הדת שלו, האסלאם והקוראן שלו לפשעים האלה? מה הקשר של שני מיליארד מוסלמים לפשעים האלה? מי שקשור לכך הם אלה שאתם אימצתם לחיקכם, הענקתם להם חסות, חינכתם אותם, הקלתם עליהם והבאתם אותם, ועל כך אתם צריכים לחשוב משום שאתם עדיין ממשיכים באותו סוג של מדיניות… אתם הצרפתים, האמריקנים, שאר האירופים ובעלי בריתכם באזור צריכים לעיין מחדש בדרכיכם ובשיטותיכם ובשימוש בקבוצות הטרור התכפיריות ככלי שרת בפרויקטים מדיניים ומלחמתיים. לא למדתם מפעולותיכם באפגניסטן שם שילמתם  את המחיר בפיגועי ה-11 בספטמבר. עשיתם טעויות ואתם חוזרים עליהן. צריכים להפסיק להשתמש בקבוצות האלה, שאם לא כן, תשלמו מחיר על הטעויות האלה.  

השלטונות בצרפת הכניסו את עצמם ואת צרפת למערכה נגד האסלאם ונגד המוסלמים ורוצים לגרור אחריהם את כל אירופה בנימוקים חלשים ולעתים לא מובנים. מה הסיבה להתפתחויות האחרונות? ניכר באופן ברור שצרפת כולה, החל בנשיא דרך הממשלה והפרלמנט וכלה בתקשורת ובציבור הרחב, מנהלים מלחמה פתוחה וברורה. מה הסיבה? מי התחיל את הבעיה? מי תקף את האחר? הבעיה החלה כאשר אותו כתב עת צרפתי מאוס ורע פרסם קריקטורה פוגענית נגד הנביא. והמוסלמים ברחבי העולם הביעו את התנגדותם לפרסום. אחר כך העניין התפתח לכמה אירועים ובהם עריפת ראשו של המורה הצרפתי. במקום שהשלטונות הצרפתיים יטפלו בנושא ויכילו אותו וישקלו את מעשיהם, הם הכריזו מלחמה והתעקשו שהקריקטורה היא חופש ביטוי ושהצרפתים ימשיכו לתמוך בחופש הבעת הדעה ובפרסום קריקטורות סטיריות, וזו עמדה שהגיע מראש הפירמידה. זה המסר שרצו להעביר לשני מיליארד מוסלמים בעולם?

איננו מדברים על נושא פוליטי, כלכלי או על סכסוך או מלחמה אלא על נושא שקשור בנביא… אתם מדברים על ערכים ובהם חופש הביטוי. איננו מבקשים מכם לוותר על הערכים שלכם, אולם עליכם לשכנע את המוסלמים שבאמת מדובר בחופש הביטוי. הטיעון שלכם אינו נכון, ויש לנו הרבה הוכחות בצרפת ובאירופה על צעדים שמונעים חופש ביטוי ואפילו מדכאים אותו.

אתן רק דוגמה אחת ידועה שאינה דורשת הרבה הבהרות. הפילוסוף הצרפתי – רוז'ה גארודי [מכחיש שואה] בסך הכול כתב ספר ומחקר בנושא שואת היהודים והציג דיון מדעי עם נתונים והוא כתב מחקר אקדמי ודיבר על הניצול הפוליטי של השואה שעד היום אירופה ובראשה גרמניה נסחטת ע"י הציונים בנושא הזה. האיש לא גידף, לא השפיל ולא לגלג ולמרות זאת הוגשה נגדו תביעה בצרפת ושמו הוכפש ונגזר עליו מאסר, ורק מפאת גילו הוא לא נשלח לכלא. נעשה לו עוול. האם זה חופש ביטוי? על הערכים האלה אתם מגינים? נכון, אומרים שכאשר מדובר בעדה מסוימת או בישראל או בציונים מסתיים חופש הביטוי ואילו כאשר מדובר בעדה אחרת, באומה שלמה של שני מיליארד [מוסלמים] ובדברים המקודשים להם שם יש חופש ביטוי מוחלט… חופש הביטוי בצרפת ובאירופה אינו מוחלט אלא מוגבל בסייגים משפטיים, מדיניים, ביטחוניים וכיו"ב. הטענה שחופש הביטוי מוחלט וכל איש יעשה כרצונו אינה נכונה והרי יש עיתון או קריקטוריסט שמצייר קריקטורה המלגלגת על הנביא או שמישהו מצלם סרט שלועג לנביא  – [הצרפתים] אינם רואים בכך דבר פסול משום [שלטענתם] חופש הביטוי מוחלט…

מדוע חופש הביטוי מסתיים כאשר מדובר על אנטישמיות? אין לכם בעיה בצרפת ובכלל באירופה עם  חופש ביטוי אפילו כאשר אדם מגדף אחרים, משפיל אותם, פוגע בהם או מעליל עליהם דברי שקר –האם באמת זה כך? האם זה נכון שאדם יסתתר מאחורי חופש הביטוי ויפרסם סודות ועדויות הפוגעים בביטחון המדינה – כיצד תנהגו עמו? כיצד ארה"ב והמערב בכלל יתייחסו אליו? מה קורה אם אדם כותב דברים או מפרסם נושאים שעלולים להוביל למלחמת אזרחים או לפגיעה בביטחון הלאומי – איך תתייחסו אליו? האם חופש הביטוי לא נעצר במקום שבו פוגעים בכבוד של מישהו? אנו מייחלים ואפילו דורשים שתעשו הערכה מחדש משום שלא מדובר בערכים אנושיים או מוסריים אלא בדבר שנוגד את האנושיות ואת ערכי המוסר…

אני רוצה להעביר מסר לשלטונות בצרפת: היום בעולם המוסלמי איש אינו מחפש איבה חדשה או מלחמות חדשות, ואינני סבור כי שני מיליארד חושבים בדרך הזאת. להפך, המוסלמים פועלים לצמצם את העויינות בעולם ולהרחיק מעצמם את המלחמות ואת העימותים שהם תמיד משלמים את המחיר שלהם. אתם צריכים לטפל בטעות הזאת הגדולה שנעשתה. שמעתי את הבכירים הצרפתים אומרים: לא ניכנע לטרור. אינכם נדרשים להיכנע לטרור אלא לטפל בטעות, ההתעקשות להמשיך לטעות וההליכה לעימות, שאינן משרתות איש, הן הכניעה לטרור וההיגררות לדרישות הטרור, והרי הטרוריסטים רוצים לפוצץ את כל הזירות בעולם… תהיו ישרי דרך ועושי צדק. הפגיעה בכבודנו ובכבוד נביאינו ובהם הנביא מוחמד היא דבר ששום מוסלמי בעולם לא יסכים לו.         

במקום שתלכו לטפל בתוצאות ותגייסו כוחות למנוע פיגועי טרור מן הסוג הזה הסירו את התירוצים וטפלו בשורש הבעיה. אל תאפשרו את המשך הפרסה הזאת והתוקפנות הזאת ואז העולם כולו יהיה לצדכם…

אפשר לאמץ את הרעיון שהציע שיח' אל-אזהר לקרוא לחקיקה עולמית שתאסור סוג כזה של מעשים הנקשרים לאומה האסלאמית ולמוסלמים ואפשר גם לאמץ את אותה הנוסחה או נוסחה דומה של חקיקת חוק עולמי שיגדיר כפשע כל פגיעה בנביאים או בדתות המונותיאיסטיות או בקדשי האומות או כל נוסחה מהסוג הזה. חוק מחייב זה שיגבר על חופש הביטוי יהיה מוצא לממשלת צרפת ולממשלות אחרות הטוענות כי הן שומרות על חופש הביטוי שהוא חלק מערכיה וחוקיה."[2]


[1] https://www.alahednews.com.lb/, 31.10.2020

[2] https://www.alahednews.com.lb/, 31.10.2020

%d בלוגרים אהבו את זה: